اسلحه؛ بازیچه ای مرگبار در دست کودکان آمریکایی

آمریکا

تهران – ایرنا- شاید بازی با اسلحه آن هم از نوع تمام خودکار در آمریکا مسئله ای عادی نباشد اما در این کشور که حمل اسلحه برای شهروندان قانونی است، منعی هم برای آن وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، قتل تصادفی مربی آموزش تیراندازی توسط یک دختربچه 9 ساله اهل آریزونا در هفته جاری، مبحث کهنه مجوز حمل سلاح گرم در آمریکا را این بار از زاویه جدید آزادی کودکان در استفاده از اسلحه، بر سر زبان ها انداخت.

کشته شدن مربی تیراندازی آن هم با اسلحه تمام خودکار دختر بچه تحت تعلیم این سوال ها را مطرح کرد که چه کسی مسئول این قتل است و آیا دولت آمریکا نباید استفاده از سلاح خودکار سنگین را توسط کودکان ممنوع اعلام کند.

نشریه ˈنیویورک تایمزˈ با شوکه کننده خواندن ویدئوی این حادثه که به طور گسترده در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، نوشت: آیا اسلحه اسباب بازی کودکان است؟ مردی 39 ساله کشته شده و دختری 9 ساله تا پایان عمر رنج خواهد برد.

این نشریه همچنین عنوان کرد: استفاده کودکان از سلاح امری غیرمعمول اما قانونی است.

نشریه ˈواشنگتن پستˈ می نویسد: بر پایه قوانین فدرال، در اختیار داشتن سلاح کمری برای افراد زیر 18 سال ممنوع است اما قانون، سنی را برای دیگر انواع اسلحه همانند سلاح شکاری مشخص نکرده است. در حالی که سن قانونی همراه داشتن اسلحه در 20 ایالت از 14 تا 21 سال متغیر است، در 30 ایالت دیگر منعی برای استفاده کودکان از اسلحه وجود ندارد. در این ایالات فدراسیون های تیراندازی کودکان بالای هشت سال را به شرط حضور والدینشان می پذیرند.

خبرنگار هفته نامه ˈنیو ریپابلیکˈ در واکنش به این حادثه نوشت: در آمریکا یک دختربچه 9 ساله نمی تواند تنها در پارک بازی کند اما می تواند با اسلحه خودکار سرگرم شود.

وی در گزارش خود که قوانین آمریکا را به چالش می کشد، نوشت: در 28 ژوئیه (6 مرداد) در کارولینای جنوبی مادر شاغلی که نمی توانست هزینه پرستار کودک را پرداخت کند، از دختر 9 ساله خود خواست در ساعاتی که وی در فروشگاهی مشغول به کار است، در پارک بازی کند. این زن به دلیل رها کردن کودک خود در پارک به 17 روز حبس متهم شد و در مدتی که دوران محکومیت خود را می گذراند، فرزندش به سازمان های خدمات اجتماعی سپرده شد.

یک ماه بعد در آریزونا، والدین کودکی به او اجازه دادند تا در میدان تیراندازی با اسلحه تمام خودکار سنگین تیراندازی کند. دختر 9 ساله کنترل سلاح را از دست داد و مربی تیراندزی خود را کشت. اما والدین او نگران نبودند. آن ها اقدامی خلاف قانون انجام نداده بودند تا به دلیل آن مجازات شوند.

در این گزارش آمده است: در آمریکا، دختری 9 ساله اجازه ندارد به تنهایی در پارک بازی کند در حالی که تلفن همراه داشته و دیگر کودکانی را که در پارک محله اش باز می کردند، می شناخته است. اما والدین دختر دیگری که همسن اوست به فرزندشان اجازه می دهند تا با اسلحه پر بازی کند. بر پایه قوانین آمریکا، والدین دختری که به طور تصادفی مربی تیراندازی خود را کشت، از والدین دختری که در پارک به تنهایی بازی می کرد، مسئول تر هستند.

این گزارش همچنین به حادثه سال 2008 میلادی و برگزاری نمایشگاه اسلحه ماساچوست اشاره کرد و نوشت: در این نمایشگاه یک پسر بچه هشت ساله به طور اتفاقی توسط همین مدل اسلحه خودکار ˈیوزیˈ که در آریزونا حادثه آفرید، کشته شد.

در حالی که حادثه آریزونا بار دیگر مبحث آزادی حمل اسلحه در آمریکا را به موضوع روز تبدیل کرده و ابعاد تازه ای نیز به آن داده است، انجمن ملی اسلحه در آمریکا که لابی اسلحه شناخته می شود، سعی می کند با اشاره به موارد اندک بروز چنین حوادثی در میادین تیراندازی از اهمیت این حادثه بکاهد.

پس از کشتار دانش آموزان در مدرسه ˈنیوتاونˈ در دسامبر 2012 که طی آن 20 کودک و شش بزرگسال کشته شدند، ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا تلاش کرد در تجارت اسلحه محدودیت هایی اعمال کند اما در مقابل لابی متنفذ اسلحه که بیش از چهار میلیون نفر عضو دارد، ناکام ماند.

اروپام ** 9053** 1337
کد N476313