خالد مشعل: مقاومت گزینه استراتژیک ماست/ خواهان مداخله مستقیم خارجی در جنگ غزه نبودیم

حماس,غزه

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس با بیان اینکه "ما خواهان پایان دادن به دو دستگی‌ و اختلافات با تشکیلات خود گردان فلسطین هستیم" گفت: مقاومت گزینه استراتژیک مردم فلسطین است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری العربی الجدید، خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در مصاحبه‌ای کلی در خصوص اوضاع فلسطین که بخش اول آن منتشر شده گفت: ما خواهان پایان دادن به دو دستگی‌ها و اختلافات با تشکیلات خودگردان فلسطین هستیم.

وی با بیان اینکه مقاومت گزینه استراتژیک مردم فلسطین است از اظهارات محمود عباس به خاطر انتقاد از مقاومت ابراز ناخرسندی و بر اجرای سند وفاق ملی فلسطین که در سال 2006 امضا شده بود تاکید کرد.

وی گفت: پیروزی ما تنها صرف یک وعده یا پیش بینی نیست بلکه بر اساس مواضع و اقدامات دقیق ما صورت گرفته است. این پیروزی برای تمامی مردم است و مختص تنها مردم غزه نیست، ما با تشکیل دولت توافق ملی به دو دستگی‌ها پایان دادیم اما پس از آن با جنگی غافلگیرانه مواجه شدیم. اما طی جنگ اقدامات مهمی را اتخاذ کردیم و توانستیم پیروز شویم.

مشعل در خصوص سوالی مبنی بر اینکه آیا توافق‌ها میان حماس و تشکیلات خودگردان همچنان پا برجاست، گفت: من دیدارهای زیادی داشته‌ام و ما در قاهره و در دوحه و همچنین در دیدارهایی که در مناطق دیگر صورت گرفت در خصوص آشتی ملی فلسطین بحث و گفتوگو کردیم. ما به توافق برای سازش ملی پایبند هستیم و از همگان می‌خواهیم که به این مسئله پایبند باشند.

وی در خصوص موانعی که بر سر راه سازش ملی فلسطین است گفت: مهمترین مانع رژیم صهیونیستی است که پیش از جنگ و در اثنای جنگ و پس از آن همواره خواهان لغو توافق ملی فلسطین بوده است. چرا که وحدت ملی ما و سازش ملی فلسطین موجب ناخرسندی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل شده است.

مانع دوم ما مداخله‌های بیگانگان و شروط آنها و کمیته چهار جانبه صلح خاورمیانه است. مانع سوم پیامدهای سال‌ها دو دستگی میان گروه‌های فلسطینی و مانع چهارم اختلافات واقعی در مسائل سیاسی میان گروه‌های فلسطینی است.

وی در جواب این سوال که در صورت حل و فصل اختلافات با اسرائیل و تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای 1967 آیا حماس با این مسئله موافقت می‌کند یا خیر؟ گفت: سند سازش ملی ما بر این اساس است که ما راه حلی که به تشکیل کشور فلسطین در مرزهای 1967 به پایتختی قدس بیانجامد را قبول می‌کنیم و راه ما مقاومت و مبارزه و تحقق آرمان‌های ملی ماست.

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در خصوص توافق برای عضویت فلسطین در سازمان‌های بین المللی گفت: تمامی فلسطینی‌ها خواهان پیوستن به این هیئت‌ها و معاهده‌های بین المللی برای تحت پیگرد قانونی اسرائیل هستند. در حال حاضر هیچ مانعی برای پیوستن فلسطین به این سازمان‌ها وجود ندارد.

مشعل همچنین تاکید کرد: ما خواهان این هستیم که حق تمامی کسانی که از ما حمایت کردند و در کنار ما ایستاده‌اند ادا شود. ما به هیچ طرفی بدی نمی‌کنیم. برخی طرف‌های ایرانی با ما تماس گرفته و همبستگی خود را با ما اعلام کردند و ما به خاطر این مسئله از آنها قدردانی می‌کنیم. ما خواهان برقراری روابط با تمامی کشورهایی هستیم که خواهان پایان دادن به بحران ملت ما باشند.

مشعل گفت: سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان در اثنای جنگ در نوار غزه با ما تماس گرفت و همبستگی خود با مقاومت فلسطین را به ما اعلام کرد. همچنین رهبران و مسئولان عرب نیز با ما تماس گرفتند. ما مداخله میدانی طرف‌های خارجی در جنگ غزه را خواستار نشدیم آنها نیز چنین پیشنهادی ندادند. این اولین جنگی نیست که ما وارد آن شده‌ایم، ما پیشتر نیز با جنگ‌هایی در سال 2008، 2009 و 2012 مواجه شدیم.

انتهای پیام

کد N482994