پیامدهای سیاسی و اقتصادی کشمکش میان احزاب در کوزوو

کشمکش بین احزاب,کوزوو

بلگراد-ایرنا- کشمکش میان احزاب اپوزیسیون و حزب ائتلاف حاکم در کوزوو بر سر قدرت پس از انتخابات زود هنگام پارلمانی چرخش های سیاسی و اقتصادی این کشور را با رکود و مراحل ائتلاف اروپایی و مذاکرات با صربستان برای عادی سازی روابط متوقف کرده است.

به گزارش ایرنا، راکد بودن نهادهای اجرایی کوزوو و تشکیل نشدن نهادهای جدید اجرایی آن پس از دو ماه از برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی لطمه زیادی را به لحاظ اقتصاد و سیاسی به این کشور وارد کرده است.

حزب دمکراتیک به رهبری ˈهاشم تاچیˈ نخست وزیر کنونی کوزوو از ائتلاف حاکم که در انتخابات زودهنگام پارلمانی در ماه ژوئن امسال بیشترین آرا را به دست آورد با استناد به قانون اساسی و قوانین مجلس حق خود می داند که رییس ساختار جدید مجلس را پیشنهاد کند.

احزاب اپوزیسیون نیز با تاکید بر اینکه از بیشترین کرسی در مجلس برخوردارند در اولین نشست ساختار جدید مجلس رییس این نهاد اجرایی را انتخاب کردند که با مخالفت شدید حزب ائتلاف حاکم و شکایت به دادگاه قانون اساسی برای بی قانونی شمردن انتخاب رییس جدید مجلس کشیده شد.

دادگاه قانون اساسی کوزوو در پی شکایت حزب دمکراتیک از ائتلاف حاکم انتخاب عیسی مصطفی رهبر اتحادیه دمکراتیک از احزاب اپوزیسیون به عنوان رییس جدید مجلس کوزوو در اولسن نشست مجلس در تاریخ 26 تیرماه امسال را غیر قانونی خواند.

بر اساس گزارش رسانه های خبری در پریشتینا، دادگاه قانون اساسی کوزوو پس از بررسی و گفت و شنود با شاهدین عینی در نخستین نشست مجلس، انتخاب رییس جدید مجلس را غیرقانونی و مغایر با قانون اساسی و قوانین پارلمان اعلام کرد.

دادگاه قانون اساسی کوزوو با صدور بیانیه ای اعلام کرد که بر اساس قانون اساسی ابتدا بزرگترین گروه پارلمانی وابسته به حزب دمکراتیک کوزوو به رهبری هاشم تاچی که بیشترین آرا را در انتخابات زود هنگام پارلمانی کسب کرده است می بایستی رییس ساختار جدید مجلس را پیشنهاد کند.

در صورت موفقین نبودن برای انتخاب رییس مجلس از سوی اولین گروه پارلمانی که بیشترین کرسی را در پارلمان دارد، دومین گروه پارلمانی یعنی ( اتحادیه دمکراتیک، پیمان برای آنیده و ابتکار کوزوو) می توانند این حق را برای پیشنهاد رییس مجلس داشته باشد.

هاشم تاچی رهبر حزب دمکراتیک و نخست وزیر کنونی کوزوو که حزب وی در انتخابات زودهنگام پارلمانی در 8 ژوئن سال جاری میلادی بیشترین آرا را کسب کرد ضمن استقبال از تصمیم دادگاه قانون اساسی مبنی بر غیر قانونی خواندن انتخاب رییس ساختار جدید پارلمان، تصمیم این دادگاه را نشانه حکومت قانون در کشور توصیف کرد.

وی همچنین تمامی احزاب سیاسی را به منظور هموار کردن راه برای تشکیل ساختار جدید مجلس و دولت کوزوو به همکاری و مساعدت فرا خواند.

براساس قانون اساسی کوزوو حزبی که در انتخابات پارلمانی به تنهایی بیشترین آرا را بدست آورد می تواند ابتدا برای کسب حمایت اکثریت آرا در مجلس برای تشکیل دولت تلاش کند.

پس از انحلال مجلس کوزوو در 17 اردیبهشت ماه امسال با رای 90 نماینده، راه برای انتخابات زودهنگام پارلمانی هموار شده بود و ˈعاطفه یحیی گاˈ رییس جمهوری کوزوو در 18 اردیبهشت ماه درست یک روز پس از انحلال مجلس تاریخ انتخابات زود هنگام پارلمانی را برای 18 خرداد ماه اعلام کرد.

کوزوو با معضلات اقتصادی بزرگی روبه رو است و تلاش دارد که با پیشروی در روند پیوستن به اتحادیه اروپا و برداشتن گام های مثبت در مذاکرات عادی سازی روابط بین بلگراد و پریشتینا تا حدودی بر این مشکلات فائق آید.

حدود یک سوم از جمعیت یک میلیون و 800 هزار نفری کوزوو بیکار هستند و مردم از وضعیت رفاهی، اجتماعی و فساد مالی ناراضی هستند.

کوزوو منطقه ای در جنوب اروپا و در شبه جزیره بالکان است که آلبانی تبارهای این منطقه در سال 2008 از صربستان اعلام استقلال کردند.

اعلام استقلال این سرزمین سبب اختلاف و دو دستگی کشورها شده است.

برخی از کشورها از جمله آلمان، آمریکا و بریتانیا استقلال کوزوو را به رسمیت شناخته اند و برخی دیگر مانند روسیه، یونان، چین و اسپانیا از به رسمیت شناختن کوزوو به عنوان کشوری مستقل خودداری کرده اند.

صربستان اعلام استقلال کوزوو را قبول ندارد و آن را در تضاد با منشور سازمان ملل و اصول حقوق بین الملل می داند.

بر اساس قطعنامه 1244 شورای امنیت سازمان ملل متحد در ژوئن سال 1999 میلادی، هیات غیرنظامی سازمان ملل قیمومیت کوزوو را بر عهده گرفته و نیروهای ناتو موسوم به نیروهای کی فور با هدف برقراری امنیت در این منطقه مستقر هستند.

اروپام**1**436**1144**1010
کد N460807