باهنر: با استیضاح فرجی دانا موافق نبودیم/کسی جای او معرفی شود که با مجلس چالش نداشته باشد

ایسنا نوشت:

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته از سوی هیات رییسه مجلس برای عدم اعلام وصول طرح استیضاح وزیر علوم و منتفی شدن استیضاح تا پیش از جلسه چهارشنبه گذشته مجلس، برخورد رییس‌جمهور با نتیجه استیضاح را منطقی دانست.

محمدرضا باهنر در نشست خبری امروز (دوشنبه) خود گفت: آقای روحانی استیضاح را حق مجلس دانست و لذا برخورد ایشان با نتیجه استیضاح منطقی بود. ما هم امیدواریم آقای فرجی‌دانا در سنگر دیگری فعالیت کند و رییس‌جمهور هم پیش از مهلت سه ماهه وزیر جدید را به مجلس معرفی کند.

او گفت: ما امیدواریم کسی برای وزارت علوم به مجلس معرفی شود که احتمال رای اعتمادش بالا باشد و قرار نباشد ما چالش دیگری در رای اعتماد داشته باشیم.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استیضاح حق نمایندگان است، گفت: وزرا و دولت نباید گره‌ای در ابرو بیندازند که چرا استیضاح انجام شد. در هفت دوره‌ای که من در مجلس بودم هیچ وزیری نبوده که 10 مخالف نداشته باشد و طبق قانون هم 10 نماینده می‌توانند وزیر را استیضاح کنند.

باهنر ادامه داد: البته توصیه من به دوستانمان این است که تحمل و خویشتن‌داری داشته باشند؛ چرا که وزرا در میدان عمل هستند و ممکن است اولویت‌بندی‌های آنها متفاوت با نمایندگان باشد که همین‌ها زمینه‌های اختلافی را ایجاد می‌کند، اما اگر همه این موارد تبدیل به استیضاح شود درست نیست و وقت مجلس و دولت را می‌گیرد.

او در پاسخ به این سوال که تا پایان مجلس نهم چند استیضاح دیگر انجام می‌شود، گفت: دولت باید بتواند کار خود را انجام دهد و نمایندگان هم به وظایف خود عمل کنند. در بسیاری از «کشورهایی که دموکراسی در آن نهادینه شده» استیضاح وزیر آنقدری که در کشور ما مرکز توجهات قرار می‌گیرد اینطور نیست.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش‌ها برای توقف طرح استیضاح وزیر علوم، گفت: من در مورد آقای فرجی‌دانا خیلی تلاش کردم و به عنوان هیات رییسه شش ماه مذاکره و گفت‌وگو کردیم و جلسه گذاشتیم و مطالبات نمایندگان مطرح شد، اما متاسفانه جناب وزیر یا نخواست، یا نتوانست و یا موقعیت فراهم نبود که تفاهمات را به اجرا در آورد و این منجر به اعلام وصول استیضاح شد.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: حتی ظرف 10 روز از اعلام وصول استیضاح تا مطرح شدن استیضاح در صحن علنی تلاش‌های زیادی کردم که با به نتیجه رسیدن برخی مطالبات استیضاح‌کنندگان، استیضاح منتفی شود که این اتفاق نیفتاد.

باهنر گفت: من تا قبل از اعلام وصول استیضاح و حتی بعد از آن تا پیش از طرح استیضاح در صحن علنی تلاش زیادی در این زمینه انجام دادم که استیضاح منتفی شود اما وقتی استیضاح مطرح شد نظرم چیز دیگری بود.

 

45231

 

کد N464382