عراقچی:مذاکرات با سه کشور اروپایی به درک مواضع طرفین کمک می کند / اختلافات اساسی همچنان باقی است

عراقچی,تخت روانچی,مذاکرات

تهران - ایرنا- سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای پس از پایان پنج ساعت مذاکرات ایران با سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان گفت:این گفت و گوها به درک بیشتر از مواضع طرفین کمک کرد. این گفت و گوها به درک بیشتر از مواضع طرفین کمک کرد.

معاون حقوقی و بین الملل وزیرامورخارجه پنجشنبه شب در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا ،گفت و گوها با سه کشور اروپایی مفید و سازنده خواند و در عین حال اظهار کرد: با این حال اختلافات در موضوعات اساسی همچنان باقی است.

وی تصریح کرد: هدف رایزنی و آماده سازی برای مذاکرات هفته آتی در نیویورک بود.

سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امورخارجه با نمایندگان سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و المان روز پنجشنبه در مقر اروپایی سازمان ملل در شهر وین پایتخت اتریش پنج ساعت مذاکره کردند.

این مذاکرات که به منظور کاستن از اختلافات ایران و ١+٥ برای رسیدن به توافق جامع هسته ای برگزار شده است، صبح و عصر امروز انجام شد. نشست صبح دو ساعت و نشست عصر سه ساعت بطول انجامید. قرار است طرفین در مذاکرات نیویورک نیز چنین گفتگوهای چهار جانبه ای را داشته باشند.

دراین مذاکرات سایمون گس، نیکلاس دورویر و هانس دیتر لوکاس به ترتیب نمایندگان انگلیس، فرانسه و آلمان حضور دارند. اختلافات اساسی ایران و ١+ ٥ که تاکنون مانع دستیابی به توافق جامع هسته ای شده، موضوعاتی همچون میزان غنی سازی اورانیوم ایران و مدت زمان توافق جامع است.

هفته گذشته نیز در روزهای ١٣ و ١٤ شهریور ماه نمایندگان ایران و امریکا بطور دو جانبه برای کاستن از اختلافات، بیش از ٢٠ ساعت با یکدیگر مذاکرات سیاسی و کارشناسی داشتند. در این مذاکرات که در ژنو سوییس برگزار شد، عراقچی و روانچی با ویلیام جوزف برنز معاون ارشد وزیر خارجه امریکا و وندی شرمن نماینده واشنگتن در گروه ١+٥ دیدار و گفت و گو کردند.

تیم کارشناسی ایران نیز به ریاست حمید بعیدی نژاد با تیم کارشناسی امریکا به ریاست جیم تیمبی مذاکره کردند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز ١٠ شهریور ماه در بروکسل با کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اروپا و پس از آن در ١٣ شهریور ماه در ایتالیا با فدریکا موگرینی وزیر خارجه فعلی ایتالیا و جانشین اشتون دیدار و گفت و گو کرد.

هفته گذشته عراقچی با نیکلاس دوریویر نماینده فرانسه در گروه ١+٥ مذاکره کرد.

دور بعدی مذاکرات ایران و ١+ ٥ روز ١٨ سپتامبر( ٢٧ شهریور ماه جاری) در نیویورک برگزار خواهد شد. سیام ١٥٧٢/1457/1917
کد N497391