رقابت چین و ژاپن برای گسترش همکاری با هند/ رهبر چین در راه دهلی نو

چین,هند

پکن - ایرنا - سران چین و هند، دو رقیب بزرگ اقتصادی آسیا برای گسترش همکاری های دوجانبه به رغم اختلافات ارضی دیدار و رایزنی می کنند.

به گزارش ایرنا، 'شی جین پینگ' رییس جمهور چین چند هفته پس از سفر 'نارندار مودی' نخست وزیر هند به ژاپن وارد دهلی نو می شود. تحلیلگران معتقد بودند این سفرها بر بلوک بندی ها و توازن منطقه ای تاثیرگذار خواهد بود.

سفر نخست وزیر هند به توکیو یک روز نیز تمدید شد و این می توانست برای پکن حامل پیام باشد.

این سفر در حالی انجام می شود که چین و ژاپن دو رقیب سنتی و منطقه ای برای به دست آوردن بازار پرسود شبکه ریلی پرسرعت هند در حال رقابت نفس گیر هستند.

ژاپن بر روی طرح امکان سنجی احداث شبکه راه آهن احمد آباد - بمبئی در غرب هند کار می کند و چین به عنوان دارنده یکی از بزرگترین شبکه های حمل ونقل ریلی جهان علاقمند است با قیمتی کمتر از رقیب ژاپنی قطار پرسرعت هند را راه اندازی کند.

تارنمای وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه اعلام کرد رییس جمهور این کشور به چهار کشور تاجیکستان، مالدیو، سریلانکا و هند سفر می کند.

این سفر روز پنجشنبه از تاجیکستان آغاز می شود و تا 28 شهریور در هند ادامه می یابد، اما کارشناسان اوج سفر 'شی جین پینگ' را هندوستان و دیدار با مقامات بلندپایه رقیب آسیایی خود می دانند.

'وانگ یی' وزیر امور خارجه چین پس از تحولات در دولت هند و روی کار آمدن دولت مودی تقویت مناسبات با دولت جدید هند را در دستور کار خود قرار داد و فورا عازم دهلی نو شد.

چین و ژاپن برای برقراری ارتباط با دولت راستگرای 'نارندرا مودی' و گسترش همکاری استراتژیک رقابت دارند.

کارشناسان این رقابت را ناشی از تلاش آمریکا برای برهم زدن توازن منطقه ای و مهار چین و بازی توکیو در زمین واشنگتن برای جلوگیری از تبدیل آسیا به یک منطقه تحت کنترل چینی ها می دانند.

چین در حالی بدنبال گسترش همکاری های استراتژیک با هند است که اختلافات مرزی فیمابین که پس از جنگ سال 1962 بوجود آمده همچنان ادامه دارد و پکن حتی مدعی مالکیت ایالت آروناچال پرادش هند است و از صدور روادید عادی به اهالی این منطقه برای سفر خودداری می کند.

مرز بین هند و چین بخاطر وضعیت جغرافیایی بسیار دشوار آن بطور دقیق علامت گذاری نشده و به همین جهت دو کشور اغلب یکدیگر را به تجاوز مرزی متهم می کنند.

در همین حال هند شش پایگاه موشکی زمین به هوا در شمال شرقی این کشور به عنوان عامل بازدارنده در مقابل شرایط ویژه با چین مستقر می کند که نشانه ای از عدم اطمینان به پکن است.

هند پیش از این نیز جنگنده های نوع سوخو را در یک پایگاه نزدیکی مرز با چین مستقر کرده است.

دهلی نو از سوی دیگر در رقابت آشکار با پکن قصد دارد به دعوت ویتنام در پنج بلوک دریای جنوبی چین که پکن بخش اعظم آب های این دریا را متعلق به خود می داند به اکتشاف منابع نفتی بپردازد.

چین بزرگترین شریک تجاری هند است. ارزش مبادلات دو کشور حدود 70 میلیارد دلار است.

رییس جمهور چین براساس برنامه های قبلی قرار بود به پاکستان نیز سفر کند.

تارنمای وزارت خارجه چین به این سفر اشاره نکرد، اما 'احسان اقبال' وزیر برنامه ریزی و توسعه پاکستان هفته گذشته از لغو این سفر به دلیل ناآرامی های حاکم بر اسلام آباد پایتخت این کشور خبر داد.

این سفر در حالی لغو شد که مقام ها و رسانه های پاکستان از سفر رییس جمهور چین به اسلام آباد به عنوان فرصت تاریخی یاد می کردند که می تواند در بخش اقتصاد و انرژی پاکستان تحول قابل توجهی ایجاد کند.

اما سفر 'شی جین پینگ' به تاجیکستان، مالدیو و سریلانکا انجام می شود.

آساق**1611
کد N493420