تلاش جمهوری آذربایجان و صربستان دو شریک راهبردی برای پیشبرد همکاری

جمهوری اذربایجان,صربستان

بلگراد-ایرنا- جمهوری آذربایجان و صربستان با داشتن پیمان راهبردی، همکاری خوبی در زمینه های مختلف از جمله اقتصادی، تجاری و دفاعی دارند و بازدیدهای مقامات بلگراد و باکو بیانگر تمایلات دو کشور برای توسعه روابط دو جانبه است.

به گزارش ایرنا، صربستان و جمهوری آذربایجان در طی دو سال گذشته فصل جدیدی از روابط و همکاری های خود را بخصوص در زمینه های تجاری و سرمایه گذاری شروع کردند و در ابتدای سال 2014 میلادی این همکاری ها باتماس و نشست های مقام های دو کشور سیر صعودی داشته است.

سفر هیات وزارت دفاع جمهوری آذربایجان که در صدر آن زاکیر حسن اف وزیر دفاع این کشور در ماه فوریه سال جاری میلادی به صربستان، سفر وزیر دفاع صربستان به باکو در ماه اوت سال جاری میلادی و همچنین برگزاری کمیسیون بین دولتی برای همکاری های تجاری و اقتصادی بین صربستان و جمهوری آذربایجان در ماه مارس امسال نشانه روابط رو به توسعه بین این دو کشور است.

جمهوری آذربایجان در هنگامی که شهرهای بسیاری از صربستان را سیل فرا گرفت در میان اولین کشورهایی بود که کمک های بشر دوستانه بالغ بر 400 هزار یورو به بلگراد ارائه کرد.

تومیسلاو نیکولیچ و الهام علی اف رییسان جمهوری صربستان و آذربایجان در فوریه سال 2013 میلادی در باکو جهت تقویت روابط و همکاری های دوجانبه در عرصه های مختلف پیمان راهبردی بین دو کشور را امضا کردند که این امضا موجب نزدیکی بیشتر دو کشور شد.

خاطر نشان می شود که در خرداد 1390 نیز هیات های بلند پایه جمهوری آذربایجان و صربستان در بلگراد در زمینه های وضعیت اضطراری، حمایت از سرمایه گذاری، امور فرهنگی و آموزشی، ورزش، کشاورزی، امور گمرکی، محیط زیست، جهانگردی، حمل و نقل، صنایع، انرژی و همچنین در امور حمل و نقل هوایی 12توافق نامه همکاری امضا کردند.

امروز در صحنه بین المللی از روابط صربستان و جمهوری آذربایجان به عنوان نمونه ای از یک همکاری اقتصادی، تجاری و دوستی بین کشورهای مسیحی و اسلامی یاد می شود.

از نقطه نظر استراتزیکی باید به این نکته اشاره کرد که جمهوری آذربایجان مانند صربستان در منطقه ای بسیار مهم و دارای اهمیت ژئو پلیتیکی بسیار حساسی است و همچنین مانند صربستان در هیچ بلوک نظامی قرار ندارد و به طور فعال در جنبش غیر متعهد ها شرکت دارد.

دراگان وویوویچ قائم مقام اتاق بازرگانی صربستان و آذربایجان در اظهارات خود با خبرگزاری تانیوگ در رابطه با همکاری های اقتصادی، تجاری و نظامی و تمایلات دو کشور برای توسعه این روابط گفت: جمهوری آذربایجان به رغم معضلات داخلی از جمله جنگ داخلی در اوایل دهه نود میلادی توانسته است که به توسعه اقتصادی بزرگی دست یابد.

وی خاطر نشان کرد: جمهوری آذربایجان در حالیکه بسیاری از دیگر کشورهای منطقه هنوز گریبان مشکلات و معضلات اقتصادی هستند، این کشور در زمینه اقتصادی به موفقیت های بزرگی دست یافته است به طوریکه در ده سال اخیر بیش از یک میلیون فرصت شغلی جدید باز کرده و نرخ بیکاری آن 5 درصد و بدهکاری خارجی اش 8 درصد از تولید ناخالص داخلی است.

وویوویچ، جمهوری آذربایجان را از نظر اقتصادی حتی از برخی از کشورهای توسعه یافته برتر خواند و با اشاره به اینکه ارزش سرمایه گذاری در ده سال اخیر در داخل این کشور حدود 190 میلیارد دلار است، افزود که همکاری صربستان با آذربایجان برای رشد اقتصادی بلگراد اهمیت فراوانی دارد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه جمهوری آذربایجان برای صربستان یک کشور معمولی نیست و حکومت باکو با کشورهای منطقه بالکان غربی همکاری های اقتصادی و تجاری گسترده ای دارد به یک پروسه بزرگ اقتصادی از طرف جمهوری آذربایجان تحت قیمومیت سازمان ملل در منطقه ˈدوبویˈ در بوسنی و هرزگوین اشاره کرد.

وی در این باره افزود: پروسه تجاری ˈاعتمادˈ در بوسنی و هرزگوین که ارزش آن بیش از 40 میلیون یورو تخمین زده شده در آن ساخت کارخانه برای پردازش محصولات کشاورزی برنامه ریزی شده که اقوا م صرب، کروات و بوسنیاک مشغول به کار خواهند شد.

وی همچنین گفت: این امکان وجود دارد که جمهوری آذربایجان و صربستان در آینده در چارچوب اجرای پیمان راهبردی خود همکاری های گسترده ای را شروع کنند. یقین دارم که در سال های آینده شاهد گشایش فصل جدید از همکاری های بزرگ بین دو کشور خواهیم بود.

اروپام**2**436**1547
کد N484402