معاون اول روحانی: در ایران دانشمندان خوبی داریم و باید به سمت اقتصاد دانش بنیان برویم

اسحاق جهانگیری

اسحاق جهانگیریˈ روز دوشنبه در جمع مدیران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و شرکت های دانش بنیان مستقر در آن گفت: عده ای بحث حرکت به سمت اقتصاد مبتنی بر معادن را به عنوان جایگزین اقتصاد نفتی مطرح کردند در حالیکه این موضوع عملیاتی نیست.

او گفت: عده ای بحث حرکت به سمت اقتصاد مبتنی بر معادن را به عنوان جایگزین اقتصاد نفتی مطرح کردند در حالیکه این موضوع عملیاتی نیست.
به گزارش خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت او گفت: نیروی انسانی تحصیلکرده و دانشمندان خوبی در ایران داریم که لازم است به صورت جدی به سمت اقتصاد دانش بنیان با تکیه بر این نیروی انسانی حرکت کنیم.
او با بیان اینکه تبدیل علم به فناوری، ثروت و تجاری سازی آن باید اولویت ما در اقتصاد دانش بنیان باشد، گفت: این موضوع باید در حوزه معاونت علمی ریاست جمهوری و شهرک علمی و تحقیقاتی تعریف شود و دستگاه های اجرایی در این سمت حرکت کنند.
معاون اول رییس جمهور، اصفهان را یکی از مراکز در زمینه اقتصاد دانش بنیان خواند و گفت: این استان با رتبه های برتر علمی و صنعتی می تواند در زمینه تولید فناوری و تجاری سازی حرکت و در ایجاد کریدور علم و فناوری نقش آفرینی کند.
او با بیان اینکه ما از این قبیل سیاست ها به صورت زیربنایی و بودجه ای حمایت می کنیم، گفت: مسوولان و مدیران فعال در این حوزه از موضوع هدر رفتن مقداری از بودجه ها در انجام برخی پژوهش ها ناراحت نباشند زیرا پژوهش لازمه توسعه کشور است.
جهانگیری، بودجه امسال کشور را 800 هزار میلیارد تومان عنوان کرد که یک درصد از آن برای پژوهش است.
او گفت: کشور ما دارای ثبات و امنیت بالایی در مقایسه با کشورهای شرق و غرب خاورمیانه است که به توسعه تاریخ ایران کمک بسیاری می کند.
معاون اول ریس جمهور گفت: در سند چشم انداز باید توسعه هشت درصدی در زمینه شرکت های دانش بنیان داشته باشیم و تلاش می کنیم این رشد به 12 درصد برسد.
در این نشست از اسحاق جهانگیری به دلیل حمایت از شکل گیری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و فعالیت آن قدردانی شد.
بیش از 350 شرکت دانش بنیان در زمینه های مختلف از جمله نانوفناوری، مهندسی پزشکی، فناوری اطلاعات، کشاورزی و مواد در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان فعال است.
معاون اول رییس جمهوری و هیات همراه، صبح دوشنبه برای سفری یک روزه وارد اصفهان شدند.
جهانگیری قرار است در جریان این سفر ضمن بهره برداری و بازدید از چند طرح عمرانی - رفاهی و علمی در نشست شورای اداری استان شرکت کند.

 

45231

 

کد N464380