کره جنوبی خواستار پاسخ پیونگ یانگ به پیشنهاد این کشور برای مذاکره شد

کره شمالی

پکن - ایرنا - کره جنوبی روز جمعه از کره شمالی خواست به پیشنهاد سئول برای برگزاری دور تازه مذاکرات در سطح مقامات عالی رتبه دو کشور پاسخ دهد.

به گزارش ایرنا، سئول 20 مردادماه به پیونگ یانگ پیشنهاد داد دور جدید مذاکره بین دو کشور در باره امکان دیدار مجدد خانواده های جداشده درپی جنگ سال های 1950 تا 1953 میلادی برگزار شود.

ˈپارک گئون هائهˈ رییس جمهور کره جنوبی نیز اظهار امیدواری کرده بود کره شمالی به پیشنهادات وی برای تغییر الگوی روابط دو کشور و فراهم کردن بستر لازم برای اتحاد بالقوه با پیونگ یانگ پاسخ مثبت دهد.

وی پیشنهاد داد دو کره طرح های مشترکی را آغاز کنند و این طرح ها می تواند از مدیریت مشترک رودخانه ها و جنگل های موجود در مرزهای مشترک آغاز شود.

براساس گزارش خبرگزاری یونهاپ، ˈلیم بیونگ چئولˈ سخنگوی وزارت وحدت کره جنوبی روز جمعه در بیانیه ای خواستار پاسخ کره شمالی به این پیشنهاد سئول شد.

وی تصریح کرد هیچ تغییری در موضع کره جنوبی برای مذاکره به منظور حل و فصل تمام مسائل بین دو کره انجام نشده است.

این سخنگو گفت: پیونگ یانگ باید به پیشنهاد گفت وگوی سئول به سرعت پاسخ دهد و در مورد مسایل دو کشور از جمله تجدید دیدار خانواده های جدا شده بحث شود تا خانواده ها در تعطیلات آینده با یکدیگر دیدار کنند.

پیشنهاد کره جنوبی برای مذاکرات مقامات ارشد دو کشور 11 و 18 آگوست ( 20 و 27 شهریور) است.

حدود 70 هزار نفر از مردم کره جنوبی که اکثرا بالای 70 سال سن دارند، در انتظار این دیدارها هستند که به ندرت اتفاق می افتد.

آخرین دیدار خانواده های کره جنوبی و کره شمالی 20 تا 25 فوریه سال جاری میلادی (اسفند ماه سال گذشته) پس از سه سال برگزار شد.

آساق**1611
کد N484636