رویترز گزارش داد:ایران متعهد شده است تا با آژانس در زمینه تحقیقاتش همکاری کند

ایسنا نوشت:

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک مدعی شد: همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به سوالات آژانس در مورد فعالیت‌های هسته‌ای این کشور پیشرفت محدودی داشته است.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه مه در تلاش برای از سرگیری همکاری‌ها در مورد تحقیقات آژانس توافق کردند که به منظور کاهش نگرانی‌های بین‌المللی تهران تا 25 اوت پنج گام عملی را برای شفاف‌سازی در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای‌اش بردارد.

این اقدامات دو مساله را شامل می‌شد که یکی از آنها به آزمایشات انفجاری مربوط می‌شد که آژانس آن را بخشی از تحقیقاتش در مورد وجود ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ای ایران می‌نامد.

ایران تاکید دارد که این آزمایشات ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، منابع دیپلماتیک می‌گویند که ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ممکن است گفت‌وگو در مورد این مساله را آغاز کرده باشند اما باور نمی‌کنند که تهران اطلاعات مورد درخواست آژانس را تاکنون ارائه داده باشد.

این منابع دیپلماتیک همچنین یادآور شدند: از آنجایی که ایران پیش از این تا دقایق آخر برای ارائه اطلاعات لازم صبر کرده بود، تهران هنوز تا سر رسیدن ضرب‌الاجل 25 اوت فرصت دارد تا اقدامات لازم را به کار گیرد.

اما همکاری کند ایران با آژانس سبب شده تا غربی‌ها به این باور برسند که تهران مایل نیست اطلاعات لازم را در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دهد و اجازه دسترسی به سایت‌ها و افرادی که آژانس برای تحقیقاتش به آنها نیاز دارد را بدهد.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ یک تاکنون در مورد این گزارش اظهارنظری نکرده‌اند.

ایران همواره این ادعا را که در فعالیت‌های هسته‌ای‌اش به دنبال اهداف نظامی است رد کرده اما متعهد شده است که برای کاهش نگرانی‌های بین‌المللی همکاری‌هایی را با آژانس در زمینه شفاف‌سازی فعالیت‌های هسته‌ای‌اش داشته باشد.

مقامات غربی می‌گویند که همکاری ایران با آژانس برای رسیدگی به نگرانی‌های بین‌المللی برای دستیابی ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان به توافق جامع نهایی در خصوص برنامه هسته‌ای این کشور ضروری است.

بر اساس این گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از سفر یک روزه‌اش در هفته‌ گذشته به تهران و گفت‌وگو با مقامات بلندپایه ایرانی تایید کرد که اجرای این پنج اقدام از سوی ایران آغاز شده و انتظار می‌رود که طی هفته‌های آتی پیشرفت‌هایی در این زمینه حاصل شود. وی جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه نداد.

او همچنین گفت: ایران متعهد شده است تا با آژانس در زمینه تحقیقاتش همکاری کند از این رو امیدوار است که به زودی در مورد گام‌های دیگری با ایران به توافق برسد.

 

45231

 

 

کد N460016