تأکید رؤسای جمهوری ایران و ازبکستان برای گسترش همکاری‌های تهران - تاشکند

فارس نوشت:

رؤسای جمهوری ایران و ازبکستان روز پنج‌شنبه با اشاره به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های 2 کشور، خواهان گسترش بیش از پیش روابط تهران- تاشکند شدند.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی رئیس‌جمهور در دیدار با «اسلام کریم‌اف» رئیس‌جمهور ازبسکتان که در «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان انجام شد، گفت: ازبکستان به عنوان یک کشور دوست، جایگاه مهمی در سیاست خارجی ایران دارد و باید زمینه همکاری‌های دوجانبه به نفع دو ملت توسعه یابد.

او به موقعیت ژئواستراتژیک ایران در منطقه اشاره کرد و گفت: ایران همیشه یک مسیر مطمئن برای ترانزیت کالا برای کشورهای این منطقه از جمله ازبکستان خواهد بود.

روحانی گفت: هر 2 کشور ظرفیت‌های اقتصادی زیادی دارند که می‌تواند به ارتقای سطح روابط کمک کند و شکوفایی این ظرفیت‌ها، اقتصاد 2 کشور را تکمیل خواهد کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهوری ازبکستان مبنی بر اراده تاشکند برای توسعه روابط با ایران، گفت: ما از این اراده شما برای توسعه روابط استقبال می‌کنیم و تلاش خواهیم کرد تحول جدی در روابط همه جانبه دو کشور به ویژه در زمینه اقتصادی ایجاد شود.

روحانی در زمینه تعامل با غرب نیز یادآور شد: اینکه این تعامل چگونه باشد و در عین حال از حقوق‌مان کوتاه نیاییم، بسیار مهم است؛ مسیر ممکن است دشوار باشد اما ایران مستحکم، حساب‌شده و بدون تعجیل قدم برمی‌دارد.

او گفت: اراده ما روابط نزدیک‌تر با جهان طبق منافع و حقوق‌ ملت ماست و به صراحت گفته‌ایم که سیاست ما برد - برد و منافع دو طرفه است و در این مسیر نیز دولت از حمایت ملت بزرگ ایران برخوردار است.

روحانی با اشاره به آموزه‌های اسلام مبنی بر هوشیاری و تحمل در مقاطع و امور سخت، حیات انسان‌ها کارهایی است که عبور از آنها، گفت: مردم ایران به دولت اعتماد دارند، چون دولت به دنبال حقوق و منافع آنان‌ است و از این حقوق عقب نمی‌نشیند.

«اسلام کریم‌اف» رئیس‌جمهور ازبکستان نیز در این دیدار، خواهان گسترش هر چه بیشتر روابط تهران - تاشکند شد و گفت: ازبکستان برای گسترش بیش از پیش همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در ایران آماده است.

رئیس‌جمهور ازبکستان پیشنهاد داد یک گروه مشترک برای پیگیری تفاهمات تشکیل شود تا توافقات میان دو کشور به سرعت بیشتری اجرایی شوند.

«اسلام کریم‌اف» از اعتدال، دوراندیشی، استحکام و تحمل‌پذیری به عنوان درس بزرگ رئیس‌جمهور به سیاست‌مداران جهان نام برد و گفت: من وضعیت اقتصادی ایران را طی یک سال گذشته بررسی کردم و دیدم که طی این دوره مدیریتی شما کشورتان تحولات چشمگیری داشته است.

رئیس‌جمهور ازبکستان گفت: از نظر من الگوی ایستادگی و اعتدال شما بهترین راه برای حل مشکلات است؛ ایران دولتی مقتدر و با صلاحیت بالا در عرصه منطقه و جهان است، ملت شما در عزم خود راسخ و متحد است و راهتان هم روشن است و این موقعیت برتر شما در مذاکرات با غرب است.

طبق این گزارش، در این دیدار که وزرای خارجه 2 کشور نیز حضور داشتند، روحانی از «کریم‌اف» برای سفر به ایران دعوت کرد که این دعوت از سوی همتای ازبکستانی وی مورد استقبال قرار گرفت و آقای «کریم‌اف» به روحانی گفت: از دعوت شما با کمال تشکر استقبال می‌کنم.

 

23231

 

کد N497346