عربستان حصار مرزی برای تامین امنیت بیشتر در شمال این کشور ایجاد کرد

عربستان در مرزهای شمالی خود حصاری چند لایه‌ای ایجاد کرده تا به تامین امنیت بیشتر و مقابله با قاچاقچیان و عاملان نفودی بپردازد.

عربستان در مرزهای شمالی خود حصاری چند لایه‌ای ایجاد کرده تا به تامین امنیت بیشتر و مقابله با قاچاقچیان و عاملان نفودی بپردازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پادشاه عربستان اعلام کرد که اولین مرحله از طرح تامین امنیت مرزی که 900 کیلومتر از مناطق شمالی این کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد، آغاز شده است.

خبرگزاری رسمی عربستان نیز اشاره به عراق که در شمال عربستان واقع شده، نکرد و تنها به نواحی مرزی شمالی اشاره کرده است. عربستان و عراق دارای بیش از 800 کیلومتر مرز مشترک هستند.

این خبرگزاری همچنین گزارش داد، این پروژه شامل پنج لایه حصار است که باعث خواهد شد ورود عاملان نفوذی، قاچاقچیان مواد مخدر، سلاح و دام به صفر برسد. همچنین چند برج دیده‌بانی، دوربین‌های دید در شب و 50 رادار در طول این حصار احداث می‌شود.

سازه‌های کنترل نیز در سراسر این مرز از حفرالبتین در شمال شرق تا طریف در نزدیکی مرز اردن ایجاد شده است.

روابط میان عراق و ریاض به شدت وخیم شده است چرا که دولت عربستان نوری مالکی، نخست‌وزیر در حال کناره‌گیری عراق را به ایجاد شرایطی برای انجام اقدامات شبه‌نظامیان در کشورش به واسطه به حاشیه کشاندن اقلیت سنی در عراق متهم می‌کند. در عوض، مالکی نیز عربستان را به حمایت از تروریسم در عراق متهم می‌کند.

در ژوئیه 2009، ریاض قرار دادی را با مقاطعه کاران دفاعی و هوا فضای اروپا EADS برای ساخت یک حصار فوق تکنولوژیکی در 9000 کیلومتر از مرزهایش امضا کرد. هدف اصلی از ساخت این حصار دفاعی تامین امنیت مرزهای عربستان با عراق بود اما دولت ریاض هم اکنون نگران رخنه شبه‌نظامیان ضد دولتی و القاعده است و این نگرانی باعث شده تا وزارت کشور عربستان تدابیر حفاظت از مرزهایش را افزایش دهد.

انتهای پیام

کد N488250