ادعای اسراییل در مورد نفوذ بر مذاکرات ایران و 1+5

ايران,رژيم صهيونيستي,انرژي هسته‌يي,مذاكرات ايران و گروه 1 5,اسراييل,هسته‌‌يي

وزیر امور استراتژیک رژیم صهیونیستی گفت: اگر اسرائیل نبود قدرت‌های جهانی تاکنون توافق بد با ایران را امضاء کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یووال اشتاینتز وزیر امور استراتژیک و روابط بین‌الملل رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اسرائیل دیفنس در پاسخ به این سوال که آیا اسرائیل در روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 تاثیرگذار بوده است؟ مدعی شد: ما یک ابرقدرت در جهان نیستیم اما برای اعمال نفوذ بر وضعیت مذاکرات هسته‌ای با ایران موفق بوده‌ایم. اگرچه در مذاکرات غایب هستیم اما در اینجا حاضریم.

وی افزود: این تلاش‌ها حتی قبل از توافق اولیه آغاز شد و زمانی که گفت‌وگوهای شخصی با فرانسه داشتیم توانستیم آن‌ها را متقاعد کنیم تا پیش‌نویس توافق را وتو کنند.

وی در سخنانش مدعی شد: روند خنثی‌سازی اورانیوم غنی شده تکمیل شده است. با توجه به دستیابی به خواسته‌های‌مان ما توانسته‌ایم نفوذی مستقیم بر توافق اولیه داشته باشیم.

وزیر امور استراتژیک و روابط بین‌الملل رژیم صهیونیستی ادامه داد: از آن زمان تاکنون ما رایزنی‌هایی را با قدرت‌های جهانی داشته‌ایم که من مسئول آن هستم. ما با تمام سازمان‌های درگیر با این مساله شامل کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل، شورای امنیت ملی و سرویس‌های اطلاعاتی پنج ابرقدرت جهانی در ارتباط بوده‌ایم.

وی همچنین مدعی شد: اگر اسرائیل نبود آن‌ها تاکنون یک توافق بد با ایران را امضا کرده بودند. دو ماه و نیم پیش از این من به همراه نخست‌وزیر برنامه‌ریزی کردیم تا یک موضوع جدید را در این مساله بین‌المللی مطرح کنیم که بر اساس آن ایران به عنوان یک خطر اشاعه هسته‌ای در خاورمیانه شناخته ‌شود و حتی به عنوان ریسک بزرگتر دیده شود. اگر ایران به عنوان کشوری در آستانه هسته‌ای به صورت قانونی از این مساله سود ببرد کشورهای دیگری چون مصر، الجزیره، ترکیه، امارات متحده عربی و عربستان خواستار چنین چیزی برای خودشان می‌شوند.

وی با نگرانی افزود: آنها قادر خواهند بود که بگویند اگر دنیا می‌تواند یک ایران در آستانه هسته‌ای را تحمل کند ما هم می‌خواهیم شبیه آن باشیم و اگر توافقی بد حاصل شود و ایران یک کشور هسته‌ای باقی بماند شاهد پنج یا شش کشور دیگر در جهان عرب خواهیم بود که در آستانه هسته‌ای شدن قرار می‌گیرند.

وزیر امور استراتژیک و روابط بین‌الملل رژیم صهیونیستی در پایان نیز مدعی شد: ما تا حدودی نفوذ داریم و باید ممنون سرویس‌ اطلاعاتی اسرائیل باشیم؛ اگرچه من مطمئن نیستم که به تمام خواسته‌های‌مان برسیم اما دست کم ایران سال‌ها از دستیابی به یک سلاح هسته‌ای فاصله یافته است.

انتهای پیام

کد N479487