بررسی ابعاد و پیامدهای جنگ سوم غزه

مجلس شوراي اسلامي,غزه

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، ابعاد و پیامدهای جنگ سوم غزه را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز اعلام کرد: شواهد حاکی از آن است که با وجود تداوم نسبی درگیری ها پس از انقضای آتش بس 72 ساعته، عملا رژیم صهیونیستی ناچار است تا حتی به صورت عملی یا دو فاکتور(defacto) به نحوی به جنگ کنونی در غزه خاتمه دهد. این مسئله از سویی به دلیل ادعای اسرائیل درباره دستیابی به اهدافش در جنگ گنونی است.

در این راستا مقامات ارشد رژیم صهیونیستی ادعا می کنند که درصد قابل توجهی از تونل های حماس و نیز زرادخانه موشکی گروه های فلسطینی را نابود کرده اند و لذا دیگر نیازی به تداوم این منازعه ندارند. از سوی دیگر با وجود این ادعاها، واقعیت آن است که ساکنان شهرک های صهیونیست نشین مجاور نوار غزه، کماکان از امکان نفوذ مبارزان فلسطینی از طریق تونل های کشف نشده یا نابود نشده هراس دارند و از بازگشت به شهرک ها خودداری می کنند.

همچنین شلیک موشک توسط حماس پس از پایان آتش بس اخیر عملا موجب توقف فعالیت ها و تعطیلی مراکزی مانند فرودگاه بین المللی بن گوریون در تل آویو شده است و حتی صهیونیست ها ناچارند که هر لحظه مترصد فرار به پناهگاه ها به دلیل حملات موشکی باشند. این مسئله یعنی ادامه اوضاع جنگی برای رژیم صیهونیستی غیرقابل تحمل است و لذا ناچار است هر چه زودتر در زمینه آتش بس حتی نیم بند با حماس توافق کند.

در مقابل، حماس به هیچ عنوان مایل نیست که همانند دو جنگ اخیر غزه، صرفا بر آتش بس بدون برداشتن محاصره از نوار غزه توافق کند، زیرا عملا اهالی نوار غزه در این به اصطلاح زمان صلح دچار انواع مصیبت ها از جمله کمبود شدید اقلام ضروری اند.

لذا این بار بر خلاف قبل، فلسطینی ها بر شرط کلیدی خود یعنی پایان دادن به محاصره غزه پافشاری می کنند، اما در مقابل رژیم صهیونیستی شرط غیرقابل قبول یعنی خلع سلاح مقاومت در غزه را مطرح کرده که قبول آن به مثابه، پایان دادن به جهاد فلسطین در برابر رژیم وحشی صهیونیستی و اعلام تسلیم در برابر آن است. ضمن اینکه در صورت خلع سلاح مقاومت ، رژیم صهیونیستی می تواند از این پس در هر زمان که مایل است به غزه هجوم برد یا آن را مورد حملات هوایی، زمینی یا دریایی قرار دهد، بدون اینکه فلسطینی ها قادر به دفاع از خود باشند.

اما اگر رژیم صهیونیستی بخواهد در اوضاع و احوال کنونی، حملات همه جانبه خود علیه نوار غزه را از سر بگیرد مسلما بیش از پیش با فشارهای جامعه بین المللی و حتی فشار از جانب متحدان اروپایی و آمریکایی خود مواجه خواهد شد.

در مجموع اوضاع کنونی به گونه ای است که رژیم صهیونیستی ناچار است هر چه زودتر با فلسطینی ها به توافقی در زمینه آتش بس دست یابد. هر چند این رژیم تلاش خواهد کرد تا حداکثر فشار را به مردم غزه و گروه های مبارزه فلسطینی وارد آورد.

انتهای پیام

کد N464744