رییس جمهور در علما و طلاب خراسان رضوی:

تکفیر جناح‌ها از سوی یکدیگر نادرست است

دولت

امروز دنیا، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کشور منطقی، ضد خشونت و ضد تروریسم می‌شناسد/مردم ما به رغم همه تبلیغات مخالفان انقلاب علیه روحانیت، به این قشر اعتماد دارند/همه افتخارم شاگردی در حوزه علمیه قم است و آن را با هیچ چیز دیگری عوض نمی‌کنم/فساد از دیگر مشکلات ریشه دار کشور است

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رییس جمهور تلاش، رفاقت و همدلی را لازمه پیشبرد امور کشور عنوان کردو گفت:‌ وجود جناح‌ها و سلایق مختلف اشکال و ایرادی ندارد اما اینکه همدیگر را تکفیر کنند واقعا نادرست است.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جمع علما، فضلا و طلاب استان خراسان رضوی به اقدامات دولت در بخش‌های گوناگون اشاره کرد و گفت: پارسال زمانی که برنامه ریزی برای مهار تورم را شروع کردیم عده‌ای با نامه‌نگاری‌های مختلف اظهارنگرانی کرده و معتقد بودند که دولت باید اولین گام خود را از رکود شروع کند.

 

 

رییس جمهور گفت: اما سرانجام این دولت ضمن مشورت با صاحبنظران به این نتیجه رسید که باید ابتدا تورم را مهار کند و امروز بحمدالله توانسته‌ایم آن را مهار کرده و سرعت تورم را پایین آوریم.

 

روحانی گفت: دولت امروز با اقدامات خود توانسته تورم را مهار کند و تا پایان سال به ارقام خوبی در این زمینه خواهیم رسید و تورم به زیر ۲۰ درصد خواهد رسید.

 

رییس جمهور اضافه کرد: در زمینه رکود هم که نگرانی‌های زیادی وجود داشت برنامه مفصلی را تنظیم و تدوین کردیم و بخشی از آن که نیاز به قانون داشت، در قالب لایحه‌ای به مجلس تقدیم شده اما در عین حال در زمینه رکود نیز شرایط مناسبی داشته و از رکود خارج شده‌ایم و این کاری بسیار بزرگ برای کشوری است که دو سال پیاپی در سال‌های ۹۱ و ۹۲ با رشد منفی و رکود مواجه بود.

 

روحانی در ادامه به اقدامات دولت در زمینه سیاست خارجی اشاره کرد و گفت:دولت در بخش سیاست خارجی توانسته است در یکسال گذشته گام مطمئن و مهمی را به پیش بردارد و آن اینکه امروز نظر و دیدگاه جهانیان نسبت به ایران با دیروز متفاوت شده است و دولت با اقدامات خود توانسته ذهنیت دنیا را در خصوص جمهوری اسلامی ایران تغییر دهد.

 

رییس جمهور اضافه کرد: البته این موضوع بدان معنا نیست که همه جهانیان طرفدار ایران شده‌اند اما در عین حال امروز دیگر هیچ کس در دنیا موضوعاتی همچون تروریسم را به ایران نسبت نمی دهد.

 

روحانی خاطرنشان کرد: امروز دنیا، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کشور منطقی، ضد خشونت و ضد تروریسم می‌شناسد و در کشورهای منطقه که تروریسم جان، آزادی و امنیت مردم را به خطر انداخته، جمهوری اسلامی ایران با همه توان خود علیه تروریسم وارد عمل شده و بدنبال ایجاد آرامش و ثبات در منطقه است.

 

رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد برای اینکه در زمینه اقتصاد،سیاست داخلی، سیاست خارجی و مسایل فرهنگی و امنیتی موفق باشیم نیازمند کمک و هماهنگی بوده و در این راستا اولین توقع و انتظار را از روحانیت داریم تا به عنوان قشری که مورد اعتماد مردم هستند برای کمک به دولت وارد صحنه شوند.

