تروریست خوب، تروریست بد/ سیاست یک بام و دوهوای آمریکا در برابر داعش

داعش,عراق

تهران- ایرنا- در حالیکه گروه های تروریستی مختلف وابسته به القاعده ازجمله گروهک تروریستی-تکفیری داعش که نزدیک به چهار سال سوریه را به عرصه تاخت و تاز خود تبدیل کرده اند، تنها اقدامات خشونت بار این گروهک در عراق و قتل خبرنگار آمریکایی، واشنگتن را به موضعگیری سرسخت علیه آنها واداشته است.

به گزارش ایرنا، کاخ سفید روز گذشته (جمعه/ 31 مرداد. 22 اوت) از تصمیم تلویحی دولت ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا برای حمله هوایی علیه گروه تروریستی داعش در خاک سوریه خبر داد.

به نظر می رسد این تصمیم در پی قتل ˈجیمز فولیˈ خبرنگار آمریکایی گروگان گروه داعش و تهدید آنها برای قتل ˈاستیون سوتلوفˈ دیگر خبرنگار آمریکایی اتخاذ شده باشد، گویا کاخ سفید بعد از نزدیک به چهار سال اقدامات خشونت بار گروهک تروریستی داعش در سوریه تازه از این امر مطلع شده است.

البته ˈبن رودزˈ معاون مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا روز گذشته (جمعه) گفت که هنوز طرحی برای حمله به مواضع داعش در دیگر مناطق غیر از دو منطقه مهم عراق به ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری این کشور ارائه نشده است اما وی هدف قرار دادن داعش در سوریه را نیز یکی از گزینه های کاخ سفید دانست.

رودز با بیان اینکه واشنگتن خود را به مرزهای جغرافیایی محدود نمی داند، احتمال حمله این کشور به مواضع داعش در سوریه را رد نکرد.

رودز در گفت و گو با رادیو ˈان پی آرˈ آمریکا گفت: زمانی که صحبت از حفاظت از آمریکایی ها و از بین بردن طرح های تروریستی علیه آمریکا در میان است، هیچ اقدامی را مردود نمی دانیم و خود را به مرزهای جغرافیایی محدود نمی کنیم.

معاون مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا یادآور شد هر چند تاکنون تصمیمی برای اقدامات بیشتر دراین زمینه گرفته نشده است، تشدید اقدامات علیه داعش مردود نیست.

در همین حال ˈجان مک کینˈ سناتور جمهوری خواه ایالت ˈآریزوناˈ آمریکا نیز گفت: گسترش حملات به سوریه باعث قطع منابع مالی داعش می شود. ˈمارتین دمپسیˈ رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز روز پنجشنبه گفت بدون حمله به مواضع داعش در سوریه نمی توان این گروه را شکست داد.

باوجود این، اخباری مبنی بر احتمال حمله به مواضع داعش در سوریه با تعجب رسانه های خبری نیز روبرو شد، برای نمونه خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: اگر اوباما با این حملات موافقت کند، به منزله عقب نشینی محسوس از واکنش های پیشین وی به شمار می آید. اوباما تاکنون بارها و بارها مداخله نظامی در جنگ داخلی سوریه را رد کرده است.

پایگاه اطلاع رسانی هفته نامه آمریکایی ˈنیشن/ the nationˈ نیز در گزارشی روز پنجشنبه (21 اوت/ 30 مرداد) نوشت: سیاست آمریکا در عراق و سوریه تا حد زیادی متناقض است. آمریکا در عراق در حال حمله هوایی و اعزام مشاور نظامی برای آموزش نیروهای ارتش این کشور به منظور مقابله با اعضای گروه داعش است. اما سیاست واشنگتن در سوریه کاملا با آن متفاوت است، مهم ترین دشمن داعش در سوریه دولت این کشور و کردهای سوریه در شمال هستند که هر دو طی چهارسال اخیر در برابر حملات شدید داعش مقاومت کرده اند. اما آمریکا، اتحادیه اروپا و بعضی کشورهای عربی می خواهند دولت بشار اسد رییس جمهوری سوریه سرنگون شود که با سیاست داعش یکسان است.

