چرا اغلب امیران عرب در انگلیس آموزش می‌بینند؟

انگليس

"تاکنون چند نسل از رهبران خارجی به ویژه از منطقه خاورمیانه در آکادمی سلطنتی آموزش‌های نظامی سندهرست در انگلیس تعلیم دیده‌اند."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) متیو تلر، خبرنگار بی.بی.سی در گزارشی با عنوان "چرا اغلب امیران عرب در بریتانیا آموزش نظامی می‌بینند؟" نوشته است: « از سال ۱۸۱۲ آکادمی سلطنتی آموزش‌های نظامی سندهرست در نزدیکی لندن جایی بوده که افسران نظامی انگلیسی در آن تعلیم دیده‌اند. در این مدرسه، کادرهای افسری در یک برنامه فشرده ۴۴ هفته‌ای مهارت‌های عملی و تئوریک را فرا می‌گیرند و با ارزش‌های ارتش انگلیس آشنا می‌شوند.

در کنار افسران انگلیسی، سالهاست که شمار زیادی از کادر‌های خارجی نیز در مدرسه سندهرست تعلیم نظامی می‌بینند.

دختر و پسران جوانی که اغلب از خانواده‌های طراز اول خاورمیانه هستند از جمله ملک حسین، پادشاه سابق اردن.

اکنون چهار پادشاه در جهان عرب از فارغ التحصیلان مدرسه سندهرست هستند: ملک عبدالله در اردن، شیخ حمد از بحرین، شیخ تمیم از قطر و سلطان قابوس از عمان.

از بین پادشاهان سابق کشورهای عرب نیز شیخ سعد، امیر پیشین کویت و شیخ حمد، امیر پیشین قطر، در همین مدرسه نظامی انگلیسی تعلیم دیده بودند.

ارتباط مدرسه سندهرست با این کشورهای عربی به دورانی بازمی گردد که بریتانیا یک قدرت استعماری در منطقه خلیج فارس بود.

مایکل استیونس، معاون موسسه مطالعات امنیتی و دفاعی سلطنتی (RUSI) می‌گوید سندهرست جایی است که رهبران آینده یک دیگر را می‌شناسند و همچنین نفوذ انگلیس در منطقه خلیج فارس را بسط می‌دهد.

استیونس می‌گوید: "نخبگان سیاست در منطقه خلیج فارس چنان توجهی به انگلیس می‌کنند که به دیگر کشورهای همسنگ ما مثلا فرانسه نمی‌کنند. این موضوع به ما قابلیتی فراتر از توانایی‌ها و وزن حقیقی ما می‌دهد. این قابلیت به سبب وجود افرادی است که مدتی را در انگلیس گذرانده و همچنان با همکلاسی‌ها و معلمان خود در ارتباط هستند."

به نظر سرتیپ پیتر سینکاک، وابسته نظامی پیشین انگلیس در عربستان سعودی، برای بریتانیایی‌هایی که مثل او در نقاط دیگری از جهان خدمت کرده‌اند مواجهه با افرادی که پیشتر در سندهرست بوده‌اند جالب است: "شما به سرعت با آنها ارتباط می گیرید و فکر می‌کنم که مثلا در زمینه فروش تسلیحات این موضوع خیلی مهم است."

اما وجود فارغ التحصیلان سندهرست در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس همیشه هم به معنای تضمین فروش‌های تسلیحاتی نیست.

در سال ۲۰۱۳، با وجود مداخله شخصی دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، امارات متحده عربی تصمیم گرفت که از خرید جت‌های تایفون از انگلیس خودداری کند.

با این حال در موقعیت‌هایی دیگر، همشاگردی‌های سابق در سندهرست توانسته‌اند معاملات نظامی را جوش دهند.

جین کینینمانت، معاون برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در اندیشکده چتم هاوس، می‌گوید: "حکومت‌های سلطنتی حاشیه خلیج فارس به منابع مالی مهمی تبدیل شده‌اند. شما می‌بینید که مثلا بلندترین ساختمان لندن از سوی قطری‌ها تامین مالی می‌شود یا تاسیسات زیربنایی و توسعه میادین نفتی بریتانیا با پول امارات متحده انجام می‌گیرد. تمایل داریم یا به عبارت بهتر ناگزیریم که آنها را به دلایل تجاری در کنار خود نگه داریم."

دکتر کریستین کوتیس اولریچسن از موسسه تحقیقاتی بیکر در تگزاس معتقد است که سیاست انگلیس در منطقه خلیج فارس بیش از همه چیز مبتنی بر تجارت است و نگرانی‌های مربوط به حقوق بشر و اصلاحات در جایگاه دوم قرار دارند.

مدرسه سندهرست در سال ۲۰۱۲ برای ساخت یک خوابگاه تازه دانشجویان حدود ۲۵ میلیون دلار از امارات متحده عربی کمک مالی گرفت. ساختمان تازه به نام شیخ زاید نخستین رهبر امارات نامگذاری شد.

در مارس ۲۰۱۳ مرکز ورزشی سندهرست پس از دریافت کمکی نزدیک به پنج میلیون دلار از سوی امیر بحرین، که خود پیشتر از این مدرسه فارغ التحصیل شده، "سالن شیخ حمد" نام گرفت.

