گفت‌وگوی فشرده عبدالله و احمدزی بی‌نتیجه پایان یافت

ستادهای انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی گفته‌اند که گفت‌وگوهای فشرده دو نامزد در مورد حل اختلافات سیاسی بی نتیجه پایان یافته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) پیشتر ستاد عبدالله هشدار داده بود که این آخرین "فرصت به دیپلماسی" است و در صورتی که به خواسته‌های‌شان رسیدگی نشود روند گفت‌وگوهای سیاسی را ترک خواهند کرد.

فاضل سانچارکی، سخنگوی ستاد انتخاباتی اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله به بی‌بی‌سی گفت که صبح امروز "رهبران دو تیم" با هم در کابل ملاقات کردند اما این ملاقات نتیجه‌ای نداشت.

سانچارکی گفت که قرار است عبدالله عبدالله تا عصر امروز به وقت کابل، موضع نهایی گروه انتخاباتی اش را در مورد انتخابات جنجالی ریاست جمهوری و گفت‌وگوهای سیاسی اعلام کند.

روز گذشته قرار بود که ستاد عبدالله حرف آخر تیم خود در مورد بحران انتخاباتی را اعلام کند اما بارک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به هر دو نامزد تلفن کرد و آنها را به ادامه گفت‌وگوهای سیاسی دعوت کرد.

هنوز مشخص نیست موضع نهایی عبدالله در قبال انتخابات چه خواهد بود اما پیش از این به دنبال اعلام نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که اشرف‌غنی احمدزی برنده اعلام شد، ستاد عبدالله عبدالله گفت که دولت خودش را تشکیل می‌دهد.

با این حال ستاد انتخاباتی تحول و تداوم به رهبری اشرف‌غنی احمدزی گفته است که دو طرف قبل از ظهر امروز به مدت یک ساعت "در فضای صمیمی و تفاهم" ملاقات داشتند و این گفت‌وگوها سازنده بوده است.

طاهر زهیر، عضو ستاد انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی اما تاکید کرد که در این نشست تصمیم نهایی گرفته نشد و نتیجه‌ای در بر نداشت و قرار است که این سلسله نشست‌ها ادامه داشته باشد.

او افزود که تمام مسایلی که در کمیته‌ مشترک دو تیم مورد توافق صورت گرفته بود، تائید و بازنگری شد اما یک مورد اختلافی (اختیارات پست اجرایی) به بحث گرفته شد و قرار شد که در نشست‌های بعدی در مورد آن تصمیم گیری شود.

اختلاف اصلی میان دو نامزد روی حدود صلاحیت‌‎ها و اختیارات سمت ریاست اجرایی دولتی است که انتظار می‌رود با اشتراک دو ستاد زیر نام "دولت وحدت ملی" تشکیل شود.

عبدالله انتظار دارد که کسی که سمت اجرایی را می‌گیرد ریاست کابینه هم به عهده او باشد اما احمدزی این موضوع را غیرقانونی خوانده است.

با این همه روند بررسی میلیون‌ها رای جنجالی و مشکوک دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پایان یافته و کمیسیون انتخابات و ناظران مشغول ابطال آرای مشکوک‌اند که پیروز انتخابات را اعلام کنند.

انتهای پیام

کد N491396