داود اوغلو اعلام کرد:

تسریع درروند صلح با کردها وعضویت در اتحادیه اروپا؛ اولویت دولت ترکیه

دولت جدید,ترکیه

آنکارا- ˈاحمد داود اوغلوˈ نخست وزیر جدید ترکیه روز دوشنبه تسریع در حل مناقشه دولت ترکیه با کردها و فراهم کردن شرایط عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را اولویت برنامه های دولت خود اعلام کرد.

به گزارش ایرنا ، داود اوغلو هنگام تشریح برنامه های دولت جدید خود در مجلس ترکیه گفت که تسریع در روند مذاکرات صلح با ˈپ.ک.کˈ و حل و فصل سریع مناقشه دولت ترکیه با کردها از یک سو و فراهم کردن شرایط عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا تا سال 2023 میلادی از جمله اولویتهای برنامه دولت وی خواهد بود.

نخست وزیر جدید ترکیه که سخنانش از شبکه های تلویزیونی این کشور به طور مستقیم پخش شد، افزود: دولت جدید آنکارا با جدیت روند صلح با کردها ( مذاکرات دولت با عبدالله اوج آلان رهبر زندانی ˈپ .ک .ک ˈ) که نقش تعیین کننده ای در سرنوشت سیاسی ترکیه بازی خواهد کرد را دنبال خواهد کرد.

وی گفت : تلاش دولت ترکیه در جهت ایجاد همبستگی و دوستی میان همه اقشار مردم کشور خواهد بود.

داود اوغلو در بخش دیگری از سخنانش خظاب به نمایندگان مجلس ترکیه تاکید کرد که دولت وی یک طرح جامع و نقشه راه را برای پایان دادن به درگیریهای مسلحانه و فعالیتهای تروریستی در مناطق شرق و جنوبشرق کشور ( کردنشین) ، خلع سلاح گروههای مسلح ضد دولت (پ.ک.ک) و تامین وحدت اجتماعی در آینده نزدیک ارائه خواهد کرد.

مذاکرات دولت ترکیه با عبدالله اوج آلان رهبر زندانی ˈپ.ک.کˈ از نوروز سال گذشته آغاز شده ولی هنوز طرفین نقشه راه و توافقات صورت گرفته را اعلام نکرده اند.

خاورم ** 2010 ** 1551
کد N479097