فضاسازی جدید دیپلمات‌های غربی در آستانه مذاکرات هسته‌ای

مذاکرات هسته ای, مطبوعات جهان

ادعای دیپلمات‌های غربی درباره محتوای گزارش جدید آژانس از برنامه هسته‌ای ایران، اظهارات یک مقام رژیم اسرائیل درباره مذاکرات هسته‌ای ایران، سخنان وزیر نفت ایران درباره دور زدن تحریم‌ها، ...

ادعای دیپلمات‌های غربی درباره محتوای گزارش جدید آژانس از برنامه هسته‌ای ایران، اظهارات یک مقام رژیم اسرائیل درباره مذاکرات هسته‌ای ایران، سخنان وزیر نفت ایران درباره دور زدن تحریم‌ها، تکذیب حضور نیروهای نظامی ایرانی در عراق و تکذیب خبر تعطیلی مرکز فرهنگی ایران در سودان، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.


به گزارش «تابناک»، اظهارنظر دیپلمات‌های غربی درباره گزارش جدید آژانس جدید بین‌المللی انرژی اتمی از برنامه هسته‌ای ایران، موضوعی است که مورد توجه شماری از مطبوعات و رسانه‌ها قرار گرفته است.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از این دیپلمات‌ها می‌نویسد، انتظار می‌رود آژانس در گزارش جدید خود از برنامه هسته‌ای ایران ـ که در روزهای آتی منتشر می‌شود ـ به کند بودن روند بازرسی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران اشاره کند. به ادعای این دیپلمات‌ها، در گزارش مذکور تأیید خواهد شد که ایران نتوانسته در مدت زمان از پیش تعیین شده (آخر ماه اوت) به پرسش‌های آژانس درباره برنامه هسته‌ای خود پاسخ دهد. 
البته این موضوع، یعنی پیشرفت نداشتن روند همکاری‌های ایران و آژانس و ‌دست نیافتن به توافق نهایی هسته‌ای میان ایران و ۱+ ۵، امری است که به شدت مورد علاقه رژیم اسرائیل است. به نوشته «جروزالم پست»، یووال استینیتز، وزیر اطلاعات و امور راهبردی این رژیم مدعی شده، دستیابی ایران و گروه ۱+ ۵ به توافق هسته‌ای، محتمل نیست.

وی در این زمینه اظهار داشته: «به نظر می‌رسد ‌ایرانی‌ها از راه دیپلماتیک اقدام به تغییر موضع خود نخواهند کرد و بر سر موضوع سانتریفیوژ‌ها نیز امتیازی نخواهند داد. اگر اوباما به موضع خود مبنی بر اینکه ‌توافق نکردن بهتر از توافق بد است پایبند باشد، توافقی در کار نخواهد بود». 
اما در ادامه موضع‌گیری‌ها درباره تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ایران، روز گذشته، وزیر نفت ایران، سخنانی را بیان کرده که در روزنامه «گالف تودی» بازتاب یافته است.

این روزنامه می‌نویسد پس از ‌تحریم‌ چند شرکت ایرانی از سوی آمریکا به دلیل دور زدن تحریم‌ها، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران گفته، کشورش همچنان به دور زدن تحریم‌ها ادامه خواهد داد. در این مطلب به نقل از زنگنه آمده است: «تحریم‌ها ظالمانه و غیرقانونی هستند و ما وظیفه خود مبنی بر دور زدن تحریم‌ها را انجام خواهیم داد... ما تحریم‌ها را به رسمیت نمی‌شناسیم». 
در میان دیگر مطالب و در مطلبی مربوط به عراق، خبرگزاری کویت اظهارات وزیر خارجه عراق را بازتاب داده که حضور نیروهای نظامی ایرانی در کشورش را تکذیب کرده است.

این خبرگزاری می‌نویسد، هوشیار زیباری، این موضوع را که نیروهای نظامی ایران برای مقابله با داعش در عراق هستند، رد کرده است. وی در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای کانادایی خود گفته: «هیچ نیروی نظامی ایرانی به عراق فرستاده نشده است. عراق نیازی به این نیرو‌ها ندارد. ایران یک همسایه مهم است که ثبات آن معادل با ثبات عراق است». زیباری در ادامه بر ضرورت تشکیل یک دولت وحدت ملی در عراق تأکید کرده است.
در پایان در پی انتشار اخباری مبنی بر تعطیلی مرکز فرهنگی ایران در سودان از سوی دولت این کشور، امروز برخی ‌مطبوعات و رسانه‌ها، تکذیب این خبر را به نقل از منابع ایرانی منتشر کرده‌اند.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» می‌نویسد، حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران ضمن تکذیب خبر مذکور گفته، رهبران سودان هر گونه تلاش‌ برای آسیب زدن به روابط دو کشور را خنثی می‌کنند.

وی گفته برخی جریانات خاص در سودان در پی ضربه زدن به روابط خوب موجود میان تهران و خارطوم هستند. آسوشیتدپرس اشاره می‌کند‌ در سال‌های اخیر، ‌ایران و سودان همواره روابط خوبی با یکدیگر داشته‌اند.
کد N483605