اوکراین و شورشیان یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم کردند

روسيه,اوكراين

جدایی طلبان حامی روسیه در اوکراین امروز (شنبه) نیروهای دولتی این کشور را متهم کردند که چند ساعت پس از توافق آتش‌بس اقدام به نقض آن کرده‌اند و به مبارزات استقلال طلبانه خود در شرق ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یکی از مقامات پارلمان جمهوری خلق دونتسک که از سوی شورشیان تاسیس شده اعلام کرد که واحدهای نظامی دولت اوکراین چند ساعت پس از آغاز آتش‌بس در ساعت 6 عصر روز جمعه، اقدام به شلیک موشک به سوی مواضع شورشیان کرده‌اند.

ولادیمیر ماکوویچ، یکی از نمایندگان پارلمان شورشیان در دونتسک اظهار داشت: شرایط آتش بس رعایت نشده است. ساعت 9 صبح روز جمعه ما شاهد بودیم که چند موشک به سوی اطراف شهر دونتسک شلیک شد و یک ستون خودروهای زرهی از منطقه زاپوریژیا به مجاورت دونتسک اعزام شدند.

این اظهارات از سوی نخست وزیر جمهوری دونتسک یعنی آلکساندر زاخارچنکو طی مصاحبه با خبرگزاری ریانووستی تکرار شد.

زاخارچنکو خاطرنشان ساخت: هنوز زود است که درباره یک آتش‌بس کامل صحبت کنیم. ارتش اوکراین پیشتر گفته بود از زمان اجرای آتش‌بس هیچ درگیری در دونتسک انجام نشده و به گفته خبرنگاران خبرگزاری فرانسه در مناطق درگیری وضعیت آرام به نظر می‌رسید.

این درحالی است که یک مقام دفاعی بلندپایه اوکراین شورشیان حامی روسیه را به نقض آتش بسی که دو طرف امضا کرده بودند متهم کرد.

آندری لایسنکو، سخنگوی شورای دفاعی و امنیت ملی اوکراین به خبرنگاران گفت: ما چند مورد اقدام تحریک آمیز از سوی شورشیان را ثبت کرده‌ایم آن‌ها در 28 مورد به سوی نیروهای ضد تروریسم ما آتش گشودند که 10 مورد آن پس از آتش بس انجام شد.

بوریس لیتوینوف، رئیس پارلمان دونتسک نیز تاکید کرد: جدایی طلبان از هدف خود برای ایجاد یک کشور مستقل در شرق اوکراین دست برنداشته‌اند.

وی تاکید کرد که با اکثر شرایطی که پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین پس از امضای معاهده آتش بس 12 بندی علنی کرد مخالف است.

لیتوینوف به خبرگزاری فرانسه گفت: شرط‌های اعمال شده از سوی پوروشنکو برای ما غیرقابل پذیرش هستند تنها دو بند از خواسته‌هایی که علنی شده قابل پذیرش هستند یعنی آتش بس و تبادل زندانیان.

وی افزود: موضع من و همچنین موضع پارلمان جدایی طلبان این است که پس از مذاکرات مهمترین مساله این است که کی‌یف باید یک جمهوری مستقل را که به آن روسیه جدید و یا جمهوری خلق دونتسک گفته شود به رسمیت بشناسد.

انتهای پیام

کد N487584