در بیانیه‌ای صادر كرد؛

درخواست 22 تشکل دانشجویی از محمدعلی نجفی‎

سیاست داخلی

پرونده بورسیه های غیر قانونی در دولت گذشته را با جدیدت پیگیری کنید/یاد فرجی دانا از ذهن جامعه دانشگاهی هرگز بیرون نخواهد رفت

22 تشکل دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با صدور بیانیه‌ای ضمن تقدیر از عملکرد رضا فرجی دانا در مدت کوتاه حضورش در وزارت علوم از محمدعلی نجفی درخواست کردند که پرونده بورسیه‌های غیرقانونی در دولت گذشته را با جدیدت پیگیری کند.

به گزارش ایلنا، متن این بیانیه به شرح زیر است:

چند صباحی از شنیدن خبری که باعث بهت و حیرت جامعه دانشگاهی و روشنفکران و دلسوزان نظام شد می‌گذرد، خبر مبنی بود بر امکان استیضاح وزیر علوم، آن هم وزیر علومی که به گفته بسیاری از کارشناسان یکی از بهترین و کارامدترین وزرای پس از انقلاب بود، درابتدا همه گمان می‌کردند این خبر شایعه‌ای بیش نیست و حتی تندروها و دلواپسان هم وزیری را که اینچنین خالصانه و مدبرانه به نظام و جامعه دانشگاهی (که فرزندان نظامند) خدمت می‌کند و دارای حمایت این قشر عظیم است هدف قرار نداده و در کارش، کارشکنی ایجاد نمی‌کنند.

وقتی که خبر رسما اعلام شد نه تنها در دل دانشگاهیان بلکه در دل بسیاری از شهروندان غیردانشگاهی هم نوعی یاس و دلسردی از نمایندگان و وکلای خود در مجلس به وجود آمد چراکه دیدند عده‌ای صرفا به دلایل شخصی و سیاسی و بدون هیچگونه دلیل و پشتوانه تخصصی و بدون در نظر گرفتن نظر کارشناسان و جامعه دانشگاهی که خود صاحبان اصلی وزارت علومند استیضاحی را رقم زدند که از نظر غیرتخصصی و سیاسی بودن اگر نخواهیم بگوییم بی‌نظیر، یکی از کم‌نظیرترین استیضاح‌هایی بود که صحن مجلس به خود دیده است.

هرچند که استیضاح وزرا حق مجلس است و استفاده از حق مجاز و مشروع، اما سواستفاده از حق قاعده‌ای جداست که از نظر اخلاقی و حقوقی مذموم و منفور است و در این استیضاح ما با مصداق و مثالی روشن از سواستفاده از حق توسط عده‌ای از نمایندگان روبه‌رو شدیم.

ما تشکل‌های دانشجویی مستقل اصلاح‌طلب دانشگاه‌های آزاد اسلامی به عنوان نمایندگان دانشجویان دانشگاه‌های آزاد اسلامی سراسر کشور که اکثریت جامعه دانشگاهی را تشکیل می‌دهند حمایت قاطعانه خود را از عملکرد وزیر دانای دولت یازدهم اعلام می‌داریم و به شخص ایشان و همچنین به تمام مردم کشور عزیزمان ایران اعلام می‌داریم که از نظر ما این استیضاح صرفا سیاسی بوده و عملکرد وزیر علوم دولت یازدهم و یا بهتر بگوییم وزیر دانای خود را تایید می‌کنیم و باور داریم که تا مدت‌ها عملکرد و خصوصیات اخلاقی و کاری ایشان به عنوان الگوی وزرای دولت شناخته خواهد شد. چراکه ایشان از وزارتخانه و هیات دولت بیرون رفته است اما از یاد و ذهن جامعه دانشگاهی هرگز بیرون نخواهد رفت.

ما به دولت و وزیر خود می‌گوییم که می‌دانیم، هم دلیل استیضاح را هم دلیل کارشکنی، کارشکنان را و هم دلیل دلواپسی دلواپسان و لرزش بدن‌هایشان را. شاید عده‌ای بگویند که فرجی دانا در صحن مجلس محکوم شده و اعتماد مجلس را از دست داده اما به تمام مردم میهن‌مان ایران مخصوصا به جناب فرجی دانا می‌گوییم که در صحن دانشگاه و در محضر دانشگاهیان ایشان به عنوان فردی مسئول و با اخلاق شناخته شده و اعتماد دانشگاهیان را از دست نداده است.

در پایان به آقای نجفی بابت انتخاب ایشان به عنوان سرپرست وزارت علوم تبریک می‌گوییم و امیدواریم که ایشان تمام توانایی خود را به کارگیرند که جانشین خوبی برای وزیر دانای ما باشند و از ایشان درخواست نه بلکه توقع داریم همانگونه که رییس جمهور محترم هم فرمودند راه و روش جناب فرجی دانا را که همان راه روش دولت یازدهم هم هست با جدیت و پشتکار ادامه داده و همان طور که معاون اول رئیس جمهور آقای جهانگیری اعلام کردند پرونده بورسیه‌های غیرقانونی را با جدیدت پیگیری کنید چرا که معتقدیم با روشن شدن وضعیت این پرونده‌ها و شفافیت آنها دلیل بسیاری از کارشکنی‌ها و دلواپسی‌ها و لرزیدن‌ها برای عموم مردم روشن خواهد شد. باشد که شماهم مانند جناب فرجی دانا در محضر جامعه دانشگاهی سربلند باشید.
1- انجمن اسلامی دانشجویان تهران غرب
2- تشکل اسلامی سیاسی امید ایران شیراز
3- تشکل اسلامی سیاسی آفتاب علوم و تحقیقات فارس
4- انجمن اسلامی دانشجویان آمل
5- تشکل اسلامی سیاسی گفتمان انقلاب اسلامی تنکابن
6- تشکل اسلامی سیاسی انصار المهدی بابل
7- انجمن اسلامی دانشجویان تبریز
8- انجمن اسلامی دانشجویان مراغه
9- انجمن اسلامی دانشجویی مراغه
10-انجمن اسلامی دانشجویان تربت حیدریه
11-انجمن اسلامی دانشجویان کاشمر
12-انجمن اسلامی اندیشه های دانشجویی مشهد
13-انجمن اسلامی دانشجویان مشهد (دانشکده علوم سیاسی و حقوق)
14-انجمن اسلامی دانشجویان اراک
15-انجمن اسلامی دانشجویان قزوین
16-تشکل اسلامی سیاسی انتقاضه ضد صهیونیسم بروجرد
17-جامعه اسلامی دانشجویان خرم آباد
18-تشکل اسلامی سیاسی اندیشه سبز کرمانشاه
19-انجمن اسلامی دانشجویان قم (برادران)
20-انجمن اسلامی دانشجویان ورامین
21-انجمن اسلامی نواندیش مرودشت
22- هیات موسس انجمن اسلامی دانشجویان تهران مرکز

کد N465507