معاون وزیر ارشاد:

جشنواره امام رضا(ع) برای ترویج فرهنگ ناب رضوی در جهان شناخته شده است

امام رضا ع ,جشنواره امام رضا ع ,دهه كرامت

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جشنواره امام رضا(ع) به صورت یک برند بین المللی ترویج فرهنگ ناب رضوی در جهان شناخته شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جشنواره امام رضا(ع) به صورت یک برند بین المللی ترویج فرهنگ ناب رضوی در جهان شناخته شده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی اصغر کاراندیش مروستی اظهار کرد: جشنواره امام رضا(ع) در حالی دوازدهمین دوره خود را برگزار می‌کند که امروزه به صورت یک برند بین المللی برای معرفی فرهنگ ناب رضوی در جهان شناخته شده است.

وی ادامه داد: امروز این جشنواره علاوه بر جای جای ایران اسلامی در همه جهان بویژه در نظر مسلمانان از آن به عنوان جشنواره‌ای یاد می‌شود که توانسته است در معرفی پدید آورندگان آثار فرهنگی و هنری مرتبط با امام رضا(ع) نقش مهم و برجسته‌ای را ایفا کند.

رئیس هیئت مدیره بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، خاطرنشان کرد: جشنواره بین المللی امام رضا(ع) را تمام استان‌های ایران میزبانی می‌کنند و این رویداد معنوی در 75 کشور جهان در دل‌های دوستداران سیره نبوی جای خود را باز کرده است و در مجموع می‌توان گفت که با توجه به کمیته‌ها و کارگروه‌های تخصصی در طول سال جشنواره توانسته است در شناسایی آثار فاخر فرهنگی و هنری فرهنگ رضوی فعالیت‌های زیای را انجام دهد و گواه بر این مدعی شرکت تعداد زیادی از نقاط مختلف ایران اسلامی و دیگر کشورهای جهان در این جشنواره است. امید است با گسترش اقدامات مناسب از سوی دست‌اندرکاران اجرایی جشنواره در سال‌های آینده شاهد گسترش بیشتر فرهنگ رضوی باشیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این جشنواره از حمایت‌های همه جانبه دولت تدبیر و امید و کمک‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخوردار بوده است و تلاش خواهد شد با تشکیل اتاق‌های فکر و پیش بینی سازوکارهای لازم هر سال نسبت به دوره‌های قبل خود از رشد کیفی بیشتری برخوردار باشد.

قصه‌های رضوی بچه‌ها را سر ذوق می‌آورد

حجت‌الاسلام والمسلمین راستگو در سومین هفته فرهنگ رضوی قزوین در جمع کودکان حضور یافت و به بیان قصه‌هایی با محوریت سیره امام رضا(ع) پرداخت.

بنیان گذار طرح مربی کودک و نوجوان حوزه علمیه قم با بیان اینکه استفاده از زبان قصه و کلمات قصار و کودکانه می‌تواند فرهنگ رضوی را در بین کودکان نهادینه کند، افزود: تلطیف قصه‌هایی درباره سیره ائمه اطهار با زبان کودکانه و بیان مبانی اصلی دین به زبان ساده می‌تواند در تربیت کودکان که نسل تاثیر گذار در آینده محسوب می‌شوند، موثر باشد.

وی با مثبت ارزیابی کردن رنگ و بوی کودکانه بخشیدن به برنامه‌های هفته فرهنگ رضوی قزوین، ادامه داد: البته این نکته را نباید فراموش شود که همزمان با کودکان، والدین آنها نیز مخاطب برنامه‌ها هستند لذا باید جامعیت مفاهیم در انتقال معنا مورد توجه قرار گیرد.

راستگو با حضور در رادیو نمایشگاه در سرای تاریخی سعدالسلطنه قزوین همزمان با نقل قصه‌های رضوی، به اجرای مسابقه با محوریت مباحث دینی و رضوی برای کودکان پرداخت.

جشنواره "دوبیتی‌سرایان رضوی" در همدان به کار خود پایان داد

در آستانه میلاد با سعادت امام رضا (ع) و در دهه کرامت جشنواره دوبیتی‌سرایان رضوی در همدان به کار خود پایان داد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در این مراسم با بیان اینکه یک‌هزار و 600 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود، افزود: پس از داوری از سوی هیئت داوران هشت اثر به عنوان آثار برتر معرفی و هشت اثر نیز به عنوان آثار قابل تقدیر تجلیل شدند.

فاضل عبادی بیان کرد: در این جشنواره آثار بسیاری از شاعران جوان ارسال شده بود که در نهایت به برگزیدگان آن جوایزی اهدا شد.

در ادامه حجت‌الاسلام حسن طاهری امام جمعه رزن نیز به کرامت امام رضا (ع) اشاره کرد و با بیان اینکه شعر و شاعری در وصف ائمه معصومین(ع) بسیار مسرت‌بخش است، گفت: باید از جوانانی که با شور و شوق برای اهل بیت شعر می‌سرایند، قدردانی کرد.

یکی از شاعران دوبیتی‌سرای کشور نیز گفت: در دو سال گذشته بحث جایزه ادبی باباطاهر را مطرح کردم که تنها یک سال برگزار شد و دیگر برگزار نشد.

بیژن ارژن با تأکید بر اینکه با تغییرات مدیران نباید فرهنگ و ادب به فراموش سپرده شود، افزود: اگر بتوانیم جشنواره دوبیتی سرایی رضوی را به جایزه بزرگ باباطاهر گره بزنیم، جشنواره تخصصی دوبیتی صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در طول تاریخ تا امروز بسامد دوبیتی‌هایی که سروده شده بسیار کمتر از سال‌های بعد از انقلاب است به طوری که دوبیتی پس از انقلاب رشد کرده است.

این شاعر دوبیتی‌سرا، دوبیتی را زبان مردم عامه دانست و گفت: دوبیتی قالبی است که سینه به سینه سپرده می‌شود و ریزش‌ها و رویش‌ها متعلق به مردم است.

عضو هیئت داوران جشنواره دوبیتی‌سرایان رضوی نیز گفت: دوبیتی قالب شعری غریبی است که مغفول مانده و در دیوان شاعران جایی ندارد.

میرهاشم میری گفت: اگر قرار است شاعران نخبه‌ای داشته باشیم ابتدا باید تعمیم به دوبیتی داشته باشیم.

وی بیان کرد: 140 شاعر جوان یک‌هزار و 600 اثر به این جشنواره ارسال کرده‌اند که با توجه به محدودیت جشنواره تنها به دو قالب شعر فارسی توجه کرده‌ایم.

عضو هیئت داوران جشنواره دوبیتی‌سرایان رضوی اظهار کرد: 807 اثر از آثار ارسالی رباعی و 395 اثر دوبیتی و مابقی در قالب‌های قصیده، غزل، سپید و قطعه ارسال شده بود.

وی خاطرنشان کرد: پیشینه ادبی همدان در دوبیتی‌سرایی برگرفته از باباطاهر است و دوبیتی‌سرایان معاصر همدان دلیل اختصاص این جشنواره به همدان است.

در پایان به هشت برگزیده دوبیتی‌سرایی از نقاط مختلف کشور لوح تقدیر و جایزه نقدی اهدا شد و به هشت برگزیده آثار قابل تقدیر لوح سپاس و یک تابلو فرش به عنوان یادبود اهدا شد.

انتهای پیام

کد N480831