محمدی ری شهری مطرح کرد

انتظار از کسبه و بازاریان شهرستان ری چیست؟

امام علي ع ,امام صادق ع ,حضرت عبدالعظيم حسني

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث گفت: به اعتقاد ما ارواح طیبه حضرت عبدالعظیم الحسنی و امامزادگان والامقام علیهم السلام حاضر و ناظر بر اعمال و رفتار ما هستند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام در دیدار جمعی از اصناف و بازاریان شهرستان ری افزود: انتظار حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام از کسبه و بازاریان شهرستان ری این است که از نظر رعایت آداب و احکام اسلامی برای سایرین الگو بوده و از دیگران به رعایت سبک زندگی اسلامی نزدیک‌تر باشند.

وی تصریح کرد: علاوه بر دستگاه‌های تقنینی، اجرایی و قضایی همه نهادها و تشکل‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی نیز به نوبه خود مسئولیت فرهنگی دارند. تحقق الگوی کسب و کار بر اساس آداب و احکام اسلامی نیازمند برنامه‌ریزی و تلاش جدی است.

وی در این دیدار در بیان روایتی افزود: حضرت علی علیه‌السلام در مجلسی که در آن جمعی از کسبه حضور داشتند، فرمودند «ای جماعت تجار، اول احکام اسلامی را یاد بگیرید و سپس به سراغ کاسبی بروید» این جمله را سه مرتبه تکرار و بیان داشتند اگر کسی احکام اسلامی را نداند و وارد معامله شود، کسب و کارش با اشکال مواجه می‌شود و اموالش برکتی نخواهد داشت.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث همچنین در بیان روایتی از امام صادق علیه‌السلام گفت: اگر کسی بدون آشنایی با احکام اسلامی به کسب و کار بپردازد، اموال شبهه ناک وارد زندگی‌اش می‌شود.

وی در بیان نصایح نقل شده از حضرت علی علیه‌السلام خطاب به کاسبان و تجار، «طلب خیر کردن از خدا قبل از انجام معامله» «مزین شدن به حلم» «پرهیز از قسم خوردن» «هراس از ظلم کردن و رفتار منصفانه با مظلومان» «پرهیز از دروغ گفتن» را از جمله این نصایح برشمرده و افزود: در این روایت شریف توصیه شده است که سهل‌گیری بر طرف دیگر معامله،‌ عامل برکت است و فروشنده باید با خریدار مثل یکی از نزدیکان دوستانش رفتار کند.

وی همچنین در بیان روایتی از امام صادق علیه‌السلام گفت: روزی یکی از یاران حضرت به نام «مصادف» از ایشان پولی را به قصد تجارت گرفت و در زمان بازگشت وقتی حضرت متوجه شد که در انجام این تجارت او از نیاز برادران مسلمانش استفاده کرده و با سایر تجار برای گرفتن سود بیشتر هم قسم شده است، او را مواخذه نمود و با ناپسند دانستن دریافت چنین سودی فرمودند:‌ روا نیست که برای دریافت سود بیشتر کسی از نیاز برادران مسلمانش سوء استفاده کند.

محمدی ری‌شهری همچنین در بیان آیه شریفه «رِجَالٌ لَّا تُلْهِیهِمْ تِجَارَةٌ وَلَا بَیْعٌ عَن ذِکْرِ اللَّهِ وَإِقَامِ الصَّلَاةِ ...» فرمودند این آیه در وصف انسان‌های عادی از کسبه و تجار است که خرید و فروش و کاسبی،‌ آن‌ها را از یاد خدا بازنمی‌دارد. از این‌رو انتظار می‌رود لااقل کسبه اطراف آستان مقدس برای اقامه نماز اول وقت محل کسب و کار خود را تعطیل کنند.

وی همچنین در بیان حکایتی از استاد اخلاق امام (ره) افزود: «رعایت نماز اول وقت» ، «کفایت کردن به اقل منفعت و فرق نگذاشتن بین غریبه و آشنا و شهری و روستایی در انجام معامله» و همچنین «پرداختن خمس مال به صورت ماهیانه» از جمله توصیه‌های آیت‌الله شاه‌آبادی به جمعی از کسبه نقل شده که پس از عمل به آن نیز اثرات معنوی این دستور آشکار شده است.

وی گفت: در اثر رعایت صحیح و دقیق احکام و آداب اسلامی یک فرد معمولی اعم از کاسب و تاجر ممکن است به مقاماتی برسد که خیلی از بزرگان نتوانستند به آن برسند.

در ابتدای این مراسم خادم القرآن عباس سلیمی معاون فرهنگی و امور زائران آستان مقدس ضمن خیر مقدم، برگزاری جلسات مشترک با اصناف و اقشار مختلف شهرستان ری را از جمله برنامه‌های آستان مقدس برای برقراری ارتباط موثرتر با آنان برشمرد.

وی گفت: برای افزایش مشارکت بانیان خیر در برنامه‌های مختلف حرم مطهر نیز زمینه‌سازی‌های مناسب صورت گرفته است. همچنین الهی رئیس اتاق اصناف شهرستان ری نیز در ابتدای مراسم در گزارشی به بیان اقدامات انجام شده و مسائل مربوط به حوزه اصناف شهرستان ری پرداخت.

انتهای پیام

کد N480999