ناتو نیروی «نوک حمله» برای مقابله با بحران‌ها تشکیل می‌دهد

ناتو

رهبران ناتو قرار است با تشکیل نیروهای واکنش سریع «نوک حمله» به بحران اوکراین واکنش نشان دهند، این تیم شامل هزاران نیرو می‌شود که احتمالاً به مناطق بحران اعزام خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، 28 کشور عضو ائتلاف ناتو هم‌اکنون نیروهای واکنش سریع در اختیار دارند، اما انتظار می‌رود که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا و سایر رهبران در نشست پنجشنبه و جمعه ناتو در ولز نیروی جدیدی ایجاد کنند که بتواند سریعاً در یک بحران وارد عمل شود.

به دنبال ورود سریع نیروهای روسی به خاک کریمه در ماه مارس، تمرکزها را بر روی این نکته جلب کرد که ناتو باید توانایی‌های خود را افزایش دهد تا زمانی که بحران مشابهی در خاک یک کشور عضو ناتو به‌وجود آمد، سریعاً اقدام شود.

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو در جریان یک کنفرانس خبری گفت: ما قرار است نیرویی را تشکیل دهیم که من آن را «نوک حمله» می‌خوانم که نیروهایی با آمادگی بالا هستند که می‌توانند در مدت زمان کوتاهی مستقر شوند.

نیروهای نوک حمله به صورت دوره‌ای توسط متحدان تامین می‌شود و احتمالاً شامل چندین هزار نیرو می‌شود. این نیروها در هر جایی که نیاز به حمایت هوایی، دریایی و نیروهای ویژه باشد، حاضر خواهند شد.

یک مقام ارشد ناتو نیز گفت: تعداد نیروهای نوک حمله می‌تواند خیلی کوچک و یا حتی خیلی بزرگ باشد و به تعداد نیروی یک تیپ برسد. تعداد نیروهای تیپ معمولاً بین 3000 تا 5000 نیرو است.

نیروی نوک حمله‌ ناتو این توانایی را خواهد داشت تا ظرف دو روز در هر منطقه بحرانی مستقر شود. هم‌اکنون پنج روز زمان لازم است تا اولین یگان‌های نیروهای واکنش سریع ناتو به مناطق بحرانی برسند. ایجاد این نیروهای جدید یکی از اقداماتی خواهد بود که ناتو قرار است در نشست ولز برای افزایش قدرت بازدارندگی در مقابل بحران اوکراین انجام دهد.

کشورهای اروپای شرقی عضو ناتو از جمله لهستان از ناتو درخواست کرده‌اند تا برای مقابله با هرگونه حمله احتمالی از سوی روسیه، هزاران تن از نیروهای خود را به صورت دائم در کشورش مستقر کند، اما مقام‌های ناتو این درخواست را رد کرده‌اند؛ اول به دلیل هزینه زیاد استقرار نیروها و دوم به دلیل اینکه نمی‌خواهند توافقنامه 1997 با روسیه را که طبق آن ناتو نباید نیروهای جنگی را در شرق به صورت دائم مستقر کند، زیر پا بگذارند.

انتهای پیام

کد N479837