در گفت‌وگو با ایسنا

ملازهی: آمریکایی‌ها با حضور در افغانستان قصد تسلط بر آسیای مرکزی را دارند

افغانستان

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: میانجیگری آمریکایی‌ها در افغانستان به منظور نظارت بیش‌تر بر آسیاسی مرکزی است نه حل اختلافات داخلی در این کشور.

پیرمحمد ملازهی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اختلاف تیم عبدالله عبدالله و اشرف غنی پس از بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، خاطرنشان کرد: اختلافات کاندیداهای انتخابات افغانستان بر سر بازشمارش و باطل کردن آرایی که مشکوک است بالا گرفته است.

او ادامه داد: پس از بالا گرفتن تنش‌ها در افغانستان و نامشخص بودن آینده این کشورف مجددا" جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به افغانستان برگشت و با حضور او عبدالله عبدالله و اشرف غنی مذاکراتی سه‌جانبه را انجام دادند و به توافقی مبنی بر تشکیل دولت وحدت ملی دست یافتند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این‌که دولت وحدت ملی که قرار بود در افغانستان شکل گیرد همان چارچوب‌هایی را داشت که در دوره قبلی مذاکرات هم مورد توافق دو طرف قرار گرفته بود، خاطرنشان کرد: در دور قبلی مذاکرات میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی هم قرار بود دولت وحدت ملی در کشور تشکیل شود.

وی گفت: در توافق قبلی قرار بود تمام آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تحت نظارت سازمان ملل و با حضور نمایندگان دو کاندیدا بازشماری شود و آرایی که از نظر دو طرف مشکوک است را باطل کنند و پس از آن هر فردی که پیروز انتخابات شد رییس‌جمهور شود و نفر دوم هم باید به عنوان رییس شورای اجرایی در دو سال آینده قانون اساسی را اصلاح کرده و پس از آن رییس شورای اجرایی نخست‌وزیر افغانستان شود و در نهایت هم نظام ریاستی افغانستان به نظام پارلمانی تغییر یابد.

ملازهی با اشاره به روند گفت‌وگوهای انجام شده میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی بر سر تقسیم قدرت در افغانستان، افزود: در دور اول مذاکرات آن‌ها به این نتیجه رسیدند که شورایی از نمایندگان دو طرف تشکیل شود که نوع تقسیم قدرت در کشور را مشخص کنند تا از آن طریق بخش‌هایی که در دست عبدالله عبدالله و اشرف غنی قرار می‌گیرد مشخص شود. ولی قرار بود اول نتیجه بازشماری آراء مشخص شود و پس از آن بر سر تقسیم پست‌ها گفت‌وگو شود.

او ادامه داد: کمیته مشترک نمایندگان عبدالله عبدالله و اشرف غنی تشکیل می‌دهند که علاوه بر رییس‌جمهور پیروز انتخابات و نفر دوم که رییس شورای اجرایی است فرد سومی هم به طور توافقی مشخص کنند که او تصمیمات نهایی را در رابطه با نوع تقسیم قدرت، چگونکی تغییر قانون اساسی و چگونگی تشکیل لویی جرگه را اتخاذ کند.

این کارشناس مسائل بین‌المللی با تأکید بر این که مصلحت افغان‌ها در این بود که دو کاندیدای انتخابات بدون دخالت آمریکایی‌ها به تفاهم می‌رسیدند، گفت: بهترین حالت این بود که اشرف غنی و عبدالله عبدالله خودشان اقدام به تشکیل دولت وحدت ملی می‌کردند؛ واقعا" هم خود افغان‌ها با کمک نیروهای بانفوذ داخلی توانایی انجام این کار را داشتند ولی متأسفانه اختلافات میان آن‌ها به قدری زیاد بود که منجر به دخالت آمریکایی‌ها شد. مسأله این است که آمریکایی‌ها به منظور ایجاد مصالحه بین دو طرف انتخابات وارد عرصه نشده‌اند، بلکه آن‌ها به دنبال اهداف بلندمدتی در منطقه هستند و اصلی‌ترین هدف آمریکایی‌ها در افغانستان امضا توافق‌نامه امنیتی توسط رییس‌جمهور آینده این کشور است تا به این وسیله بتوانند پایگاه نظامی در افغانستان به‌دست آورند.

ملازهی تأکید کرد: با این‌که اوباما اعلام کرده سال 2014 خروج نیروهای آمریکا از افغانستان آغاز می‌شود، ولی باز می‌خواهند حدود 8 تا 15 هزار نفر را در این کشور نگه دارند و به همین دلیل تلاش زیادی برای ایجاد توافق میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله صورت می‌دهند تا هرچه سریع‌تر رییس‌جمهور مشخص شود و توافق‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا امضا شود تا امنیت نیروهای نظامی آمریکا که قرار است در افغانستان باقی بمانند تضمین شود.

وی با بیان این‌که پشت میانجیگری آمریکایی‌ها در اختلافات انتخابات افغانستان سیاست‌هایی وجود دارد، گفت: بحث اصلی برای آن‌ها رقابت‌هایی است که در حال حاضر میان چین و روسیه با آمریکایی‌ها در منطقه آسیاسی مرکزی و جنوب آسیا جریان دارد.به طور کلی می‌توان گفت آمریکایی‌ها از قدرت‌طلبی پوتین واهمه دارند و از این‌که چین در حال تبدیل شدن به قدرتی جهانی است هم نگران هستند و افغانستان دقیقا" در جغرافیایی قرار گرفته است که می‌تواند این دو کشور را تحت نظارت قرار دهد.

انتهای پیام

کد N495545