رئیس جمهور زیمبابوه: 

ایران یک کشور قابل اطمینان در جهان است/درخواست برای حضور فعال تر تجار و سرمایه گذاران ایرانی در زیمبابوده 

سیاست خارجی

 رابرت موگابه با اشاره به تحولات جاری در عرصه بین المللی و دخالت های آمریکا در سایر کشورها از جمله لیبی ،عراق ، ضمن تحسین مردم و دولت ایران بخاطر مقاومت در برابر فشارهای ناشی از تحریم های ظالمانه افزود : جمهوری اسلامی ایران با ایفای نقش سازنده در منطقه و جهان ثابت کرده که یک کشور قابل اطمینان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، رابرت موگابه رئیس جمهور زیمبابوه در دیدار با حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان در شهر حراره پایتخت این کشور با ابلاغ سلام های گرم خود به حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری و ابراز خرسندی از  انجام عمل جراحی موفقیت آمیز ایشان و نیز ابلاغ سلام و درودهای دوستانه خود به حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان، بر وجود روابط دوستانه و صمیمی بین رهبران و مردم دو کشور تاکید کرد.

رئیس جمهور زیمبابوه در این دیدار استحکام بیش از پیش روابط و همکاریهای فیمابین در زمینه های سیاسی و اقتصادی و صیانت از دستاوردهای دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

 موگابه با تاکید بر حمایت زیمبابوه از حق جمهوری اسلامی ایران در  فعالیت های هسته ای صلح آمیز ، اعمال استانداردهای دوگانه در این زمینه را تقبیح کرد.

رئیس جمهور زیمبابوه با اشاره به تحولات جاری در عرصه بین المللی و دخالت های آمریکا در سایر کشورها از جمله لیبی ،عراق ، ضمن تحسین مردم و دولت ایران بخاطر مقاومت در برابر فشارهای ناشی از تحریم های ظالمانه افزود : جمهوری اسلامی ایران با ایفای نقش سازنده در منطقه و جهان ثابت کرده که یک کشور قابل اطمینان است.

 موگابه تقویت همکاری، همبستگی و اتحاد بین کشورهای در حال توسعه را برای دستیابی به توسعه پایدار و ایستادگی در برابر زیاده خواهی ها ضروری ارزیابی کرد. 

رئیس جمهور زیمبابوه همچنین خواستار حضور فعال تر فعالان تجاری و سرمایه گذاران  ایرانی در عرصه های اقتصادی و سرمایه گذاری در زیمبابوه شد.

 حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار با تبریک ریاست زیمبابوه بر جامعه توسعه اقتصادی جنوب آفریقا (SADC) گفت : قاره آفریقا با نام مبارزین ضد استعمار و آپارتاید همچون نلسون ماندلا و رابرت موگابه شناخته می شود.

معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه بر استمرار پیوندهای دوستانه و همکاریهای سازنده بین دو کشور تاکید و ابراز امیدواری کرد که زیمبابوه بتواند در چارچوب منافع ملی و با تکیه بر توان و امکانات بومی خویش بر چالشهای موجود فائق آمده و با طی کردن روند توسعه ، به کشوری آباد و پیشرفته در منطقه جنوب آفریقا تبدیل شود.

امیر عبداللهیان سیاستها و عملکرد نادرست آمریکا و برخی از کشورهای غربی را علت بوجود آمدن جریان های افراطی در خاورمیانه و آفریقا دانست و عزم راسخ جامعه جهانی و اقدام دست جمعی کشورهای جهان را برای رفع این معضل بزرگ خواستار شد.