اوباما: مشکل عرب ها، ایران نیست

اوباما

کاملا آشکار است که مشکل دولت‌های سنی مذهب خاورمیانه که بسیاری از آنها از متحدان آمریکا هستند، ایران یا مساله شیعه و سنی نیست، بلکه افراطگرایی سنی است که خود را به شکل داعش نشان داده و بزرگترین خطر پیش رو همین است."

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز گذشته در برنامه ملاقات با رسانه ها در شبکه خبری ان بی سی آمریکا کشورهای عربی متحد آمریکا در خاورمیانه را به مبارزه با افراط گرایی فرا خواند.اوباما: مشکل عرب ها، ایران نیست، افراط گرایی سنی است

به گزارش عصر ایران اوباما در سخنان خود که موضوع محوری آن فعالیت های گروه تروریستی داعش و افراط گرایی و تنش های فرقه ای در منطقه خاورمیانه بود ، با اشاره به اینکه مشکل اصلی کشورهای عربی منطقه ایران نیست، افزود: " کاملا آشکار است که مشکل دولت‌های سنی مذهب خاورمیانه که بسیاری از آنها از متحدان آمریکا هستند، ایران یا مساله شیعه و سنی نیست، بلکه افراطگرایی سنی است که خود را به شکل داعش نشان داده و بزرگترین خطر پیش رو همین است."

رییس جمهور آمریکا با اشاره به اینکه کشورهای منطقه باید تلاش خود را برای مبارزه با این مشکل افزایش دهند از کشورهایی چون عربستان، ترکیه و امارات و اردن خواست تا تلاش های خود را در مباره با داعش دو چندان کنند.

این در حالی است که اردن روز گذشته اعلام کرد در هیچ ائتلافی علیه داعش مشارکت نمی کند. از سوی دیگر مقامات ترکیه نیز ترجیح می دهند با وجود حضور در ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش این کار را با چراغ خاموش انجام دهند، چرا که بیش از 40 گروگان ترکیه ای در اختیار داعش است.

رییس جمهور آمریکا در ادامه سخنان خود تاکید کرد که روز چهارشنبه به طور  مبسوطی استراتژی کشورش را در مبارزه با گروه داعش در عراق و سوریه تشریح خواهد کرد. او از چگونگی مقابله آمریکا با گروه داعش در سوریه سخنی به میان نیاورد.

اوباما پیبشتر اعلام کرده بود این کشور فاقد استراتژی مقابله با داعش در سوریه است؛ سخنانی که با انتقاد طیف وسیعی از ناظران بین المللی و محافل سیاسی و رسانه ای در آمریکا و جهان روبرو شد.

اما به گفته رییس جمهور آمریکا در گفت و گوی روز گذشته خود با ان بی سی، او می خواهد استراتژی تهاجمی تری در قبال داعش در پیش گیرد. اما رییس جمهور آمریکا همزمان تاکید کرد که استراتژی او شامل استقرار نیروهای زمینی آمریکا برای مبارزه با داعش نخواهد شد.
کد N490588