لاریجانی در همایش بین المللی انرژی:

حمله آمریکا به سوریه از طریق بمباران هوایی جایز نیست/دموکراسی و داشتن رهبری هوشمند امنیت و ثبات را در ایران ایجاد کرده است

همایش بین المللی انرژی

تهران- ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بمباران هوایی سوریه از سوی آمریکا جایز نیست زیرا افرادی که در آنجا هستند عقبه کلاسیک نظامی ندارند که آمریکایی ها بخواهند آنها را بمباران کنند بلکه در خانه ها حضور دارند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی در مراسم اختتامیه دهمین همایش بین المللی انرژی در محل سالن همایش های پژوهشگاه نیرو گفت: تردید نکنید آمریکایی ها طی سال های بعد از انقلاب برای به هم ریختن ایران تلاش های زیادی کردند و هر چه توانستند در این راستا به کار بردند ولی موفق نبوده اند.

وی اظهار داشت: هم اکنون زمانی است که آنان باید درک درست تری از ایران داشته باشند. ایران در استقلال سیاسی خود ایستادگی می کند کشور ما هیچ وقت خنثی نبوده است.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه ما همواره نظرمان ناصحانه بوده است اظهار داشت:آمریکایی ها و غربی ها به دلیل آنکه نظراتمان را نپذیرفتند به خاطر اقداماتشان در عراق و افغانستان هزینه دادند ولی ما همواره اعلام کرده ایم که با اشغال عراق مخالفیم شاید آمریکایی ها تصور می کردند ما نگاه ریب آمیز داشته ایم.

وی ادامه داد: آمریکایی ها 6 هزار میلیارد دلار در عراق و افغانستان اقدام نظامی انجام دادند و هزاران کشته و زخمی به جای گذاشتند ولی سرانجام خجالت زده از آنجا رفتند.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: ما از ابتدا مخالف جنگ در افغانستان بوده ایم و این اشتباه بزرگی بود که غربی ها و امریکایی ها انجام دادند.

وی در ادامه با حمله آمریکایی ها به افغانستان در سال 2001 اشاره کرد و گفت:ما با این اشغال مخالف بودیم آمریکایی ها از سال 2001 به بهانه مبارزه با مواد مخدر و تروریسم به افغانستان حمله کردند ولی امروز شاهدیم تولید مواد مخدر که در سال 2001 در افغانستان 200 هزار تن بوده امروز به 800 هزار تن رسیده است و خیلی جالب است که بدانیم بسیاری از ترانزیت ها در این راستا از فرودگاه های افغانستان انجام می شود.

لاریجانی اضافه کرد:این هیاهویی که اخیرا آمریکایی ها برای حمله به سوریه راه انداخته اند کار کاملا اشتباهی است مبارزه با تروریسم به وسیله بمباران هوایی جایز نیست.

وی گفت: اینها عقبه های کلاسیک نظامی ندارند که شما بخواهید آنان را بمباران کنید بلکه در خانه ها هستند

وی اظهار داشت:شاید آمریکایی ها می خواهند با این بمباران ژست سیاسی بگیرند و یا شاید سیاست دیگری دارند، ولی بدانند با این رفتار نظامی گری در سوریه مطمئنا داعش را افزایش می دهند و بمباران هوایی راهش نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: ما حرفمان را رو راست می زنیم و نمی خواهیم حرف را پیچیده کنیم، برخی کشورها در ظاهر چیزی می گویند ولی در پشت صحنه به تروریست ها پول می دهند.

وی گفت:ما اگر از کسی دفاع می کنیم جرات این را داریم که بگوییم، اگر از مردم مبارز فلسطین حمایت می کنیم آنجا نظرمان را بیان می کنیم.

این خبر در حال تکمیل است.

سیام(3)**9121**م.ب**1856
کد N470027