رهبر بوکوحرام اعلام خلافت کرد!

رهبر بوکوحرام در ویدئویی اعلام کرد که شهری در شمال شرقی نیجریه که اوایل ماه جاری میلادی به دست شبه نظامیان این گروه افتاده بود، همه اکنون تحت یک "خلافت اسلامی" قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ابوبکر شیکو، رهبر گروه شبه نظامی بوکوحرام در ویدئویی 52 دقیقه‌ای گفت: به لطف الله که برادرانمان را در شهر گوزا پیروز کرد، این شهر تحت لوای خلافت اسلامی قرار گرفت.

ارتش نیجریه با رد این ادعا در بیانیه‌ای اعلام کرد که تمامیت ارضی و حاکمیت نیجریه هنوز دست نخورده باقی مانده است.

ابوبکر شیکو در ویدئویی ماه ژوئیه از ابوبکر بغدادی، رهبر داعش که در اواخر ژوئن خود را خلیفه‌ تمام مسلمانان جهان خوانده بود حمایت کرد.

با این حال در ویدئویی جدید شیکو هیچ نشانه‌ای مبنی بر ارتباط وی با بغدادی که شبه نظامیان تحت فرمان وی بخش‌هایی از عراق و سوریه را کنترل می‌کنند، وجود ندارد. بدین ترتیب هنوز مشخص نیست که اظهارات شیکو در راستای اظهارات بغدادی است یا خیر.

همچنین ممکن است که رهبر گروه بوکوحرام یک خلافت جداگانه در نیجریه اعلام کرده باشد.

در قرن نوزدهم، خلافت سوکوتو در سراسر شمال نیجریه اعلام وجود کرد و جدای از پادشاهی اسلامی همانند امپراتوری عثمانی محسوب می‌شود. شیکو که از طرف آمریکا یک تروریست جهانی اعلام شده است در این ویدئو یک لباس نظامی به تن و مسلسل و کلاشنیکف همراه داشت.

انتهای پیام

کد N464072