وزیرخارجه هند: با رییس جمهور آینده افغانستان همکاری می کنیم

خارجی,هند,افغانستان

دهلی نو - ایرنا - وزیر امور خارجه هند روز چهارشنبه و در آستانه سفر به کابل گفت که رییس جمهور آینده افغانستان هرکه باشد دهلی نو با او همکاری خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، خانم 'سوشما سوراج ' با توجه به اهمیت استراتژیک افغانستان برای هند، دراین سفر یک روزه به دیدار 'حامد کرزی ' رییس جمهور فعلی می رود تا درباره مسایل مهم دوجانبه و منطقه ای که احتمالا شامل ارتقای روابط نظامی و کمک امنیتی هندوستان نیز می شود، گفت وگو کند.

وزیر امور خارجه هند در آستانه سفر به افغانستان طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا سیاست دولت جدید هند نسبت به کابل متفاوت است؟ گفت: چنین موضعی اصلا مطرح نیست و هند به بازسازی افغانستان کمک می کند.

وی ضمن تاکید بر اینکه دولت هند نسبت به هیچیک از نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان تمایل بیشتری نسبت به دیگری ندارد، تصریح کرد: هند همکاری خود را با رییس جمهور آینده افغانستان ادامه می دهد.

خانم سوراج با اشاره به اینکه مردم هند در افغانستان کار می کنند و جان خود را به خطر می اندازند، گفت: ما روابط طولانی با افغانستان داریم و هیچ کوتاهی در این روابط بوجود نخواهد آمد.

تحولات سیاسی در روزهای اخیر در افغانستان شدت گرفته و اعلام نتیجه انتخابات بین 'عبدالله عبدالله ' وزیر امور خارجه سابق و 'اشرف غنی' وزیر دارایی سابق این کشور مدت طولانی به درازا کشیده اما انتظار می رود که بزودی رییس جمهور آینده مشخص شود.

با اعلام برنامه خروج نیروهای ناتو، دولت افغانستان از هند درخواست سخت افزارهای نظامی کرده است.هند دو میلیارد دلار نیز برای کمک به بازسازی افغانستان سرمایه گذاری کرده و همچنین نیروی انسانی این کشور را آموزش می دهد.

یکی از مهمترین پروژه های زیرساختی هند در افغانستان، ساخت بزرگراهی از زرنج به دل آرام در جنوب غرب این کشور است. این پروژه به عنوان نماد تعهد هند به بازسازی افغانستان درنظر گرفته می شود.همچنین هند ساختمان مجلس افغانستان را در دست ساخت دارد.

حمله تروریستی خرداد ماه امسال به کنسولگری هند درشهر هرات درحالی که مقام های هندی سرگرم فراهم آوردن زمینه برای تشکیل دولت جدید بودند از نظر بسیاری از کارشناسان پیام روشنی مبنی براینکه افراط گرایان مخالف نفوذ هند در افغانستان هستند، داشت.

هند طی سالهای اخیر توجه خود را به حوزه های سرمایه گذاری و امنیتی افغانستان معطوف کرده و 'نارندار مودی ' نخست وزیری جدید از حزب راستگرای 'بهارتیا جاناتا' برای مراسم سوگندش از جمله از کرزی رییس جمهور افغانستان دعوت رسمی کرد.

هند قبل از شروع انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که اخباری در مورد احتمال قدرت گرفتن گروه های افراطی با حمایت آمریکا بر سرزبان ها بود با فرستادن وزیر امور خارجه خود به کابل از هرگونه تغییر در شرایط امنیتی منطقه در جهت کمک به تروریسم و افراطی گری ابراز نگرانی کرد.

هند همواره اعلام کرده که افغانستانی که قابلیت دفاع از خود را داشته باشد و توسعه پایدار را در پیش گیرد از نظر راهبردی به نفع دهلی نو است. حمایت از دولت کابل علاوه بر مزایای اقتصادی که برای هندوستان دارد، به تضعیف نیروهای شبه نظامی از جمله گروه های افراطی مورد حمایت غرب و برخی کشورهای منطقه نیز کمک می کند.

دهلی نو در سال 2011 با توجه به اهمیت ثبات سیاسی درافغانستان برای منافع خود و کشورهای آسیای میانه یک قرارداد مشارکت راهبردی با کابل امضا کرد.

سیاست های هند تا جایی پیش رفت که این کشور اکنون یکی از سرمایه گذاران اصلی در افغانستان است و در طرح های توسعه ای که آغاز شده کمک می کند.

هند در پایان دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که نتیجه مهم آن 'نه ' به افراطی گری مورد حمایت بیگانگان بود عزم و اراده مردم این کشور در مبارزه با تروریسم را مورد تحسین قرار داد.

همزمان با این تحسین خانم 'سوجاتا سینگ ' قائم مقام وزارت امور خارجه هند اعلام کرد کشورش به همکاری در بازسازی افغانستان ادامه می دهد و برنامه ای برای خروج از این کشور ندارد.

وی در تشریح راهبرد کشورش با اشاره به اینکه دهلی اعتقاد راسخ دارد که ثبات و قدرت افغانستان به سود منافع ملی هندوستان است، تاکید کرد: هند مایل است که شاهد تبدیل افغانستان به کشوری قدرتمند و باثبات باشد.

این مقام ارشد هندی ابراز اطمینان کرد که افغانستان از دوره گذار پس از خروج نیروهای آمریکایی به خوبی عبور خواهد کرد و گفت: دهلی نو به افغانستانی دمکراتیک و آرام کمک می کند و همیشه برای کمک به بازسازی این کشور آمادگی داریم .

آساق * 1 * 1519 * 264 *
کد N494513