 

رییس جمهور اضافه کرد: اینکه مقام معظم رهبری فرمودند حمایت از دولت وظیفه است، در راس این وظیفه صاحبان نفود، علما و حوزه‌های علمیه هستند که باید دولت را یاری کنند.

 

 

روحانی گفت: تلاش، رفاقت و همدلی، لازمه پیشبرد امور کشور است و البته وجود جناح‌ها و سلایق مختلف اشکال و ایرادی ندارد اما اینکه همدیگر را تکفیر کنند واقعا نادرست است.

رییس جمهوری تصریح کرد: اختلاف سلیقه تا حدودی می‌تواند مفید باشد اما اگر از چارچوب و قاعده خارج شود چه بسا زیان‌آور باشد.

 

رییس شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر تقویت وحدت، اتحاد و همدلی در جامعه اظهارداشت: به هر میزان که وحدت بیشتر باشد مردم و دوستان ما به همان میزان در دنیا خوشحال‌تر می شوند و در این راستا دست ما برای اتحاد و وحدت به سوی علما و فرهیختگان دراز است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روحانی افزود: همه باید دست به دست هم دهیم و با اتحاد، همدلی و اخوت و بهره مندی از هدایت‌های مقام معظم رهبری کشورمان را به پیش ببریم.

 

رییس جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: گرچه امروز کشورمان مشکلات زیادی دارد و باید حل و فصل شود اما همزمان دارای منابع انسانی بسیار ارزشمند و نعمت های فراوانی است که اگر وحدت، همدلی، جهاد و کار و کوشش در کنار آن قرار گیرد، حتما می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم.

 

 

روحانی با اشاره به اعتماد مردم به قشر روحانیت گفت: مردم ما به رغم همه تبلیغات مخالفان انقلاب علیه روحانیت، به این قشر اعتماد دارند و در انتخابات سال ۹۲ این اعتماد خود را به روحانیت به رغم حضور رقبای شایسته، باسابقه و برجسته، نشان دادند.

وی اضافه کرد: همه افتخارم شاگردی در حوزه علمیه قم است و آن را با هیچ چیز دیگری عوض نمی‌کنم و هیچ چیز نمی‌تواند جای حوزه‌های علمیه بویژه حوزه علمیه قم را بگیرد.

 

 

 

رییس دولت تدبیر و امید گفت: امیدوارم خداوند توفیق دهد و امانتدار خوبی در این زمینه باشم.

رییس جمهوری با تاکید بر اهمیت راستگویی و امانتداری گفت: باید در هر سمت و جایگاهی که هستیم، امین خوبی برای مذهب، دین، کشور و ملت خود باشیم.

 

 

وی خاطرنشان کرد: از سال گذشته تا به امروز به رغم همه مشکلات، موفقیت هایی را که به دست آورده ایم تنها در سایه حضور و حمایت مردم بویژه علما،حوزه‌های علمیه، مراجع عظام، مقام معظم رهبری و هماهنگی و همدلی بین قوا بوده است و اگر اینها نبود نمی توانستیم موفقیتی کسب کنیم.

 

رییس جمهور اضافه کرد: برخی مشکلات ریشه دار و تاریخی است و به راحتی قابل حل و فصل نیست که از جمله می‌توان به تک محصولی بودن اقتصاد کشور اشاره کرد. برای خروج از این شرایط نیازمند تلاش بلند مدت هستیم.

 

روحانی افزود: بروکراسی از دیگر مشکلات ریشه دار و تاریخی کشور است و بروکراسی ناکارآمد و دیوانسالاری پیچیده‌ای که در کشور وجود دارد به رغم اصلاحاتی که بعد از انقلاب اسلامی بوجود آمده، بسادگی قابل حل و فصل نیست و نیازمند برنامه ریزی بلند مدت است.

 

رییس جمهور خاطرنشان کرد: فساد از دیگر مشکلات ریشه دار کشور است و مبارزه با فساد وظیفه بزرگ همه ما است منتهی به اقدامی طولانی مدت نیاز دارد که همه دست به دست هم دهیم و آن را برطرف سازیم.

 

کد N488205