موج سوم دستگیری ها در دستگاه پلیس ترکیه آغاز شد

ساخنار موازی,ترکیه سیاسی

آنکارا - ایرنا - ˈموج سومˈ عملیات پلیس ترکیه در ارتباطات با دستگیری افرادی در این دستگاه مظنون به همکاری با ˈجماعت گولنˈ و موضوع ˈشنود مکالمات تلفنی مقامات بلندپایهˈ این کشور، بامداد دوشنبه به طور همزمان در 16 شهر آغاز شد.

به گزارش ایرنا، این عملیات با مرکزیت استانبول شروع شده و گفته می شود 33 نفر از اعضای پلیس این شهر که 12 نفر از آنان از مسوولان رده بالای پلیس هستند را شامل شده است .

رییس پلیس شعبه مالی استانبول نیز از جمله دستگیر شده های صبح امروز است.

شبکه خبری ˈان.تی.ویˈ ترکیه گزارش داد: حکم دستگیری 33 پلیس از سوی دادستانی استانبول و در ادامه پرونده موسوم به ˈساختار موازی در دستگاه پلیسˈ صادر شده است.

موج دوم دستگیریها در پلیس ترکیه در مرداد ماه گذشته با مرکزیت شهر ˈازمیرˈ و در 13 استان صورت گرفت که در جریان آن 32 نفر از ماموران پلیس استانبول نیز دستگیر شدند.

دولت آنکارا واژه ساختار موازی را در مورد عوامل جماعت گولن در دستگاه دولتی ترکیه بکار برده و مدعی است که این جماعت با نفوذ در دستگاه های دولتی، قصد به دست گیری کنترل کامل دولت را داشته است.

درگیری دولت آنکارا با جماعت گولن یا ˈنورˈ به رهبری ˈفتح الله گولنˈ که در پنسیلوانیای آمریکا ساکن است، به دنبال عملیات علیه ارتشا و فساد پلیس استانبول در 26 آذرماه گذشته به افکار عمومی ترکیه منعکس شده است.

ˈرجب طیب اردوغانˈ رییس جمهوری منتخب و نخست وزیر فعلی ترکیه تاکید کرد که تا پاکسازی کامل عناصر و عوامل این جماعت در درون دستگاه های دولتی، به عملیات خود بدون هیچ گونه ملاحظه ای ادامه خواهد داد.

تاکنون این پاکسازی بیشتر در حوزه دستگاه پلیس و قضایی ترکیه بوده است. البته گفته می شود تغییرات گسترده ای نیز در دستگاه دولتی با جابجا کردن و یا تنزیل رتبه آن دسته از افراد مظنون به نزدیکی با جماعت گولن صورت گرفته که همچنان ادامه دارد.

درگیری جماعت گولن با دولت آنکارا به دنبال اقدام دولت ترکیه در بستن آموزشگاه های خصوصی این جماعت شروع شده است.

جماعت نور دارای شبکه گسترده ای از مدارس و آموزشگاه ها در سراسر ترکیه و کشورهای مختلف جهان است که گفته می شود، با استفاده از امکانات دولتی و معافیت های مالیاتی، سرمایه هنگفتی را انباشته است.

خاورم/2011**1651
کد N477463