تایید مذاکرات وزیران خارجه ایران و 1+5 در نیویورک از سوی ظریف

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,محمدجواد ظريف,مذاكرات هسته‌اي

محمد جواد ظریف، مذاکرات میان وزیران خارجه ایران و 1+5 در نیویورک در زمان برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل را تایید کرد.

محمد جواد ظریف، مذاکرات میان وزیران خارجه ایران و 1+5 در نیویورک در زمان برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل را تایید کرد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این مقام ارشد مذاکره‌کننده کشورمان با تایید انجام مذاکرات هسته‌ای در سطح وزیران خارجه در نیویورک، اظهار کرد: قرار است قبل از نشست مجمع عمومی سازمان ملل، مذاکرات ایران و 1+5 در ادامه مذاکرات وین 6 در نیویورک برگزار شود.

وی افزود: طی برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل، مذاکرات هسته‌ای در سطح وزیران خارجه ایران و 1+5

برگزار می‌شود.

این مقام ارشد مذاکره کننده هم چنین اعلام کرد: مذاکرات دو جانبه ایران و چند کشور عضو گروه 1+5 اواخر هفته جاری و هفته آینده نیز برگزار می شود.

محمد جواد ظریف روز جمعه برای دیدار با همتای روسی خود راهی مسکو شد و درباره موضوعات مهم از جمله

مساله هسته ای و مذاکرات پیش رو گفت وگو کردند.

وزیر خارجه کشورمان در این سفر خواستار تقویت و افزایش نقش‌آفرینی بیشتر مسکو در مذاکرات هسته ای شد.

بر همین اساس و در راستای تبادل نظر میان دو طرف در آستانه مذاکرات بعدی ایران و 1+5 محمد جواد ظریف و کاترین اشتون رییس هیات مذاکره‌کننده ایران و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده 1+5 قرار است دوشنبه هفته جاری در بروکسل در دیداری دو جانبه گفت‌وگو کنند.

محور این دیدار بررسی و تبادل آخرین مواضع و تصمیم‌گیری ها دو طرف در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات در نیویورک است.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی، رییس‌جمهور عصر روز شنبه در کنفرانس خبری از انجام مذاکرات در اواخر هفته جاری خبر داد و گفت که ملاقات وزیران خارجه 1+5 با یکدیگر در نیویورک انجام می‌شود و قبل از آن هم مذاکرات کارشناسی صورت خواهد گرفت.

رییس جمهور در مورد موضوع هسته ای و تحریم های اخیر که از سوی آمریکا علیه ایران اعمال شد، گفت: مبنای

کار ما در زمینه هسته‌ای همکاری با گروه 1+5 است. اگر صداقت وجود داشته باشد و زیاده‌خواهی‌ها نباشد همکاری ما باقی می‌ماند و می‌توانیم به توافق نهایی دست پیدا کنیم. از آغاز کار آن چیزی که در ذهن ما بود تحقق یافت و پیشرفت

کردیم و امیدواریم بتوانیم دست در دست هم تحریم‌های ظالمانه را از سر ملت ایران برداریم.

روحانی درباره افزایش تحریم ها علیه ایران از سوی آمریکا گفت: این موضوع با روح توافق ژنو منافات دارد و اصل آن تحریم غلط بوده و شکل جدیدش نیز غلط، غیرقانونی و غیرسازنده است.

وی با بیان این که ما با همه وجود در مقابل این تحریم‌ها ایستادگی می‌کنیم افزود: البته ما تحریم را دور می‌زنیم و حتی برخی از این تحریم‌ها را که در حوزه دارویی و غذایی است غیربشری می‌دانیم و در برابر هرگونه تحریمی ایستادگی

می‌کنیم و برای آن‌ها راه حل پیدا خواهیم کرد. خوب بود آمریکایی‌ها با اعمال و رفتارشان تاحدی زمینه اعتماد را فراهم می‌کردند تا این اعتماد در آینده شکل بگیرد اما اعمال و رفتار آن‌ها بی‌اعتمادی‌ها را عمیق‌تر می‌کند.

رییس جمهور با تاکید بر این که مذاکرات سخت است گفت: حداقل سه تا چهار مساله پیچیده وجود دارد که ساعت‌ها در مورد آن مذاکره شده و باز هم می‌شود.

انتهای پیام

کد N475295