به منظور بررسی زمینه‌های همکاری‌های دوجانبه صورت گرفت؛

رایزنی سفیر ایران در مسکو با مقامات اوستیای شمالی

سیاست خارجی

سنایى با اشاره به ریشه‌های مشترک زبانى، فرهنگى و تمدنى ایران و اوستیاى شمالى، بر گسترش همکاری‌هاى فرهنگى تاکید و خواستار فراهم شدن فرصت‌هاى تحصیلى براى دانشجویان ایران در دانشگاه‌هاى اوستیاى شمالى شد.

سفیر ایران در روسیه در سفر به جمهورى اوستیاى شمالى ضمن بازدید و بررسى توانمند‌ی‌هاى این جمهورى، با رئیس‌جمهور و دیگر مقامات این جمهوری دیدار و زمینه‌های همکاری‌های دوجانبه را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش ایلنا، در راستای توسعه همکاری‌هاى استانى ایران و روسیه مهدى سنایى سفیر جمهورى اسلامى ایران در فدراسیون روسیه در راس هیأتى به جمهورى اوستیاى شمالى آلانیا سفر کرد و ضمن بازدید و بررسى توانمند‌ی‌هاى این جمهورى با رئیس جمهور، نخست‌وزیر، اعضاى هیأت دولت، اعضاى اتاق بازرگانى و صنایع و جمعى از تجار و بازرگانان و مسئولان نهادهاى فرهنگى و محافل دانشگاهى جمهورى اوستیاى شمالى دیدار و در خصوص زمینه‌هاى همکارى این جمهورى با استان‌هاى جمهورى اسلامى ایران رایزنى و تبادل نظر کرد.

در این دیدارها مقامات جمهورى و تجار و بازرگانان اوستیاى شمالى ضمن معرفى توانمندی‌هاى صادراتى و نیازهاى این جمهورى، زمینه‌هاى فعالیت و سرمایه گذارى براى سرمایه گزاران ایرانى را تشریح و خواستار گسترش روابط اقتصادى و فرهنگى با ایران شده و از حضور سرمایه گذاران ایرانی براى مشارکت در طرح اقتصادى این جمهورى استقبال کردند.

صادرات غلات و فلزات (روى)، مواد معدنى (دولومیت)، وسایل الکترونیکى و متقابلا واردات میوه و تره بار، محصولات غذایى، مصالح ساختمانى و فرش به این جمهورى، از مهمترین محورهاى پیشنهادى مقامات و تجار و بازرگانان این جمهورى بود.

همچنین با توجه به قرار گرفتن این جمهورى در جنوب روسیه و نزدیکى آن به ایران و بهره‌مندی آن از جاده‌ها و زیرساخت‌هاى ترانزیتى، از طرف مقامات این جمهورى پیشنهاد شد، ولادى قفقاز مرکز جمهورى، به عنوان پایلوت ترانزیت کالاهاى ایرانى به دیگر مناطق روسیه قرار گیرد و آمادگى خود را برای هرگونه همکارى با طرف ایرانى اعلام کردند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن اشاره به توانمندى‌هاى ایران در زمینه صادرات محصولات مختلف، از تجار و بازرگانان اوستیایى دعوت کرد به ایران سفر و از نزدیک با توانمندى‌هاى جمهورى اسلامى ایران آشنا شوند و به مقامات اوستیاى شمالى نیز توصیه کرد زمینه‌هاى حضور سرمایه گذاران ایرانى و مشارکت آنها در طرح‌ها و پروژه‌هاى مختلف در این جمهورى را فراهم کنند.

سنایى با اشاره به ریشه‌های مشترک زبانى، فرهنگى و تمدنى ایران و اوستیاى شمالى، بر گسترش همکاری‌هاى فرهنگى تاکید و خواستار فراهم شدن فرصت‌هاى تحصیلى براى دانشجویان ایران در دانشگاه‌هاى اوستیاى شمالى شد.

افتتاح اتاق و مرکز فرهنگى ایران در دانشگاه دولتى اوستیاى شمالى، ملاقات با رئیس و دیگر مسئولان این دانشگاه، سخنرانى در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه و پاسخ به پرسش‌هاى آنها و همچنین افتتاح هفته فیلم ایران در شهر ولادى قفقاز از دیگر برنامه‌هاى سفیر جمهورى اسلامى ایران در اوستیاى شمالى بود.

کد N486679