بروجردی در دیدار با وزیر خارجه فنلاند:

آمریکا بار دیگر نشان داد غیر قابل اعتماد است

مجلس,فنلاند

تهران - ایرنا- رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آمریکا با وضع تحریم های جدید علیه کشورمان که مخالف نص صریح توافق هسته ای ایران و 1+5 می باشد یکبار دیگر نشان داد که غیر قابل اعتماد است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری خانه ملت؛ ˈارکی تئومیویاˈ وزیر امور خارجه فنلاند عصر یکشنبه با ˈعلاءالدین بروجردیˈ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

بروجردی در این دیدار ضمن اشاره به سابقه طولانی روابط حسنه ایران و فنلاند، گفت: پیشینه ذهنی مثبت ملت ایران از فنلاند به همراه روابط حسنه دولت های دو کشور پشتوانه خوبی برای توسعه روابط دوجانبه و همکاری های فی ما بین در زمینه های سیاسی ، اقتصادی ، علمی و زیست محیطی می باشد.

وی افزود : مجلس شورای اسلامی از ارتقاء سطح همکاری های خود با پارلمان فنلاند در سطوح مختلف از جمله کمیسیون های تخصصی و گروه های دوستی استقبال می کند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رشد تروریسم در منطقه و جهان گفت: منطقه خاورمیانه بر پایه حمایت های آمریکا و هم پیمانان منطقه ای آنها به سمت افراط گرایی و خشونت پیش رفته و تروریست ها موجب تشدید تنش ، ایجاد بحران های مختلف در منطقه و تهدید علیه همه کشورهای جهان شده اند.

بروجردی افزود: مبارزه با تروریسم نیاز به اقدام قاطع و صادقانه و همکاری و همفکری جدی همه کشورها دارد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به مذاکرات هسته ای کشورمان با 1+5 گفت: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات خود با 1+5 جدی و پایبند به تعهدات خود می باشد و این انتظار منطقی نیز وجود دارد که طرفهای مقابل نیز با رویکرد مثبت رفتار صادقانه و توام با حسن نیت در صدد حل مساله باشند.

وی افزود: آمریکا با وضع تحریم های جدید علیه کشورمان که مخالف نص صریح توافق هسته ای ایران و 1+5 می باشد یکبار دیگر نشان داد که غیر قابل اعتماد است.

وزیر امور خارجه فنلاند نیز در این دیدار گفت: با توجه به روند مثبت روابط دو کشور دولت و پارلمان فنلاند مصمم هستند که روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران درچارچوب مقررات حاکم بین المللی گسترش دهند.

ˈارکی تئومیویاˈ با اشاره به مذاکرات 1+5 با جمهوری اسلامی ایران، افزود: کشورهای اروپایی مصمم هستند که مذاکرات را به سمت توافق نهایی به نفع هر دو طرف پیش برده و با لغو تحریم های اعمال شده علیه ایران روابط سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی خود را با جمهوری اسلامی ایران تا سطح قابل ملاحظه ای ارتقا دهند.

وی ادامه داد: فنلاند ضمن توجه به اهمیت مبارزه با تروریسم درمنطقه تجهیزات نظامی خود را در اختیار دولت عراق برای مبارزه با گروه تروریستی داعش قرار داده است.

شبد** 3404
کد N476904