آلمان به کردهای عراق تسلیحات می‌دهد

دولت آلمان تصویب کرد که انواع سلاح و تجهیزات نظامی از جمله ۱۰ هزار نارنجک دستی، ۱۶ هزار تفنگ و ۲۴۰ بازوکا در اختیار کردها در شمال عراق قرار ‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دولت برلین تصویب کرد که کردهای عراق برای مبارزه با جریان تروریستی داعش از آلمان انواع سلاح‌ها و تجهیزات نظامی دریافت کنند.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان و اورزولا فون درلاین، وزیر دفاع این کشور در این باره گفتند که از جمله این سلاح‌ها ضدتانک‌های مدل "میلان" و بازوکا هستند که در اختیار کردهای شمال عراق قرار می‌گیرند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، ریاست جلسه هیأت وزیران را درباره تصمیم‌گیری در مورد ارسال سلاح و تجهیزات نظامی برای کردهای عراق به عهده داشت.

وزارت دفاع آلمان در این باره اعلام کرد که ۱۶ هزار تفنگ، ۴۰ هزار مسلسل، ۱۰ هزار نارنجک دستی، ۲۴۰ بازوکا، دو خودروی صحرایی و پنج زره‌پوش از نوع "دینگو-۱" از جمله سلاح‌ها و تجهیزاتی هستند که دولت آلمان به کردهای عراق تحویل می‌دهد.

دولت آلمان همچنین تصویب کرد که کمک‌های انسان‌دوستانه‌ای معادل ۵۰ میلیون یورو در اختیار مردم این منطقه قرار دهد.

به گفته اورزولا فون درلاین، تا پایان ماه سپتامبر سال جاری قرار است 4000 نیروی کرد عراق به این سلاح‌ها و تجهیزات نظامی مجهز شوند. او اظهار داشت که وضعیت در عراق بسیار بحرانی است و جریان تروریستی داعش خشونت فراوانی به خرج می‌دهد.

وزیر دفاع آلمان در ادامه گفت: وظیفه انسانی آلمان است که به کمک مردم محروم منطقه بشتابد و جلوی پیشروی جریان تروریستی داعش را بگیرد.

اشتاین‌مایر نیز با هشدار علیه تهدید داعش نه تنها برای عراق و مناطق همجوار، بلکه برای اروپا و آلمان، تاکید کرد: ما نباید ساکت بمانیم.

سلاح‌های آلمان قرار است به تدریج در اختیار کردهای عراق قرار گیرند و آموزش کردها برای کار با این سلاح‌ها و تجهیزات نظامی قرار است تنها در آلمان انجام شود.

آلمان حدود یک هفته پیش نظر مساعد خود برای کمک نظامی به عراق را اعلام کرده بود.

انتهای پیام

کد N477001