لندن برای مقابله با داعش با اسد همکاری نمی‌کند

وزیر امور خارجه انگلیس گفت: لندن برای مقابله با داعش در سوریه با رئیس جمهوری این کشور همکاری نمی‌کند و نیازی به اجازه وی برای انجام هرگونه مداخله نظامی در سوریه ندارد.

وزیر امور خارجه انگلیس گفت: لندن برای مقابله با داعش در سوریه با رئیس جمهوری این کشور همکاری نمی‌کند و نیازی به اجازه وی برای انجام هرگونه مداخله نظامی در سوریه ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس گفت: بریتانیا هیچ برنامه‌ای برای مسلح کردن مخالفان میانه‌رو دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه ندارد و تأکید می‌کند که نیروهای غربی در عراق تنها باعث وخامت اوضاع در این کشور می‌شوند.

وی در پاسخ به اظهارنظرهای ریچارد دانات، فرمانده سابق ارتش انگلیس که مطرح کرده بود: بریتانیا باید به نوعی اتحاد با اسد را مدنظر قرار دهد، هشدار داد که این مسأله تنها باعث عمیق‌تر شدن تنش‌های قومی در منطقه می‌شود.

هاموند به رادیو بی‌.بی‌سی گفت: ما به خوبی دریافته‌ایم با افرادی در جنگ هستیم که در برخی موارد اسد نیز با آنها می‌جنگد اما این امر ما را وادار نمی‌سازد که با او متحد شده و ائتلاف تشکیل دهیم. نخستین چیزی که شما در خاورمیانه‌ می آموزید این است که دشمن دشمن من حتماً دوست من نیست. این رویکرد تلاش ما را در تفکیک ایده سنی‌های میانه‌رو از ایدئولوژی داعش مشکل می‌کند.

وزیر امور خارجه انگلیس اظهارات فرمانده سابق ارتش کشور مبنی براینکه "مداخله برای مقابله با داعش در سوریه به تأیید اسد نیاز دارد" را مورد تردید قرار داد و گفت: من نمی‌دانم این ایده از کجا آمده که برای مداخله نظامی باید اسد مجوز بدهد. اکنون در سوریه جنگ داخلی جریان دارد بریتانیا می‌تواند از قدرت نظامی خود به عنوان بخشی از تلاش‌های بین‌المللی در متوقف ساختن پیشرفت‌های داعش استفاده کند اما نباید نیروی زمینی اعزام کند. این جنگی نیست که نیروی نظامی غرب در آن پیروز شود، بلکه این امر تنها موجب می‌شود که داعش حامیانش را در میان اهل سنت افزایش دهد. این مساله‌ای است که صرفا عراقی‌ها باید با آن مقابله کنند. بریتانیا مسأله تأمین تجهیزات نظامی به کردهای عراق را مدنظر قرار می‌دهد و در حال حاضر تقریبا مهمات از اروپا به اربیل در حال حرکت است، ما آماده دریافت درخواست‌های اینچنینی از جانب دولت جدید عراق است.

هاموند ادامه داد: انگلیس بر سیاست تأمین تجهیزات غیر کشنده برای مخالفان میانه‌روی سوری و نظارت بر اوضاع در این کشور ادامه می‌دهد.

وزیر امور خارجه انگلیس همچنین گفت که این کشور از نزدیک بر اوضاع در آمرلی، جامعه کوچک ترکمان‌های شیعه که تحت محاصره داعش هستند، نظارت می‌کند و امیدوار است که اقدامات مشترک جامعه بین‌الملل باعث کمک‌رسانی سریع به این افراد شود.

روزنامه فافینشال تایمز نیز نوشت: سر مالکولم ریفکیند، رئیس کمیته امنیت و اطلاعات پارلمان و وزیر پیشین دفاع و خارجه انگلیس گفت: قتل بی‌رحمانه جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی ضروت اقدام علیه داعش را بیشتر کرده است. داعش باید معدوم شود و ما نباید درباره اینکه چگونه این کار را انجام می‌دهیم، ضعف نشان دهیم.

وی با اشاره به همکاری با اسد برای مقابله با داعش گفت: برخی اوقات، شما باید روابطی را با افرادی که اصلاً دوست ندارید، برقرار کنید تا از دست افرادی که رذل‌تر هستند، خلاص شوید. ما باید با حقایقی که در حال حاضر وجود دارند، مواجه شویم. ضرورت همکاری با اسد نظیر همانی است که قدرت‌های غربی در دوران جنگ جهانی دوم با جوزف استالین، رهبر شوری سابق داشتند.

انتهای پیام

کد N460106