نگاهی به اعضای دولت داوداوغلو

کابینه داوداوغلو,ترکیه سیاسی

ایرنا - آنکارا - ˈاحمد داوداوغلوˈ نخست وزیر جدید ترکیه امروز جمعه در آنکارا با معرفی فهرست اعضای شصت و دومین دولت جمهوری این کشور، از حفظ جایگاه تیم اقتصادی دولت اردوغان در دولت جدید خبر داد.

به گزارش ایرنا، داود اوغلو امروز به دنبال تایید فهرست اعضای کابینه اش توسط ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر جدید ترکیه، با برگزاری کنفرانس مطبوعاتی کوتاهی در ساختمان نخست وزیری، با اشاره به تشکیل کابینه جدید، گفت: ˈبلندآرینچˈ، ˈعلی باباجانˈ، ˈنعمان کورتولموشˈ، ˈیالچین آکدوغانˈ به عنوان معاونان نخست وزیر در دولت وی فعالیت خواهند داشت.

بلندآرینچ در دولت قبلی به نخست وزیری اردوغان، نیز معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت آنکارا بود. علی باباجان نیز معاون نخست وزیر در امور اقتصادی بود که جایگاه خود را در دولت فعلی نیز حفظ کرده اند.

نعمان کورتولموش و یالچین آکدوغان دو اسم جدید هستند که وارد کابینه شده اند. با ورود این دو، ˈامرالله ایشلرˈ و ˈبشیر آتالایˈ جای خود را به این دو نفر می دهند.

امرالله ایشلر مسوول ترک های خارج نشین و ارتباط با جوامع ترک، اما بشیر آتالای مجری مهم ترین و حساس ترین پروژه جمهوری ترکیه بود. از سال 2013 میلادی که فرایند موسوم به حل مساله (کرد) در ترکیه شروع شده، وی تلاش گسترده ای را برای پیشبرد این پروژه داشت که مهم ترین بخش آن شامل خاتمه دادن به درگیری های مسلحانه و خلع سلاح ˈپ.ک.کˈ می باشد.

اجرای این پروژه اکنون به مرحله بسیار حساسی رسیده و موضوع خلع سلاح و بازگرداندن نیروهای پ.ک.ک از شمال عراق به ترکیه می باشد.

مهم ترین انتصابی که در کابینه داوداوغلو جلب توجه می کند، ˈمولود چاوش اوغلوˈ است. او که در دولت اردوغان وزیر اتحادیه اروپا بود، در دولت جدید به عنوان وزیر خارجه ترکیه منصوب شده است.

انتخاب مولود چاوش اوغلو با توجه به پیشنه همکاری نزدیک او با نهادهای اروپایی و ریاست وی بر پارلمان اروپا، این پیام را در دل خود دارد که دولت جدید مصمم است به فرایند همگرایی ترکیه با اتحادیه اروپا سرعت بخشیده و اصلاحات مورد نظر اروپا برای تحقق این همگرایی را انجام دهد.

اردوغان نیز دیروز در مراسم تحلیف ریاست جمهوری بر این نقطه انگشت گذاشت و گفت سیاست راهبردی و سیاست حکومتی ترکیه همگرایی با اتحادیه اروپاست.

فرایند همگرایی ترکیه با اتحادیه اروپا به طور رسمی از سال 2005 میلادی شروع شده، ولی پیشرفت جدی در این زمینه حاصل نشده است.

در دولت جدید ˈولکان بوزکرˈ رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه که از دیپلمات های کهنه کار ترکیه می باشد و ارتباط نزدیکی نیز با نهادهای اروپایی دارد، به عنوان وزیر اتحادیه اروپا منصوب شده است.

در دولت جدید، خانم ˈعایشه نور اسلامˈ وزیر خانواده و سیاست های اجتماعی منصوب شده است. او در دولت قبلی نیز مسوول همین وزارت خانه بود، ˈفکری ایشیکˈ وزیر صنعت، علوم و فناوری شد که در دولت قبلی نیز همین ماموریت را بر عهده داشت.

ˈفاروغ چلیکˈ به عنوان وزیر کار و اموراجتماعی جایگاه خود را حفظ کرد. ˈادریس گوللوجهˈ وزیر محیط زیست و شهرسازی نیز از جمله وزیرانی است که جایگاه خود را حفظ کرده است.

ˈنهاد زیبکچیˈ وزیر اقتصاد شد. او در دولت قبلی نیز همین مسوولیت را داشت. ˈتانر یلدیزˈ وزیر انرژی و منابع طبیعی شد. او سه دوره است که در همین وزارتخانه می باشد. وزیر ورزش نیز تغییر نکرده و ˈچاغای قلیچˈ ابقا شده است.

ˈمهدی اکرˈ که سه دوره است وزیر کشاورزی، دامداری و غذا می باشد، در دولت داوداوغلو نیز جایگاه خود را حفظ کرد.

ˈنورالدین جانیکلیˈ که از نمایندگان فعال حزب حاکم در مجلس است به جای ˈحیاتی یازیجیˈ به وزارت تجارت و گمرکات ترکیه منصوب شده است.

ˈافکان آلاˈ وزیر کشور و ˈجودت یلمازˈ وزیر توسعه در دوره قبل نیز جایگاه خود را در کابینه جدید حفظ کرده اند. او در دولت قبلی مسوول کارگروه طرف ترک و رئیس طرف ترک کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه بود.

انتظار می رود در دوره جدید نیز این سمت خود را حفظ کند. ˈعمر چلیکˈ وزیر فرهنگ و گردشگری نیز از جمله وزرایی است که جایگاه خود را حفظ کرده است.

ˈمحمد شمشکˈ وزیر دارایی شد. او نیز که از مهره های اصلی تیم اقتصادی دولت قبلی بود، جای خود را حفظ کرده است.

ˈنابی آوجیˈ هم مقام خود را به عنوان وزیر آموزش ملی حفظ کرده است. به همین ترتیب ˈویسل اروغلوˈ در وزارت آب و جنگلداری و ˈمحمد موذن اوغلوˈ وزیر سلامت ابقا شده است.

ˈلطفی الوانˈ وزیر راه و ترابری و ارتباطات و دریانوردی ترکیه، ˈبکر بوزداغˈ وزیر دادگستری، ˈعصمت یلمازˈ وزیر دفاع از دیگر وزرایی هستند که جایگاه خود را در دولت جدید حفظ کرده اند.

خاورم/2011**7074**1566
کد N472293