گزارش خبری/

رخنه داعش به یمن/موافقت حوثیها و مخالفت حکومت با میانجیگری قبایل

آفریقا و خاورمیانه

تشدید درگیریهای خونین در استان شمالی جوف، اعلام بیعت یک گروه مسلح در یمن با گروه تروریستی داعش و مخالفت رئیس جمهوری یمن با طرحی که قبایل این کشور آن را ارائه کرده اند، از جمله مسائلی است که اوضاع اخیر یمن را دچار آشفتگی و پیچیدگی گسترده ای کرده است.

بیش از سه هفته از آغاز اعتراضات ضد دولتی در یمن که در کانون این اعتراضات حوثیها یا حامیان انصار الله یمن به رهبری"عبدالملک الحوثی" قرار دارند می گذرد.

در حالی که سازمان ملل از فقر و گرسنگی 10 میلیون نفر از جمعیت 24 میلیونی یمن گزارش می دهد، معترضان خواهان کاهش قیمتها و بازنگری در تصمیم حذف یارانه مشتقات نفتی توسط دولت، تشکیل یک دولت مستقل و تکنوکرات و محاکمه مفسدین اقتصادی هستند.

در همین حال "عبدربه منصور هادی" رئیس جمهوری یمن چهارشنبه هفته گذشته از ارائه طرحی در خصوص بر کناری "محمد سالم باسندوه" نخست وزیر یمن و همچنین کاهش اندک قیمت مشتقات نفتی خبر داد.

این در حالی است که این طرح با اقبال معترضان از جمله حوثیها روبرو نشد و آنها طرح ارائه شده را پاسخگوی همه مطالبات خود ندانستند.

در همین راستا رهبر انصار الله بار دیگر از مردم یمن خواست که با برگزاری تظاهرات گسترده به اعتراضات خود ادامه دهند.

از سوی دیگر همزمان با ادامه اعتراضات، ناامنی در مناطق مختلف یمن از جمله شمال این کشور افزایش یافت . چنانکه در سه روز اخیر شاهد درگیریهای خونین میان گروههای تکفیری مسلح و حوثیها در استان جوف هستیم.

این گروهها که گاه از سوی ارتش یمن نیز حمایت می شوند قصد سرکوب حوثیها را دارند.

در درگیریهای خونینی که روز گذشته در استان جوف در شمال صنعا  میان حوثیها و گروههای مسلح محلی رخ داد دست کم 40 نفر کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.

در حالی روزنامه مصری الیوم السابع از انتقال تسلیحات سنگین به صنعا توسط حوثیها خبر می دهد که از آغاز اعتراضات ضد دولتی، نیروهای امنیتی یمن پایتخت این کشور را محاصره کرده و یک کمربند امنیتی در اطراف صنعا ایجاد کرده اند.

در ادامه این ناآرامی ها، منابع امنیتی وابسته به وزارت کشور یمن امروز از کشف و خنثی سازی یک بمب دست ساز و انبار سلاح در صنعا خبر دادند.

از سوی دیگر با حمله به خطوط انتقال برق از سوی گروههای مسلح در یمن منابع از قطعی برق در پایتخت و دیگر شهرهای مهم یمن خبر می دهند.

با این حال غرب نیز بیکار ننشسته و برای حفظ منافع همپیمان قدیمی خود در منطقه یعنی عربستان سعودی وارد عمل شد. چندی پیش شورای امنیت تحت فشارهای آمریکا بیانیه ای را در محکومیت اعتراضات ضد دولتی به رهبری حوثیها صادر کرد.

در همین راستا منابع یمنی روز یکشنبه از سفر یک هیئت آمریکایی به ریاست "لیزا موناکو" مشاور رئیس جمهوری آمریکا در امور امنیت داخلی به صنعا خبر دادند.

هادی در جریان دیدار با موناکو، وی را در جریان آخرین تحولات اخیر در یمن گذاشت.

 از سوی دیگر با تشدید نا آرامیها در یمن گروههای تکفیری که بعضا از سوی عربستان حمایت می شوند فعالتر شده و در راستای حفظ منافع ریاض در یمن تحرکات جدیدی را آغاز کردند

 چنانکه شبکه الیمادین با انتشار خبری فوری اعلام کرد که گروه مسلح "انصار الدوله الاسلامیه" در یمن با "ابوبکر البغدادی" سرکرده گروه تروریستی داعش که روز گذشته اخبار ضد و نقیضی درخصوص هلاکت وی در رسانه های منتشر شد، بیعت کردند.

از آنجا که عربستان مرز مشترک وسیعی را با یمن در قسمتهای شمالی این کشور دارد لذا قدرت گرفتن حوثیها بمثابه یک خطر بزرگ برای آنها محسوب شده و تمام تلاش خود را برای سرکوب کردن این گروه به کار می بندند.

با اعلام برکناری دولت یمن توسط هادی از هفته گذشته، رئیس جمهوری یمن "عبدالقادر هلال" شهردار صنعا را مکلف به ازسرگیری مذاکرات با حوثیها کرد.

پایگاه یمن پرس امروز با انتشار خبری از سفر مجدد هادی به صعده و آغاز مجدد مذاکرات با حوثیها خبر داد.

در همین حال قبایل محلی در یمن با هدف حل و فصل بحران موجود در این کشور طرحی را ارائه کردند که در این طرح بر کاهش 1000 ریالی قیمت مشتقات نفتی و تشکیل دولت جدیدی که نخست وزیر و وزرای آن مورد توافق گروههای مختلف یمن باشد تاکید شده است.

"محمد عبدالسلام" سخنگوی حوثیها در این خصوص به روزنامه السیاسیه گفت: علاوه بر طرحی که عبد القادر هلال از سوی دولت به انصارالله ارائه کرده است شیوخ برخی قبایل طرحی را به ما ارائه کرده اند که ما در حال حاضر در حال بررسی مفاد این طرح هستیم.

وی همچنین تاکید کرد که ما همچنان بر تشدید اعتراضات و البته اعتراضات مسالمت آمیز تاکید داریم.

 منابع یمنی همچنین از برگزاری تظاهرات میلیونی معترضان ضد دولتی در خیابان فرودگاه صنعا خبر دادند. این در حالی است که گروهی از مخالفان این اعتراضات و حامیان دولت نیز در خیابان "ستین" در صنعا اقدام به برگزاری تظاهرات کردند.