در مستند "خانه عنکبوت" عنوان شد؛

اظهارنظرها درباره شکست سنگین رژیم صهیونیستی در جنگ سوم غزه

فلسطين

شب گذشته شبکه چهار سیما مستند «خانه عنکبوت» را با هدف به تصویر کشیدن جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه بشریت و مردم غزه روی آنتن برد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این مستند مقامات، کارشناسان، افراد صاحب نفوذ از غرب و جهان عرب همچون سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، نوام چامسکی، استاد دانشگاه در آمریکا، خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس، جفری نایس، حقوقدان آمریکایی، جورج میچل، نماینده سابق اوباما در خاورمیانه، اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت سابق حماس و ... حضور داشتند تا درخصوص جنگ نابرابر 50 روزه غزه نظرات متفاوتی به شرح زیر مطرح کنند:

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان

نیروی هوایی اسرائیل در مقابل موشکهای مقاومت ناتوان است و اسرائیل از همان ابتدا تلاش کرد اراده مردم را با کشتن بیشتر آنها بشکند اما موفق به تضعیف مقاومت نشد. اسرائیل در جمع آوری اطلاعات و ارزیابی رهبران مقاومت در غزه با وجود محاصره آن شکست خورده است. آنها حتی نتوانستند رهبران اصلی مقاومت را هدف قرار دهند.

خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس

باید تضمین واقعی برای رفع محاصره داشته باشیم. ما می‌خواهیم آتش بس هر چه سریعتر برقرار و محاصره غزه برداشته شود این درخواست مردم غزه است.

اسماعیل هنیه، از رهبران جنبش حماس

آنچه دشمن در رسیدن به آن در میدان جنگ ناتوان شده است، امکان ندارد در میدان سیاست به آن دست پیدا کند. لذا خون شهیدان و مجروحان امانتی بر دست سیاست مداران است و هرگز پایمال نخواهد شد.

پروفسور نوام چامسکی، استاد دانشگاه در آمریکا

اسرائیل مجموعه‌ای از جنایتهای جنگی را مرتکب شده است که برخی از آنها به طور گسترده گزارش شد. در نخستین روز حمله زمینی، اسرائیلی‌ها بیمارستانی را هدف قرار دادند، این یک جنایت جنگی بزرگ بود اما بازتاب این حمله در نیویورک‌تایمز در حد نوشتن چند کلمه بود.

در حالیکه ارتش اسرائیل مسئول این حملات وحشیانه است، این وظیفه همه کشورها و مخصوصاً آمریکا است که این اقدامات را محکوم نمایند. اسرائیل مسلح بودن خود را باید مدیون مالیات دهندگان آمریکایی باشد. طی بیش از 40 سال گذسته اسرائیل بدون حمایت آمریکا و سران عرب نمی‌توانست به اقدامات خود ادامه دهد. لذا احتمال محاکمه سران اسرائیلی بسیار کم است چرا که آمریکا همیشه قطعنامه‌های دادگاه‌های بین‌المللی بر ضد اسرائیل را وتو می‌کند.

جفری نایس، حقوقدان آمریکایی

بی تردید می‌توان اتهام ارتکاب جنایت جنگی را علیه اسرائیل مطرح کرد. فلسطینیان هر زمان که آماده باشند می‌توانند این اقدام را انجام دهند. اگر فلسطین عضو دیوان بین‌المللی کیفری باشد می‌تواند پیگیری کند اما تشکیلات خودگردان فلسطین تا کنون به این مهم دست نزده‌ است.

خالد قدومی، نماینده حماس در تهران

اگر بخواهیم درباره اهداف اشغالگرانه صهیونیسم در جنگ غزه صحبت نماییم، باید به ریشه‌های این جنگ اشاره کنیم. رژیم اشغالگر صهیونیستی با کمک دولت‌های غربی و آمریکا درصدد نابودی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین است. در حقیقت بهانه واقعی وجود ندارد که مقامهای این رژیم درباره آن سخن بگویند. آنها می‌گویند تونلهای فلسطین تهدیدی برای شهرنشینان است. اما اگر به رویدادهای گذشته در غزه بنگریم، خواهیم دید که اهداف رژیم صهیونیستی تنها و تنها کشتار غیر نظامیان، زنان و کودکان بوده است. اسرائیل در جنگ از سلاح فسفر سفید و برخی دیگر از سلاحهای ممنوعه استفاده می‌کند.

