آیت‌الله آملی لاریجانی:

با فساد در هرکجا و هر مسئولیتی برخورد می‌کنیم

سیاسی

دسترسی به عدالت قیدی اضطراری است/مردم نباید فکر کنند فاصله رسیدن به عدالت آنقدر زیاد است که نمی‌ارزد برای رسیدن به آن تلاش کنیم/نباید بگذاریم که بار قضایی چنان گران شود که روند قضایی طولانی شود و هزینه‌های زیادی به قوه قضاییه و جامعه تحمیل کند.

رییس قوه‌قضاییه با تاکید براینکه در دوره جدید با فساد در هرکجا و در هر مسئولیتی برخورد قاطعانه می‌شود،‌ گفت:‌ نباید این طور باشد که با فرد معمولی برخورد صورت گیرد ولی با مسئول متخلف برخورد نشود که این نیز ذنب لا یغفر است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در مراسم تودیع و معارفه برخی از مسئولان عالی قضایی گفت: من در ابتدای سخنانم باید از مقام معظم رهبری به خاطر اعتمادی که به من داشتند  برای انتصاب دوره دوم بنده تشکر کنم که موجب ادامه توفیق خدمتگزاری برای من و همکارانم فراهم کردند و امیدوارم به اعتماد ایشان با عملی صحیح و انجام وظایف خطیر پاسخ شایسته بدهم.

وی با اشاره به حکم مقام معظم رهبر و دیدار مسئولان عالی قضایی با ایشان اظهار داشت: در این حکم و در آن جلسه حضرت آقا مطالبی را گوش زد کردند که باید سرلوحه کار قضایی قرار گیرد.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: ایشان مطالبی به عنوان وظایف یا راهبرد بیان کردند که منصوص در قانون اساسی است یا از قانون اساسی منبعث شده و منشا گرفته‌اند.

آملی لاریجانی با تاکید براینکه از موارد مورد تاکید مقام معظم رهبری دسترسی همگان به عدالت است یادآور شد: عدالت امری است که هم در شرع مقدم اسلام و هم در قانون اساسی به آن تاکید شده است. البته مسیر عدالت، مسیر دشواری است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به جایگاه عدالت در قانون اساسی تصریح کرد: دسترسی به عدالت قیدی اضطراری است و ما باید تلاش کنیم تا دسترسی به عدالت امکان پذیر شود و بنابراین اولین توصیه کوتاه کردن مسیر دادرسی است.

وی افزود: مردم نباید فکر کنند فاصله رسیدن به عدالت آنقدر زیاد است که نمی‌ارزد برای رسیدن به آن تلاش کنیم.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به دیگر تاکیدات مقام معظم رهبری برای وظایف دستگاه قضا خاطرنشان کرد: اصلاح قوانین، تامین سلامت قوه قضاییه، مبارزه با فساد که این بند فراتر از فساد در قوه قضاییه است، بلکه مبارزه با فساد در سطح جامعه و دستگاه‌های اجرایی است. چراکه فساد در قوه قضاییه در بند تامین سلامت قوه قضاییه به آن اشاره شده بود و از همه مهمتر،‌ ایجاد امنیت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم است.

آملی لاریجانی جانشین‌پروری،‌ پرورش مدیران خوب و لایق در دستگاه قضایی را از دیگر تاثیرات مقام معظم رهبری در جلسه مسئولان عالی قضایی با ایشان عنوان کرد و ابراز داشت: این مساله متاسفانه در دوره‌های قبل به اندازه کافی فراهم نشده بود البته معنای حرفم به معنای آن نیست که مدیران لایقی در دستگاه قضایی نیستند ولی متاسفانه مکانیزم شناسایی استعدادها و فرصت مجال به آنها ترسیم نشده بود و امیدواریم با همفکری همه مسئولان عالی قضایی بتوانیم طرح روشنی برای مساله تربیت مدیر و استعدادهای مدیریتی فراهم کنیم.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه برای رسیدن به اهداف مذکور برنامه‌هایی در کمیته‌ها در حال بررسی است، ابراز داشت: این اهداف بر یک نقطه تمرکز دارند و آن توسعه نیروی انسانی در قوه قضاییه است و من همواره تاکید کردم که از موارد مفقوده در این سال‌ها نیروی انسانی کارآمد است و فشار بر روی قضات و کارمندان فوق تصور عمومی است.

وی تاکید کرد: باید کاری کنیم شعبات از انباشت پرونده‌ها رها شوند و باید برای این مساله جذب نیرو داشته باشیم. البته در 5 سال گذشته برنامه‌های خوبی برای جذب آموزش قضات داشته‌ایم و باید آن را ادامه دهیم تا گمان کنیم به اندازه کافی قاضی هست.

رئیس دستگاه قضا با تاکید براینکه برخورد قاطعانه با مفاسد اجتماعی و مفاسد اقتصادی ادامه می‌یابد، بیان کرد: این مساله همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و ما باید با فساد در هرکجا و در هر مسئولیتی برخورد کنیم و این طور نباشد که با فردی معمولی برخورد صورت گیرد ولی با مسئولی برخورد نشود که این نیز ذنب لا یغفر است. ما تحمل نمی‌کنیم که فردی در هر مرتبه‌ای فساد خود را بر قوه قضاییه تحمیل کند.

آملی لاریجانی در ادامه پیشگیری از جرم یکی دیگر از تاکیدات مقام معظم رهبری دانست و اعلام کرد: البته روند قضایی پیشگیری از جرم هم می‌کند ولی وقتی در قانون اساسی به این مساله اشاره شده است، نشان می‌دهد که این مساله فراتر از روند قضایی است. ما نباید بگذاریم که بار قضایی چنان گران شود که روند قضایی طولانی شود و هزینه‌های زیادی به قوه قضاییه و جامعه تحمیل کند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تشکیل معاونت پیشگیری از جرم در دوره قبل عنوان کرد: این معاونت البته با فراز و نشیب‌هایی هم در سال‌های گذشته همراه بوده و البته توفیاقی نیز داشته است.

وی ادامه داد: از مسئولان دستگاه قضایی استدعا می کنم که با حرکت جدیدی که آغاز می کنیم توقعات مطرح شده را برآورده سازند و در راه بهبود روند قضایی و خدمت به مردم تلاش کنند.

کد N462445