روزنامه نگار ترک: آمریکا طرح جدیدی در مورد خاورمیانه به اجرا گذاشته است

گوللر,آمریکا,خاورمیانه

آنکارا- ˈمحمدعلی گوللرˈ کارشناس مسایل خاورمیانه و روزنامه نگار برجسته ترک می گوید: آمریکا یک طرح جدید در مورد خاورمیانه را به اجرا گذاشته است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از آنکارا وی در مقاله ای تشریحی در روزنامه 'آیدینلیک' این مطلب را عنوان کرد.

به نوشته گوللر، سفرهای وزیران خارجه و دفاع آمریکا به کشورهای منطقه و به موازات آن درج برخی اطلاعات در روزنامه های واشنگتن پست و نیویورک تایمز در روزهای گذشته، چهارجوب طرح جدید آمریکا در مورد خاورمیانه را مشخص می کند.

به نوشته گوللر طرح جدید آمریکا در خاورمیانه شامل سه بخش است.

وی با عنوان اینکه وحدت کردها بخش اول طرح جدید خاورمیانه ای آمریکا است نوشت: آمریکا با هدف حمایت از مناطق کرد حملات هوایی خود علیه داعش را پی خواهد گرفت و اهداف سیاسی آمریکا از حملات هوایی علیه داعش فراهم آوردن زمینه وحدت کردها و دادن نقش اول به پ.ک.ک در بین کردها است.

گوللر نوشت: آمریکا در صدد مجبور ساختن ترکیه به قبول وحدت کردها است و طبق محاسبات آمریکا، ترکیه که در هسته مرکزی ائتلاف ضد داعش جای گرفته، مجبور به قبول وحدت کردها خواهد شد.

به نوشته گوللر، در ائتلاف ضد داعش ادعایی آمریکا یک حلقه بیرونی متشکل از کشورهای ائتلاف و یک حلقه داخلی متشکل از کشورهای سنی منطقه موجود خواهد بود و ترکیه هم در حلقه بیرونی و هم در حلقه داخلی جای خواهد گرفت و عهده دار هماهنگی این دو با یکدیگر خواهد شد.

گوللر نوشت: بخش دوم طرح خاورمیانه ای آمریکا کنترل مجدد عراق خواهد بود.

وی افزود: 'نوری المالکی' مهمترین مانع بر سر کنترل عراق از سوی آمریکا بود؛ با اشغال موصل از سوی داعش، العبادی بجای المالکی دولت عراق را تشکیل داد ولی المالکی با انتصاب به عنوان معاون رییس جمهور نشان داد که از میدان سیاست عراق به کنار نخواهد رفت.

گوللر نوشت: آمریکا با استفاده از حزب دمکرات کردستان عراق سعی در شکستن قدرت ایران بر روی کردهای سوریه و نیز اتحادیه میهنی را دارد و به موازت آن آمریکا برای افزایش میزان تاثیرگذاری خود بر روی کردها هم به کردهای سوریه و هم به کردهای عراق کمک های نظامی انجام خواهد داد.

وی افزود: آمریکا در راستای طرح جدید خاورمیانه ای خود در برهه زمانی فعلی با حمایت از عشایر سنی مناطق مرکزی عراق سعی در تحت کنترل گرفتن آنان خواهد کرد.

گوللر افزود: آمریکا در راستای آمادگی برای بخش سوم طرح جدید خاورمیانه ای خود حمایت از گروههای معتدل مخالف سوریه را افزایش خواهد داد.

به نوشته روزنامه نگار سرشناس ترک، بخش سوم طرح جدید خاورمیانه ای آمریکا را مداخله به سوریه تشکیل می دهد.

گوللر نوشت: آمریکا به بهانه مبارزه با داعش در مرحله نخست عملیات هوایی در سوریه را آغاز خواهد کرد و در مرحله دوم عملیاتهای گروههای ملایم مخالف سوریه که آموزش های ویژه به آنان داده شده علیه دولت سوریه تشدید خواهد شد و این گروهها دامنه عملیات خود را به جنوب سوریه خواهند کشاند.

به نوشته گوللر، هدف نهایی آمریکا در سوریه مجبور ساختن دولت مرکزی سوریه به قبول خودمختاری کردهای شمال سوریه و پس از آن تشکیل کریدور کرد از شمال عراق تا دریای مدیترانه خواهد بود.

وی افزود: برخی مسوولین پنتاگون که نامشان فاش نشده در هشتم سپتامبر به نیویورک تایمز گفته اند که طرح یاد شده در 36 ماه اجرا خواهد شد.

گوللر افزود: سوال این است که آیا طرح یاد شده قابلیت اجرایی دارد یا خیر؟ ولی بدانگونه که از شواهد مشخص است، این طرح از هم اکنون محکوم به شکست است.

خاورم**2012/1275
کد N497026