اما مقامات می گویند شرایط اکنون متفاوت است زیرا اعضای داعش تهدید مستقیمی برای آمریکا و منافع واشنگتن به شمار می آیند.

با آنکه مقامات آمریکایی طی روزهای گذشته مواضع نسبتا مشخص و متحدی در مورد هدف قراردادن گروه تروریستی داعش در عراق اتخاذ کرده اند، مقامات انگلیسی مواضع یکسانی در این زمینه نداشتند.

برای مثال ژنرال ˈلرد دنتˈ رئیس سابق ستاد مشترک ارتش انگلیس روز گذشته (جمعه/ 31 مرداد. 22 اوت) خواهان گفت وگوی دولت های غربی با سوریه به منظور مقابله با تهدیدات گروه تروریستی داعش شد.

دنت در گفت وگو با شبکه خبری ˈاسکای نیوزˈ گفت: غرب با توجه به تهدیدات گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق، باید با ˈبشار اسدˈ رییس جمهوری سوریه گفت و گو کند.

وی افزود: شاید زمان گفت وگو با بشار اسد برای همکاری مشترک جهت مبارزه علیه داعش که در حال حاضر بخش های وسیعی از دو کشور سوریه و عراق را تصرف کرده است، فرا رسیده باشد.

اما بعد از این اظهارات ˈفیلیپ هاموندˈ وزیر خارجه انگلیس روز جمعه مذاکره و همکاری با اسد برای مقابله با این گروه تروریستی را بعید دانست.

هاموند گفت: تنها راه مقابله با تهدیدات داعش، همکاری با دولت عراق است و گفت وگو با بشار اسد در این خصوص نتیجه ای نخواهد داشت.

وی در گفت و گو با رادیو ˈبی بی سیˈ افزود: شاید برخی بگویند حال که ما و دولت سوریه در حال مبارزه با دشمنی مشترک هستیم، بشار اسد می تواند شریک و همپیمان ما باشد. اما حتی تنها فکر کردن به این موضوع نشان می دهد این اندیشه نادرست و دور از باور خواهد بود و گام نهادن در چنین مسیری کار اشتباهی است.

به نظر می رسد کشورهای غربی با اتخاذ سیاست های دوگانه درقبال گروه تکفیری و تروریستی داعش که همواره از این گروه در اعمال جنایات در سوریه حمایت های مالی و تسلحاتی به عمل آورده اند و با بهانه مبارزه با نقض حقوق بشر براساس تامین منافع خود اقدام می کنند.

به گفته ˈناوی پیلایˈ کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد بین ماه مارس 2011 تا آوریل سال جاری میلادی 191هزار و 369 نفر در وقایع سوریه کشته شدند اما شمار قربانیان می تواند بسیار بیش از این باشد.

وی روز پنجشنبه ضمن انتقاد شدید از شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد این نهاد عالی جهانی غالبا فاقد قاطعیت لازم برای پایان دادن به مناقشات و نجات جان انسان ها است.

سازمان ملل در حالی تازه ترین آمار قربانیان تروریسم در سوریه را اعلام کرد که صرف نظر از حمایت های متنوع جبهه عربی- غربی از شکل گیری و ترویج تروریسم در این کشور، بسیاری از دولت های غربی به حضور اتباع خود در سوریه و همراهی با تروریست های موسوم به داعش اقرار دارند.

تروریست های تکفیری داعش از 9 ژوئن (19خرداد) با حمله به شمال و غرب عراق بخش هایی از این مناطق را اشغال کرده اند.

گروه تروریستی تکفیری داعش علاوه بر جنایات وسیعی که مرتکب شده، ادعای تجزیه عراق را دارد و اقلیت های مذهبی و قومی از جمله مسیحیان و ایزدیان عراقی را به شدت تهدید می کند.

اروپام**9157** 1337
کد N460022