نماینده ایران درسازمان همکاری اسلامی

ایران خواستار امنیت وثبات لبنان است/ لبنانی ها برای حل مشکلات خود به دیگران نیاز ندارند

دهقانی,لبنان

بیروت – ایرنا - « حمیدرضا دهقانی» سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد: لبنانی ها به آن اندازه از رشد سیاسی رسیده اند که برای حل مشکلات خود نیازی به ایران و عربستان و دیگر کشورهای جهان ندارند.

به گزارش ایرنا، دهقانی در گفت وگو با روزنامه لبنانی السفیر که در شماره روز شنبه آن منتشر شد، به تجربیات خود به عنوان کاردار سفارت ایران در لبنان بین سال های 2004 تا 2006 میلادی اشاره کرد و گفت که لبنانی ها باید خود امور کشورشان را تدبیر ، اداره و تصمیم های لازم را برای آینده آن اتخاذ کنند.

وی که به سئوالی در باره تاثیر سفر اخیر « حسین امیرعبداللهیان » معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه ایران به عربستان و تاثیر آن بر اوضاع لبنان پاسخ می گفت؛ اظهارداشت که همه مسائل منطقه در دیدار امیرعبداللهیان با « سعود الفیصل» وزیر خارجه عربستان در جده مطرح شد و بطور طبیعی اوضاع لبنان هم مورد توجه قرار گرفت اما بطور ویژه گفت وگوها بر مقابله با تجاوز اسراییل به غزه و رویارویی با تندروی و تروریسم متمرکز بود.

نماینده ایران در سازمان همکاری اسلامی خاطرنشان کرد که لبنانی ها نباید تحت فشارها و براساس دیکته های خارجی تصمیم گیری کنند بلکه خودشان باید برای انتخاب رییس جمهوری جدید اقدام نمایند ونیازی به ما و دیگران ندارند.** ابراز رضایت از سفر امیرعبداللهیان به عربستان

دهقانی که در دیدارهای دو روزه امیرعبداللهیان درعربستان بویژه با وزیر خارجه این کشور شرکت داشته است، گفت که این سفر و دیدار با توجه به تحولات در منطقه و جهان و بویژه تجاوز رژیم وحشی صهیونیستی به غزه و گسترش تروریسم و تندروی درمنطقه صورت گرفت.

وی با بیان اینکه همه باید از گذشته درس بگیریم و از آن در حال و آینده استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: همه باید دراین لحظه تاریخی به همگرایی بیاندیشند و عامل زمان به مصلحت هیچ طرفی نیست.

نماینده دایم ایران در سازمان همکاری اسلامی از همه طرف ها خواست تا در بیان نتایج این سفر و دیدارها مبالغه نکنند و تصریح کرد: پرونده های زیادی روی هم متراکم شده و با فشار دادن یک دکمه و در طول یک شبانه روز و با یک سفر قابل حل نیستند.

دهقانی در عین حال با تاکید به اینکه سفر امیرعبداللهیان به عربستان و نتایج دیدارها ، سازنده ، مثبت و مفید» بوده است، گفت: نتایج این سفر و دیدارها حتی از آنچه انتظار داشتیم فراتر رفت و مهم این است که در مسیری درست حرکت می کنیم.** ایران همواره خواستار امنیت و ثبات لبنان است

وی در بخش دیگری از گفت وگو با السفیر اظهارداشت:ایران همواره خواستار امنیت و ثبات لبنان ، وحدت ملت و یکپارچگی سرزمین آن بوده همانطور که خواستار امنیت و ثبات در سوریه ، عراق ، عربستان ، حوزه خلیج فارس و کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا است.

نماینده دایم ایران در سازمان همکاری اسلامی خاطرنشان کرد: منطقه با شرایط و چالش هایی استثنایی مواجه است و این شرایط همه را قانع کرده تا در اندیشه یافتن راه هایی برای مقابله با این چالش ها باشند و ما هم تلاش می کنیم با برداشتن گام هایی عملی و آگاه کردن همه کشورها به مسئولیت خودشان با تروریسم که بین هیچ کشوری تفاوت قائل نیست، مقابله کنیم.

دهقانی تصریح کرد: مرحله جدید روابط یران و عربستان دو طرف را به این نتیجه رساند که مرحله گذشته و کنونی را ارزیابی کنند و امروز منطق حکم می کند که تبادل اتهامات و شانه خالی کردن از مسئولیت ها کنار گذاشته شود زیرا هر دو طرف سوار یک مرکب هستیم و خطر تروریسم در کمین است.

وی گفت: دو کشور باید با درس گرفتن از تجربیات سال های گذشته و با در نظر گرفتن منافع مشترک برای نزدیک شدن روابط و همکاری تلاش و از هرآنچه موجب تفرقه می شود و تنها به دشمنان امت اسلامی و عربی خدمت می کند، دوری گزینند.

نماینده دایم ایران در سازمان همکاری اسلامی افزود: همه ما با یک دشمن دارای اندیشه هایی سیاه و تاریک مواجه هستیم که می کشند، سرمی برند، تکفیر می کنند ، ویران می کنند، مردم را از خانه هایشان اخراج می کنند و زنان را به اسارت می گیرند ومی فروشند، به سالخوردگان و کودکان رحم نمی کنند و کلیساها و مساجد و مزارها و مقام ها را تخریب می کنند و هیچ ارزشی برای انسان قائل نیستند و متاسفانه همه این جنایات را به نام اسلام انجام می دهند در حالیکه اسلام از همه اینها مبرا است.

وی در پاسخ به سئوالی در باره پرونده سوریه اظهارداشت: کسی که می خواهد صفحه جدیدی باز کند، به سوی جلو رانندگی نمی کند بلکه از آینه خودرو فقط به پشت نگاه می کند.

دهقانی خاطرنشان کرد: ما هیچ تمایزی بین تروریست ها قائل نیستیم و سیاست برخورد دوگانه را نمی پذیریم زیرا تروریسم یکی است هرچه بخواهید نام آن را بگذارید وبویژه باید با تروریسم سازمان یافته رژیم اشغالگر صهیونیسیت بطور جدی مقابله کرد.

نماینده دایم ایران در سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد: رژیم ساختگی صهیونیستی از زمان خلق آن درقلب منطقه تا امروز هرگز قادر به تهدید یک کشور عربی و اسلامی نبوده و تنها همواره از کمک های کشورهای بزرگ بویژه آمریکا برخوردار بوده است و امروز و بعداز جنگ غزه بسیار کوچکتر و ضعیف تر شده و هر طرفی که اسراییل را تهدیدی برای کشورهای عربی و اسلامی می داند در توهم بسر می برد.

وی تصریح کرد: جنگ های سال 2006 ، 2012 و 2014 بهترین دلیل برای این هستند که زمان قلدری اسراییل و شکست ملت های منطقه گذشته است و گزینه مقاومت بهترین روش و شیوه برای زندگی و پیروزی در همه امور ملت های منطقه است.

دهقانی گفت: قطار سیاسی در عراق روی خط صحیح به حرکت خود ادامه می دهد و امیدواریم با تشکیل دولت جدید که نماینده همه قشرها، طوایف و نژادهای ملت عراق و منعکس کننده آرای آنان در انتخابات اخیر باشد، این قطار به سرمقصد برسد.

خاورم ** 1324
کد N473076