سخنگوی وزارت امور خارجه:

اجلاس سران ناتو در ولز با ابهامات جدی مواجه است 

سیاست خارجی

مرضیه افخم گفت:  ائتلاف موسوم به ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش که پس از اجلاس سران ناتو در ولز اعلام موجودیت کرده و در حال شکل گیری است ،با ابهامات جدی مواجه بوده  و در جدیت آن برای مبارزه  ریشه ای  و صادقانه با تروریسم تردید اساسی وجود دارد .

به گزارش خبرگزاری مهر، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سئوال خبرنگاران در خصوص تشکیل ائتلاف بین المللی علیه داعش تصریح کرد: ائتلاف موسوم به ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش که پس از اجلاس سران ناتو در ولز اعلام موجودیت کرده و در حال شکل گیری است ،با ابهامات جدی مواجه بوده  و در جدیت آن برای مبارزه  ریشه ای  و صادقانه با تروریسم تردید اساسی وجود دارد .

مرضیه افخم تصریح کرد: برخی کشورهای درون این ائتلاف در شمار حامیان مالی و امنیتی تروریستها در عراق و سوریه بوده اند و برخی دیگر به امید ایجاد تغییرات سیاسی مطلوب خود در عراق و سوریه در عمل به مسئولیت بین المللی خود کوتاهی کرده اند .

وی اضافه کرد: طی سالیان متمادی سیاستها و اقدامات دو گانه و تبعیض آمیز و استفاده ابزاری از تروریسم و افراطی گری نتیجه ای جز ترویج تروریسم و افراط گرائی و ظهور شاخه های متعدد این گروهها در نقاط مختلف جهان نداشته است .

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد : این کشورها قبل از اقدامات نمایشی که به نظر می رسد برای پاک کردن سابقه خود در حمایت از تروریستها بدان متوسل شده اند، لازم است اگر واقعا از گسترش ابعاد تروریسم دچار هراس شده اند بدون توسل به اقدامات شعاری و بهره برداریهای سیاسی ، به رویکرد دوگانه خاتمه داده و  صداقت خود برای مبارزه جمعی و فراگیر با تروریسم و علیه افراطی گری  را به اثبات برسانند.

مرضیه افخم همچنین در خصوص  اظهار نظر سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا مبنی بر گفتگوی هیاتهای دو کشور پیرامون موضوع داعش در حاشیه مذاکرات هسته ای اخیر در ژنو گفت :در مذاکره با طرف آمریکائی هیچ موضوعی غیر از موضوع هسته ای مطرح نشده و صرفا طرف آمریکائی مواضعش را در مورد داعش بیان کرده است .