در دیدار معاون وزیر انرژی آفریقای جنوبی؛

امیرعبداللهیان: اصرار ایران بر حقوق حقه صلح آمیز هسته ای، مقابله با آپارتاید هسته ای است

نشست 92,امیرعبداللهیان,آفریقای جنوبی

تهران-ایرنا-«حسین امیرعبداللهیان» معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه تاکید کرد: اصرار ایران بر حقوق حقه صلح آمیز هسته ای، مقابله با آپارتاید هسته ای است.

به گزارش ایرنا از اداره کل دیپلماسی وزارت امور خارجه، امیرعبداللهیان در ادامه مذاکرات خود با مقامات آفریقای جنوبی با خانم «ماجولا» معاون وزیر انرژی آفریقای جنوبی دیدار و پیرامون توسعه روابط فیمابین در حوزه انرژی گفت و گو و تبادل نظر کرد.

وی بخش انرژی را یکی از حوزه های حائز اهمیت در همکاری های فیمابین دو کشور دانست و به تشریح دستاوردهای اخیر ایران در مذاکره با گروه 1+5 و تلاش شرکت های غربی برای حضور در حوزه انرژی ایران پراخت.

وی ابراز امیدواری کرد با رفع فشارهای ظالمانه غرب ، شاهد توسعه و گسترش همکاری های دو کشور در این حوزه باشیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به تلاش ها و هزینه های آفریقای جنوبی در مبارزه با آپارتاید، اصرار جمهوری اسلامی ایران بر حقوق حقه صلح آمیز هسته ای خود را مقابله با آپارتاید هسته ای دانست که از سوی کشورهای زیاده خواه به کشورهای در حال توسعه تحمیل می شود و ثبات قدم در این زمینه را باعث تغییر رویه کشورهای غربی به مذاکره با ایران دانست.

وی ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات در آینده نزدیک به نتایج قابل قبولی منجر شود.

اعلام آمادگی ایران برای همکاری با آفریقای جنوبی در حوزه انرژی های تجدید پذیر آبی، بادی و خورشیدی از دیگر موضوعات مورد اشاره معاون وزیر امور خارجه کشورمان بود و از ضرورت انتقال دانش فنی تولید GTL از آفریقای جنوبی به ایران استقبال کرد.

امیرعبداللهیان همچنین از عملیاتی شدن کریدور جنوب شمال بین عمان، ایران و آسیای مرکزی خبر داد و این امکانات را در اختیار کشورهای دوست نظیر آفریقای جنوبی دانست که می تواند با استفاده از آن فرصت های اقتصادی و تجاری زیادی را برای خود فراهم آورد.

معاون وزیر امور خارجه همچنین با خانم «مابودافاسی» معاون وزیر فرهنگ و هنر آفریقای جنوبی در ساختمان مرکزی وزارت فرهنگ و هنر این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به جایگاه فرهنگی آفریقای جنوبی و علقه های فرهنگی فیمابین از تلاش ها و دستاوردهای نلسون ماندلا، رهبر فقید این کشور تقدیر نمود و بر ضرورت تلاش جدی تمامی بخش های دولتی دو کشور برای ارتباط بیشتر مردم با یکدیگر تاکید کرد.

امیرعبداللهیان همچنین با بیان اینکه اطمینان از توسعه روابط فرهنگی ایران و آفریقای جنوبی مستلزم پایش مستمر حوزه های همکاری فرهنگی از سوی صاحب نظران امر است، بر لزوم تشکیل کارگروه فرهنگی برای شناسایی فرصت های همکاری و تدوین برنامه و جدول زمانی اجرای توافقات تاکید کرد.

توجه به همکاری در حوزه کتابخانه های ملی، اسناد و آرشیو، برگزاری نمایشگاه های هنری و فرهنگی، توسعه صنعت توریسم برای شناسایی دو کشور نزد مردم، تشکیل کمیته مشترک گردشگری و نیز همکاری در امور زنان از دیگر پیشنهادهای معاون وزیر امور خارجه کشورمان به طرف آفریقای جنوبی بود.

وی همچنین با توجه به منفی نمایی شبکه های مغرض علیه جمهوری اسلامی ایران و لزوم شناخت مردم دو کشور از واقعیتها و پیشرفت های دو کشور ، خواستار توسعه همکاری های رسانه ای و رادیو تلویزیونی بین ایران و آفریقای جنوبی شد و ابراز امیدواری کرد که هیات های فیمابین در این حوزه بین دو کشور تبادل شود.

خانم مابودافاسی نیز در این دیدار با اشاره به سفر قبلی خود به ایران از ظرفیت های بزرگ فرهنگی و هنری ایران تمجید و ابراز امیدواری کرد که امکان حضور هیاتی فرهنگی از جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بین المللی کتابخانه های ملی که سال آینده در آفریقای جنوبی برگزار می شود ، فراهم شود.

معاون وزیر فرهنگ و هنر آفریقای جنوبی همچنین از همکاری های کتابخانه ای و اسناد و آرشیوی بین دو کشور استقبال کرد.

سیام**9121**1572
کد N492509