ورلد نت دیلی: عربستان برای جلوگیری از حمله داعش پول زور پرداخته است

ایران

تهران-ایرنا- پایگاه اینترنتی ˈورلد نت دیلیˈ به نقل از یک مقام ناشناس نوشت: سعودی ها احتمالا از طریق مذاکرات پشت پرده و با پرداخت پول زور به گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) از حمله این گروه به خاک عربستان جلوگیری کرده است.

این پایگاه اینترنتی در نوشتاری به قلم ˈمایکل مالوفˈ نوشت: به دنبال هشدار ملک ˈعبدالله بن عبدالعزیزˈ پادشاه عربستان درباره این که هدف بعدی حمله (گروهک تروریستی) داعش نخست اروپا و یک ماه بعد آمریکا خواهد بود، یکی از مقامات خاورمیانه احتمال داد که سعودی ها برای جلوگیری از حمله داعش به خاک عربستان به این گروه پول داده است.

مقام مذکور که به دلیل روابط نزدیک خود با مقاماتی در دولت های لبنان، سوریه و عراق خواست نامش فاش نشود، گفت: مقامات سعودی سالها پیش نیز همزمان با سفر شاهزاده ˈترکی الفیصلˈ رئیس وقت سازمان اطلاعات عربستان به افغانستان به منظور دیدار با ˈاسامه بن لادنˈ سرکرده سابق القاعده، همین اقدام را انجام داد.

گفته می شود الترکی در دیدار با اسامه بن لادن میلیون ها دلار پول به وی داد تا او را از حمله به عربستان باز دارد هر چند که در آن زمان بن لادن به دلیل میزبانی نیروهای آمریکایی در خاک کشوری مسلمان برای جنگ با ˈصدامˈ رئیس جمهوری وقت عراق به عربستان پشت کرده بود.

مقام یاد شده با ابراز نگرانی از احتمال بروز چنین اتفاقی، به نگرانی هایی تقریبا یک ماه پیش درباره آمادگی داعش برای حمله عربستان همزمان با اعلام آشکار برخی از عناصر داعش درخصوص تصرف مکه و مدینه بدست گروه های (باصطلاح) جهادی ( تروریست ها) اشاره کرد.

ملک عبدالله به تازگی در اظهاراتی خطاب به سفیران جدید کشورهای خارجی در عربستان به غرب از جمله اروپا و آمریکا هشدار داد که اگر اقدامی ˈسریعˈ بکار نبندند، ممکن است این کشورها هدف بعدی حملات داعش باشند.

روزنامه الشرق الوسط به نقل از این مقام سعودی نوشت: اگر ما از آنها غافل شویم تردیدی ندارم که در مدت یک ماه به اروپا و پس از آن آمریکا خواهند رسید. تروریسم مرزی نمی شناسد و تهدید آن می تواند چند کشور را در خارج از خاورمیانه تحت الشعاع قرار دهد.

ورلد نت دیلی نوشت: این پیش بینی پادشاه عربستان به واکنش های شدید رسانه های بین المللی منجر شد اما با توجه به فقدان نگرانی مشابهی در ملک عبدالله درباره حمله احتمالی به خاک عربستان، مقام ورلد نت دیلی از احتمال مذاکرات پشت پرده شاهزاده سعودی ˈبندر بن سلطانˈ به منظور جلوگیری از حمله داعش به عربستان سخن گفت.

بندر بن سلطان نوه ملک عبدالله است که به دلیل سالها خدمت به عنوان سفیر عربستان در آمریکا روابط نزدیکی را با ˈجرج بوشˈ رئیس جمهوری سابق آمریکا برقرار کرد. وی سپس به کشورش بازگشت و ریاست سرویس اطلاعات و شورای امنیت ملی عربستان را برعهده گرفت.

این پایگاه اینترنتی افزود: بندر بن سلطان از زمانی که آمریکا مجاهدین سنی را برای جنگ با اتحادیه جماهیر شوروی سابق در افغانستان در اوایل دهه 1980 تشکیل داد، نقشی کلیدی در عملیات اعزام جنگجویان جهادی و حمایت مالی، نظامی و انسانی از آنها داشته است.

مقام ورلد نت دیلی گفت: با توجه به همکاری نزدیک وی با گروه های (باصطلاح)جهادی(تروریستی) طی سالهای گذشته، بندر ممکن است تماس های لازم را با آنها به منظور پرداخت پول زور به ˈابوبکر البغدادیˈ سرکرده (گروهک تروریستی) داعش برقرار کرده باشد؛ اقدامی که ترکی الفیصل سالها پیش در رابطه با بن لادن بکار بست.

مقام مذکور با اشاره به تلاش های مشابهی از سوی بندر بن سلطان در سوریه برای خریدن تروریست ها جهت جنگ با دولت ˈبشار اسدˈ رئیس جمهوری سوریه، نوشت: بندر سابقه چنین فعالیت هایی را دارد.

به نوشته ورلد نت دیلی، بندر بن سلطان همچنین سابقه فعالیت در شمال لبنان و اردن در زمینه پرداخت پول به نیروهای جنگجو برای پیوستن به گروه های تندروی مختلف را دارد. این جنگجویان پس از آموزش در اردن توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از خاک ترکیه به سوریه عازم می شدند.

بسیاری از جنگجویانی که آمریکا به آنها آموزش داده و بندر بن سلطان تامین مالی آنها را برعهده داشته به گروه های جهادی (تروریستی) وابسته هستند که ابتدا عضو گروه اپوزیسیون ارتش آزاد سوریه بودند و بعد به داعش پیوستند.

این گزارش افزود: بندر بن سلطان اواخر سال گذشته با ˈولادیمیر پوتینˈ رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد به امید این که وی را وادار به تغییر حمایت خود از اسد و ایران به اپوزیسیون سوریه کند.

پوتین نه تنها با این درخواست مخالفت کرد بلکه به خاطر افزایش تهدید جنگجویان تحت کنترل عربستان علیه روسیه، خشم خود را نسبت به بندربن سلطان ابراز کرد.

گفتنی است الشرق الاوسط به تازگی در گزارشی نوشت: اداره مبارزه با تروریست سرویس امنیتی روسیه با انتشار گزارش مفصلی از منابع مالی تروریست های داعش فاش کرد که این پول ها از سوی عربستان واریز و در اختیار داعش قرار می گیرد.

رسانام**9158/7074/1275
کد N475506