علاوی پست معاونت ریاست‌جمهوری عراق را پذیرفت/حصول پیشرفت در تشکیل دولت

عراق

در حالی که یک مقام آگاه از حصول پیشرفت‌هایی در تشکیل دولت جدید خبرداد که به زودی اعلام می‌شود، منابع عراقی تاکید کردند که توافقی در خصوص تصدی پست‌های معاونت ریاست جمهوری این کشور ایجاد شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، میسون الدملوجی، از اعضای پارلمان عراق از ائتلاف الوطنیه که ایاد علاوی، نخست وزیر اسبق عراق ریاست آن را برعهده دارد در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت که علاوی با تصدی پست معاونت ریاست جمهوری موافقت کرده است و وی از اختیارات گسترده‌ای به ویژه در چارچوب پرونده واگذار شده به وی که همان آشتی ملی است برخوردار خواهد بود.

الدملوجی عنوان داشت: آشتی ملی بزرگترین مشکلی است که عراق از سال‌های گذشته از آن رنج برده است و مانع تراشی بر سر اجرای آن تاثیر بسیاری بر این امر داشته است

وی با بیان اینکه علاوی طرح کاملی را در این زمینه دارد که از مقبولیت همگان نیز برخوردار است، گفت: دو وزارتخانه به ائتلاف الوطنیه اختصاص می یابد اما تاکنون این وزارتخانه‌ها مشخص نشده است.

همچنین گفته شده است که اسامه نجیفی، رئیس سابق پارلمان عراق منصب معاون دوم ریاست جمهوری را برعهده خواهد داشت.

پیشتر گفته شده بود که نوری مالکی نخست وزیر سابق عراق نیز تصدی پست معاونت اول ریاست جمهوری را برعهده می‌گیرد که این خبر توسط یکی از اعضای ائتلاف دولت قانون به رهبری مالکی تکذیب شد.

این درحالی است که یک منبع آگاه و نزدیک به حیدر العبادی، نخست وزیر مکلف عراق اعلام کرد که شواهد و اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد شخصیت‌هایی از برخی از فراکسیو‌های سیاسی در تلاشند تا با اعمال فشار و بالا بردن سقف خواسته‌ها به سطحی غیرمعقول و دور از منطق مانع از تشکیل دولت عراق شوند تا از این طریق به منافع خاص خود جامه عمل بپوشانند.

این منبع اعلام کرد که العبادی در آینده مجبور خواهد شد تا تمام این اسناد و طرح‌ها را فاش کند تا مردم عراق از این موضوع اطلاع یابند.

این منبع خاطرنشان کرد که هر کس که برای جلوگیری از تشکیل دولت تلاش می‌کند همان حامی تروریسم است.

انتهای پیام

کد N486467