البته این نامگذاری جدید سالن ورزشی سندهرست بدون جنجال هم نبود. برخی می‌گفتند با این کار خاطره صدها سرباز انگلیسی کشته شده در جنگ جهانی اول فراموش می‌شود.

مرکز ورزشی سندهرست پیش از تبدیل شدن به سالن شیخ حمد، سالن مانز نام داشت به یاد ۱۶۰۰ سرباز انگلیسی که در آگوست ۱۹۱۴ در نبرد مانز کشته شدند.

دیگر منتقدان به سبب رفتار شیخ حمد و حکومت او با اعتراض‌های سیاسی بحرین در سه سال اخیر به این تغییر نام انتقاد داشتند.

از زمان آغاز تنش‌ها بین اکثریت شیعه و اقلیت سنی حاکم در بحرین در سال ۲۰۱۱، به گفته مخالفان، بیش از ۸۰ غیرنظامی به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

دولت بحرین این آمار را قبول ندارد و می‌گوید ۱۳ مامور پلیس در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

پیتر سینکاک که همچنین ریاست انجمن دوستی بحرین و بریتانیا را به عهده دارد می‌گوید امیر بحرین که همواره نظر مساعدی نسبت به سندهرست دارد و حدود ۲۰ تن از اعضای نزدیک خانواده‌اش از این مدرسه فارغ التحصیل شده‌اند، واقعا متوجه نشد که چرا تغییر نام این سالن ورزشی با این همه انتقاد مواجه شد.

کریسپین بلک، فارغ التحصیل و مدرس پیشین در سندهرست، می گوید آکادمی نباید از این کشورها پول بگیرد: "به هرجایی که نگاه کنید بنای یادبودی که خاطره سربازان انگلیسی کشته شده را زنده نگه دارد می‌بینید اما نامگذاری سالن شیخ حمد به هیچ وجه چنین کاری نمی‌کند."

با افزایش انتقادها مدرسه سندهرست در بیانیه‌ای اعلام کرد که همه کمک‌های مالی به این آکادمی در چارچوب تعهدات حقوقی داخلی و بین‌المللی انگلیس صورت گرفته و این مبالغ باعث شده که پول مالیات دهندگان بریتانیایی ذخیره شود.

اما وقتی که دوستان سندهرست تبدیل به دشمن می‌شوند چه اتفاقی روی می‌دهد؟ تونی بلر، نخست وزیر پیشین انگلیس در سال ۲۰۰۱ با دیدار از دمشق زمینه گرم شدن روابط انگلیس و سوریه را فراهم کرد و سندهرست در سال ۲۰۰۳ پذیرای افسرانی از ارتش سوریه شد. حالا البته همه می‌دانند که سوریه به کابوسی جهانی تبدیل شده است.

مایکل کاکرل، روزنامه نگاری که پیشتر درباره دوران تحصیل سرهنگ معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی، در یک مدرسه نظامی دیگر انگلیس در سال ۱۹۶۶ نوشته است، می‌گوید: "سه سال بعد از آن قذافی با دانش نظامی که در این مدرسه آموخته بود قدرت را در کشورش تصاحب کرد."

در سال ۲۰۱۳ هم نظیر چنین اتفاقی در مصر روی داد. هنگامی که سرهنگ احمد علی، فارغ التحصیل مدرسه سندهرست در سال ۱۹۹۰ به عنوان یکی از نظامیان عالی رتبه مصری محمد مرسی، رییس جمهور اسلامگرا، را از کار برکنار کرد.

در اواخر دهه ۱۹۹۰ تلاش‌هایی در دولت تونی بلر صورت گرفت تا تحصیل کادرهای خارجی در سندهرست ممنوع شود. اما حضور نخست وزیر انگلیس در مراسم تشییع جنازه ملک حسین در سال ۱۹۹۹ باعث شد که چنین طرحی به فراموشی سپرده شود.

آرتور دنارو که در آن دوره مشاور امور خاورمیانه وزیر دفاع انگلیس و یکی از سران مدرسه سندهرست بوده، می‌گوید: "در آن تشییع جنازه تقریبا رهبران همه جهان بودند و نخست وزیر ما تونی بلر هم بود. او دید که من چگونه با بسیاری از رهبران کشورهای مختلف در حال صحبت هستم افرادی مثل سلطان برونئی، سلطان عمان، بحرینی‌ها و سعودی‌ها. تونی بلر یک لحظه از من پرسید تو چطور همه اینها را می‌شناسی؟ و پاسخ من این بود که این افراد همگی در سندهرست بوده‌اند."

امروزه بیش از هر کشوری، سندهرست کادرهای افسری امارات متحده عربی را تعلیم می‌دهد. بنا به آمار ورودی ماه مه ۲۰۱۴ اکنون ۷۲ کادر خارجی در این مدرسه در حال تحصیل هستند که حدود ۴۰ درصدشان از خاورمیانه آمده‌اند.

مریم الخواجه، رییس موقت مرکز حقوق بشر بحرین می‌گوید: "مردم در آینده می‌بینند که انگلیس چگونه اوضاع خاورمیانه را به هم ریخت چون می‌خواست به جای ایستادن پای ارزش‌های حقوق بشر و دموکراسی، جت‌های تایفون بیشتری به بحرین بفروشد."»

انتهای پیام

کد N468463