7 شرط حوثی‌ها برای پایان دادن به تحصن‌ها/درخواست منصور هادی برای برگزاری نشست ملی

يمن

حوثی‌های یمن برای پایان دادن به تظاهرات و تحصن خود در این کشور هفت شرط را به رئیس جمهوری یمن اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، گروه حوثی‌های یمن در نامه‌ای به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری این کشور برای پایان دادن به اعتراضات و تحصن‌های خود هفت شرط گذاشته و اعلام کردند: اولین شرط ما برای پایان دادن به محاصره صنعا بازنگری در افزایش قیمت‌ها و حذف یارانه فرآورده‌های نفتی و برآورده کردن درخواست‌های مردمی است. باید اقدامات فوری برای پایان دادن به فساد و بستن مراکزی که فساد در آن‌ها رواج دارد صورت گیرد. باید کمیته‌ای اقتصادی متشکل از کارشناسان و متخصصان اقتصاد نیز تشکیل شود که بر اوضاع اقتصادی نظارت داشته باشند.

شرط دوم اتخاذ اقداماتی در مورد دولت که شامل موارد زیر است: یکی صدور دستوری برای استعفای دولت کنونی و تشکیل دولت تکنوکرات. دوم انتخاب نخست وزیر مستقل و شایسته و سوم تحقق مشارکت ملی واقعی در تمامی دستگاه‌ها و موسسات دولت و براساس نتایج مذاکرات ملی.

شرط سوم در خصوص مشارکت در تصمیمات سیاسی است.

شرط چهارم شامل بازنگری در تاسیس هیات ملی برای نظارت بر نتایج مذاکرات کنگره ملی و فعالیت کمیته تدوین قانون اساسی است.

شرط پنجم شامل ملزم کردن موسسات رسانه‌ای رسمی به سیاست توافق و دوری از تحریکات مذهبی و طایفه‌ای و پایبندی به اصل بی‌طرفی در برخورد با اختلافات سیاسی است.

شرط ششم شامل توافق بر سر ایجاد جدول زمانی مشخص برای اجرای بندهای بالاست.

شرط هفتم توافق بر سر بندها و اعلام اقدامات اتخاذ شده، در خصوص قیمت‌ها، استعفای دولت کنونی و توافق بر سر تشکیل دولت جدید است تا تحصن حوثی‌ها در ورودی‌های صنعا پایان یابد و زمانی که دولت جدید تشکیل شد حوثی‌ها به تمامی تظاهرات خود پایان می‌دهند.

در نامه حوثی‌ها آمده است: ما تاکید می‌کنیم که این شروط و درخواست‌های ما به خاطر تمایلمان به حفظ امنیت و ثبات یمن است و اعلام می‌کنیم که اتخاذ اقدامات شجاعانه به نفع مردم خواهد بود.

در همین راستا نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب ضمن ابراز نگرانی نسبت به تحولات اخیر در یمن تاکید کرد که این اوضاع عواقب وخیمی خواهد شد و امنیت و ثبات یمن را تهدید می‌کند.

وی مخالفت خود را با هرگونه تلاش برای ناکام گذاشتن روند سیاسی در یمن اعلام و از تمامی گروه‌های سیاسی یمن خواست تا در زمینه اجرای نتایج مذاکرات کنگره ملی حاکم و فراهم سازی فضای مناسب برای تکمیل اجرای طرح شورای خلیج یمن تلاش کنند.

العربی همچنین بر لزوم پایبندی تمامی طرف‌های یمنی به قانون تاکید کرد و گفت: اتحادیه عرب تمامی تلاش‌های دولت یمن برای حفظ وحدت، حاکمیت، امنیت و ثبات کشور را تایید و تلاش‌های منصور هادی برای آرام کردن اوضاع را می‌ستاید.

وی همچنین از تمامی طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خواست تا حمایت لازم را از دولت یمن در این مرحله به عمل آورند.

همچنین یکی از اعضای کمیته ریاست جمهوری یمن که مکلف به مذاکرات با حوثی‌هاست از جزئیات این مذاکرات و موضع حوثی‌ها نسبت به آن پرده برداشت و گفت: روز اول مذاکرات خوب بود اما در روزهای دوم و سوم مذاکرات نتیجه‌ای نداشت و ما به نقطه اول بازگشتیم. ما راه‌حل‌هایی را برای خارج کردن کشور از بحران پیشنهاد دادیم و خطر افزایش تظاهرات و برپایی چادرهای تحصن در ورودی‌های صنعا را اعلام کردیم. پیشنهاداتی راجع به دولت وحدت ملی، بررسی اوضاع اقتصادی و مذاکرات ملی فراگیر ارائه کردیم اما در روز دوم و سوم به نقطه صفر رسیدیم، طوری که حوثی‌ها به تظاهرات خود ادامه دادند.

این عضو کمیته ریاست جمهوری افزود: کمیته ریاست جمهوری موضوع تشکیل دولت وحدت ملی و اقداماتی را که به بهبود اوضاع اقتصادی کشور بینجامد مطرح کرد و توافق شد که نتایج مذاکرات ملی اجرا شود اما به نظر می‌رسید حوثی‌ها این خواسته‌ها را به عنوان مقدمه‌ای برای ارائه خواسته‌های دیگر مطرح کردند.

از سوی دیگر، عبدربه منصور هادی نشست مهمی را در خصوص تحولات جاری در صنعا برگزار کرد.

حاضران در این نشست تاکید کردند که حوثی‌ها باید عقل خود را به کار برده و از اقداماتی که اثرات منفی بر امنیت و ثبات کشور دارد خودداری کنند و به تحصن خود پایان دهند.

عبدربه منصور هادی همچنین خواهان نشست گسترده ملی برای بررسی تحولات اوضاع شد.

از سوی دیگر، یکی از اعضای حزب سوسیالیست یمن از احزاب حاکم در این کشور در پیامی فوری از تمامی گروه‌های سیاسی خواست تا اقداماتی برای خارج کردن کشور از بحران اتخاذ کنند.

در این پیام فوری آمده است: یمن در مرحله بسیار سخت و خطرناکی قرار دارد و باید عبدربه منصور هادی و تمامی گروه‌های سیاسی به مسئولیت‌های خود و پایان دادن به اوضاع وخیم کشور عمل کنند و کمیته‌ای برای مذاکرات با حوثی‌ها و تفاهم‌ با آن‌ها تشکیل دهند.

در این پیام آمده است که برای مهار اوضاع کنونی باید به چند نکته اساسی توجه کرد از جمله: ادامه فعالیت کمیته و مذاکره در خصوص مسائل موجود و اینکه شکست مذاکرات را اعلام نکنند.

دوم اینکه حزب مذکور با اعمال زور از سوی هر گروه سیاسی مخالف است.

سوم اینکه باید مشارکت سیاسی در تمامی هیات‌های کشور و دولت برای اجرای نتایج مذاکرات ملی حاصل شود.

چهارم باید به مذاکرات جدی و مسئولانه توجه کرد.

پنجم اینکه کاهش رنج مردم و پایان دادن به اوضاع وخیم کشور مسئولیت مشترکی است که باید همگان به آن عمل کنند.

ششم هیات‌های دولت باید تمامی مسائل دیگر را نیز بررسی کنند.

انتهای پیام

کد N466614