رویترز گزارش داد:

نقش ایران در شکستن محاصره آمرلی و بیرون راندن تروریستهای تکفیری

ایران در جهان

یک رسانه غربی در گزارشی به نقش ایران در شکستن محاصره آمرلی و بیرون راندن تروریستهای تکفیری از این شهر شیعه نشین اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، مبارزان پیشمرگه کرد و نیروهای امنیتی و ارتش عراق یک روز پس از رفع محاصره دو ماهه آمرلی در سراسر این شهر رژه رفتند.

شهر آمرلی به خاطر مقاومت هشتاد روزه خود در عراق معروف شده است و نیروهای عراقی نهم شهریور ماه موفق شدند محاصره این شهر را در هم بشکنند و به محاصره دو ماهه این شهر شیعه نشین توسط تروریست های داعش خاتمه دهند. این بزرگترین موفقیت نیروهای دولتی عراق از زمان شروع پیشروی های داعش به شمار می رود.

این رسانه غربی در این گزارش به نقش ایران در شکستن محاصره آمرلی و همکاری گروهی مبارزان کرد، ارتش عراق و ایران برای رسیدن به این پیروزی و نقش تهران در کمک رسانی به انجام عملیات علیه نیروهای داعش اشاره می کند.

رویترز در ادامه با اشاره به راهنمایی مشاوران ایرانی به پلیس عراق نوشت ایرانی ها به نیروهای عراقی برای چگونگی مقابله با نیروهای داعش کمک می کنند و بدون کمک گردان های اهل الحق پیروزی پیشمرگه در جلوگیری از پیشبرد داعش به سوی مناطق اطراف اربیل دشوار بود.

خبرنگار رویترز در ادامه با اشاره به نفوذ ایران در سلیمان بیگ می نویسد که ایرانی ها سلیمان بیگ را آزاد کردند که بدون حمایت ایران آمرلی آزاد نمی شد.

همچنین یکی از نیروهای پیشمرگه در سلیمان بیگ که خواست نامش فاش نشود، گفت بخشی از این عملیات از سوی ایرانیان انجام شد، آنها تسلیحات ما را تامین کرده و برای انجام عملیات برنامه ریزی کرده و نیروهای امنیتی و ارتش عراق را تعلیم دادند.