در پرتوریا صورت گرفت؛

دیدار امیرعبدالهیان با رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آفریقای جنوبی

سیاست خارجی

 معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه که برای شرکت در کمیته سیاسی جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی به پرتوریا سفر کرده است ، با رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان این کشور دیدار و گفتگو کرد .

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه که برای شرکت در کمیته سیاسی جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی به پرتوریا سفر کرده است، با رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان این کشور دیدار و گفتگو کرد .

در این دیدار ماسانگو رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آفریقای جنوبی با اشاره به روابط دیرینه و دوستانه ایران و آفریقای جنوبی ، ابراز امیدواری کرد : با همکاری بیشتر پارلمان های دو کشور ، شاهد گسترش مناسبات در سایر بخش های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی باشیم .

ماسانگو با تمجید از حمایت های ایران از مبارزات این کشور علیه آپارتاید گفت که مردم و دولت آفریقای جنوبی دوستان خود را فراموش نمی کنند .

وی با ارایه گزارشی از انتخابات پارلمانی در این کشور که با اکثریت 62 درصدی با پیروزی حزب حاکم کنگره ملی همراه بود بر عزم آفریقای جنوبی برای توسعه همکاری ها تأکید کرد.

امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه نیز با تبریک برگزاری انتخابات و تشکیل دولت و پارلمان جدید در آفریقای جنوبی ابراز امیدواری کرد : در دوره پیش رو ، گام های مستحکم تری درخصوص توسعه فراگیر مناسبات فیمابین دو کشور برداشته شود.

وی با مهم ارزیابی کردن جایگاه پارلمان های دو کشور در روند توسعه مناسبات ، خواستار توسعه همکاری های پارلمانی و حمایت پارلمان آفریقای جنوبی از گسترش روابط تهران و پرتوریا شد.

امیر عبداللهیان همچنین ظرفیت های دو کشور را مستعد توجه بیشتر دانست و با اشاره به همکاریهای ترانزیتی جنوب – شمال بین ایران ، عمان و آسیای مرکزی ، آن را موقعیتی منحصر بفرد برای آفریقای جنوبی جهت صادرات کالا به آسیای مرکزی و روسیه از طریق ایران دانست.

وی با ابراز خرسندی از برگزاری کمیسیون مشترک یازدهم دو کشور ، خواستار توجه بیشتر طرفین به نقش تجار و بازرگانان شد و تشکیل شورای تجاری مشترک را گامی مهم در شناسایی ظرفیت های اقتصادی و تجاری دو کشور دانست .

 امیر عبداللهیان همچنین از آمادگی کشورمان برای سفر رئیس پارلمان آفریقای جنوبی به تهران خبر داد و بر ضرورت افزایش مبادلات سیاسی بین دو کشور در سطوح مختلف تأکید کرد .