جورج میچل، نماینده سابق واشنگتن در خاورمیانه

پس از حمله رژیم صهیونیستی به فلسطین، حماس توانست مشروعیت سیاسی و مردمی بیشتری به دست بیاورد و این جنگ باعث شد نیروهای مقاومت در بین مردم غزه محبوبیت بیشتری کسب نمایند. اسرائیل قادر به از میان بردن مقاومت نیست.

هانی المصری، کارشناس مسائل فلسطین

رژیم صهیونیستی به این دلیل که تحمل پیامدهای عملیات نظامی را نداشت، با توقف درگیری‌ها در نوار غزه موافقت کرد. در نتیجه اسرائیل یا باید دامنه جنگ را توسعه می‌داد و به سوی اشغال نوار غزه پیش می‌رفت که خیلی پرهزینه و خطرناک است و یا باید عقب نشینی می‌کرد.

جان رابر، کارشناس نظامی

اکنون مشخص است که اسرائیل به هیچ کدام از اهدافش نرسیده است و هیچ یک از مقامات اسرائیل خرسند نیستند. علت آن هم شکست سیاسی اسرائیل در جنگ غزه است.

با وجود اذعان بسیاری از کارشناسان و سیاستمداران به شکست اسرائیل در جنگ با غزه، نتانیاهو، نخست وزیر رژیم جعلی اسرائیل و تعدادی از سیاستمداران اسرائیل از موضع خود پایین نیامده و نظرات ضد و نقیضی را نیز مطرح می‌کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل

ما به این عملیات ادامه می‌دهیم تا به هدفهایمان برسیم. هدف ما دفاع از اسرائیل و بازگشت امنیت به این سرزمین است و تا به آن دست نیابیم، این عملیاتها تا هر زمان که نیاز باشد ادامه خواهد داشت.

به نظر من تنها راه دستیابی به آتش بس توافق درباره ابتکار مصر است؛ زیرا در آن هیچ پیش شرطی برای برقراری آتش بس وجود ندارد و خواستار توقف همه خصومتها و تلاش برای برطرف کردن دو مسئله مهم یعنی، امنیت اسرائیل به معنی خلع سلاح غزه و کمک اجتماعی و اقتصادی به فسلطینیان است. لذا خلع سلاح غزه واقعاً حیاتی است. ما همه تلاشمان را در غزه انجام داده‌ایم و تضمینی برای پیروزی در این جنگ نداریم.

مارک رگو، سخنگوی دفتر نخست وزیر رژیم صیونیستی

بار دیگر تاکید می‌کنم، وقتی عملیاتمان را علیه تونل‌های حیاتی اسرائیل به اتمام رساندیم، به سراغ مرحله بعد خواهیم رفت. این تونلها در حکم چاقوی روی گردن است و باید آن چاقو را حذف نماییم چراکه تهدیدی استراتژیک برای مردم اسرائیل است اما این را پیش تر نیز گفته‌ایم که مایل به آتش بس فوری هستیم.

موردوخای، کارشناس سیاسی رژیم صهیونیستی

اکنون همه دنیا به غزه نگاه می‌کنند و شاهد رویداد‌های آن هستند. اگر اسرائیل یک تحول اساسی ایجاد نکند ما با مشکلات خطرناکتری روبه‌رو خواهیم شد.

دانی ونون، عضو پارلمان رژیم صهیونیستی

تصمیم به توقف نبرد با حماس یک تصمیم نادرست است و ما برای پایان کار عجله داریم. اگر حماس را نابود نکنیم هر زمان احتمال وقوع جنگ وجود دارد.

کرمل کوهن، عضو پارلمان رژیم صهیونیستی

اعتقاد داریم که ما پیروز نشده‌ایم و حماس همچنان سرپا ایستاده است. در این جنگ ما نتوانستیم قدرت بازدارندگی به وجود بیاوریم.

انتهای پیام

کد N494844